Mīklainā Marija un kailais karalis. “LA” nedēļas apskats 8
Cilvēks. Viņš mūs nepārsteidza
“Nu gan ir nobriedusi skaidra nepieciešamība pieprasīt obligātas angļu valodas zināšanas C1 līmenī visām Latvijas valsts augstākajām amatpersonām, tajā skaitā arī ministriem!” tā tviterī ieklabināja Saeimas deputāts Edvards Smiltēns 3. aprīlī – dienā, kad Valsts prezidents Raimonds Vējonis (attēlā) atradās vizītē ASV.
“To nevajadzētu uztvert kā vēršanos pret prezidentu, jo kopumā Vējoņa kungs strādā labi. Taču svešvalodu zināšanas ir ārkārtīgi svarīgas,” “LA” vēl skaidroja Smiltēns. Līdzīgi kā citās reizēs sociālajos tīklos arī daudz citu jaunu cilvēku ņēmās dedzīgi piesieties prezidenta angļu valodai, arī atkārtojot jau kaitinoši apnicīgo “joku” par “nasing spešal”. Valdošās koalīcijas partijas pret Smiltēna ideju rosināt grozījumus Saeimā bija noraidošas. Jo taisnība – angļu valoda nav vienīgā un pat ne svarīgākā prasme valsts augstākajām amatpersonām.
Runājot par R. Vējoņa viesošanos aizokeāna valstī, jāpiekrīt to vērtētāju viedoklim, ka ne jau angļu valodas gramatika, izruna ir tā lieta, kuras dēļ neērtībā gribas novērsties no TV ekrāna, bet gan viss kopējais iespaids par pirmās personas uzstāšanos, uzvedību. Spilgtai, iedvesmojošai personībai ar harismu, intelektu, viedokli, enerģētiku, stāju utt. mēs piedotu arī “ze”, izrunājot “the”… Un jāprasa – vai tad ASV prezidenta un Lietuvas, Igaunijas, Latvijas prezidentu preses konferencē redzētais Latvijas sabiedrībai bija kaut kas pārsteidzošs? Mūsu valsts galva, arī dzimtajā valodā vietējai sabiedrībai runājot un vietējā “pīļu dīķī” rīkojoties, neatstāj pārliecību kā par izlēmīgu, vērā ņemamu personu.
Pieklājīgie latvieši gaida atpestīšanu 2019. gada vasarā. Vai sagaidīsim?