“Viņš izveido 3D vidi un tajā iestudē teātri,” Kaža par filmas “Straume” radīšanas aizkulisēm 1

TV24 raidījuma “Dienas personība ar Veltu Puriņu” viesis Matīss Kaža – filmas “Straume” producents – atklāj stāstu par unikālās animācijas filmas tapšanu un tās neparastajiem iedvesmas avotiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Tu atbildēsi par visu…” Jāņa Timmas draugs no mirušā basketbolista māsas saņēmis ziņu, kas šokējusi viņu pašu
TV24
Putins šokējis Latvijas militāro analītiķi Rajevu: “Mani pārsteidza viena lieta, ko es redzēju fonā…”
Viedoklis
Šis un tas no vēstures var atkārtoties… No kurienes “uzpeldēja” Gauss, un kāpēc tik ilgi noturas virs ūdens? 48
Lasīt citas ziņas

“Šo filmu lielā mērā iedvesmoja režisora Ginta Zilbaloža kaķis, kurš viņam bija bērnībā,” atklāj Matīss Kaža. Jau pusaudža gados Gints izveidoja nelielu septiņu minūšu zīmētās animācijas filmiņu ar līdzīgu sižetu. “Tajā arī bija ceļojums pāri lielam okeānam un galvenais tēls – kaķis, tomēr tur nebija putna, kas tagad ir būtiska filmas “Straume” sastāvdaļa,” stāsta producents.

Pēc veiksmīgās pilnmetrāžas animācijas filmas “Projām”, kas ieguva starptautisku atzinību, Gints nolēma atgriezties pie šī bērnības stāsta. “Viņš to pārveidoja jau pilnmetrāžas filmas formātā, kas, protams, prasīja vairāk notikumu, attēlu un sarežģītāku sižeta attīstību,” norāda Kaža.

CITI ŠOBRĪD LASA

Filmas tapšanas process ilga aptuveni piecus gadus, un Kaža piedalījās tajā ne tikai kā scenārija līdzautors, bet arī kā producents.

“Mēs sākām ar scenāriju, bet Ginta pieeja bija ļoti improvizatoriska,”

viņš atzīst. Režisors nelasīja scenāriju pēc tā pabeigšanas, bet strādāja no atmiņas. Šī unikālā metode ļāva sižetam attīstīties dabiski, balstoties uz to, kā veidojās vizuālais materiāls.

“Viņš strādā netradicionālajā animācijas tehnikā, kur netiek veidots kadru plāns. Viņš izveido 3D vidi un tajā “iestudē teātri”, it kā būtu operators vai režisors reālajā pasaulē,” skaidro Kaža. Šī pieeja radīja iespēju eksperimentēt ar tēlu kustību un sižeta līniju, ieviešot izmaiņas pat filmas veidošanas procesā.

Kaut arī filmas tapšanas laikā tika veikti būtiski pielāgojumi, lielie sižeta pagrieziena punkti saglabājās nemainīgi. “Ginta radošā metode ļauj viņam intuitīvi reaģēt uz materiālu un pieņemt lēmumus, kas papildina stāstu,” uzsver Kaža.

Filmas “Straume” radīšanas process ne tikai demonstrē animācijas tehnikas attīstību, bet arī pierāda, cik svarīga ir mākslinieciskā brīvība. “Rezultātā mēs esam ieguvuši darbu, kas izceļas ar savu unikālo pieeju un emocionālo dziļumu,” saka producents.

Filma “Straume” ir apliecinājums tam, ka arī visvienkāršākās bērnības atmiņas var pārvērsties par iedvesmojošu stāstu, kas uzrunā teju katra skatītāja sirdi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.