Senu Roberta Rekorda  astronomijas grāmatu “Castle of Knowledge”  (Zināšanu pils) pārdod izsolē par 10 000 mārciņām.
Senu Roberta Rekorda astronomijas grāmatu “Castle of Knowledge” (Zināšanu pils) pārdod izsolē par 10 000 mārciņām.
Ekerānuzņēmums no “Astro Museum” soctīkla “X” profila.

“Viņš izgudroja matemātisko vienādības zīmi.” Retu 16.gs. astronomijas grāmatu pārdod izsolē par prāvu summu 8

Senu, retu 16.gadsimtā sarakstītu astronomijas grāmatu “Castle of Knowledge” (Zināšanu pils) izdevies pārdot izsolē par 10 000 mārciņu, tā vēstīja britu medijs “BBC“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Velsieša Roberta Rekorda (Robert Recorde) „Zināšanu pils” pirmais izdevums tika izdots tālajā 1556. gadā. Grāmata izdota astoņus gadus pirms ievērojamā itāļu astronoma Galileo Galileja (Galileo Galilei) dzimšanas, kuru uzskata par mūsdienu astronomijas tēvu.

Senā grāmata tika atrasta antīko grāmatu kastē, un tās atradējs “Hansons Auctioneers” darbinieks Džims Spensers (Jim Spencer) to nosauca par “apbrīnojamu” atradumu. Viņš teica: “Tas, iespējams, ir vissvarīgākais zinātniskais teksts, ar kuru es jebkad savā darbā esmu saskāries. Tas ir pirmais astronomiskais traktāts, kas publicēts angļu valodā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Roberts Rekords ir dzimis 1510.gadā Tenbijā, Pembrukšīras štatā (Tenby, Pembrokeshire), un, būdams tikai 15 gadu vecs, viņš devās uz Oksfordu, lai tur studētu matemātiku.

1545. gadā Rekords iestājās Kembridžā, lai studētu medicīnu, un pēc mācību pabeigšanas kļuva gan par Anglijas jaunā karaļa Edvarda VI (Edward VI), gan arī pēc viņa nāves, mirstot no tuberkulozes, – par karalienes Mērijas (Queen Mary) ārstējošo ārstu.

Spensers sacīja, ka kāds klients esot atnesis kasti ar aptuveni 40 dažādos laika posmos izdotām grāmatām. “Šī grāmata ar tās titullapā attēloto alegorisko gravīru un burvīgajām ilustrācijām uzreiz piesaistīja visu viņa uzmanību. Tas bija kas ļoti īpašs,”tā britu medijam “BBC” pastāstīja Spensers.

Viņš piebilda, ka, lai gan grāmata kopumā ir labi saglabājusies, dažas lapas laika gaitā tomēr ir pazaudētas.

“Parastos apstākļos tas būtiski samazinātu grāmatas vērtību kolekcionāru acīs, bet, tā kā grāmata ir tik reta un nozīmīga, es domāju, ka kolekcionāriem vajadzētu raudzīties tālāk par nebūtiskiem trūkumiem un novērtēt to, ka viņi to nekur citur nopirkt visticamāk nevarēs, pilnīgi iespējams, ka viņi savas dzīves laikā neredzēs pārdošanā citu šīs grāmatas eksemplāru,” sacijā Spensers. Viņš arīdzan teica, ka viņu rīcībā esošā informācija, liecina, ka šī grāmata ir nozīmīga un reta.

“Roberts Rekords šķiet mazliet nepamatoti piemirsts akadēmiķis, tāpēc man liekas, ka viņš nebija un arī tagad nav tik labi pazīstams, kā to būtu patiesībā pelnījis. Visi ir dzirdējuši par Galileo un Īzaku Ņūtonu, bet kāpēc ne par Robertu Rekordu? Viņš izgudroja matemātisko vienādības zīmi (=)un 1557. gadā angļu valodā ieviesa jau iepriekš pastāvējušās plusa (+) un mīnusa (-) zīmes. Tomēr daudzi cilvēki par viņu neko nav dzirdējuši, domājams daļēji tāpēc, ka viņa dzīve beidzās traģiski – viņš nomira cietumā,” sacīja “Hansons Auctioneers” darbinieks Spensers.

Reklāma
Reklāma

Spensera kungs teica, ka viņam izdevies atrast tikai vienu kādā citā izsolē pārdotu šīs grāmatas eksemplāru. 2007. gadā tā tikusi pārdota par 74 200 mārciņām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.