Bez darba vīnogu dārzā neiztikt: kā rūpēties? 1
“Agrāk dārzos auga lieli vīnogulāju krūmi. Neviens neko nedarīja, bet ogas bija tik un tā. Kuras šķirnes varētu audzēt, lai nebūtu jāveido vainags, jāpiesedz un jāmiglo?” JĀNIS V. VALMIERĀ
Visi augi aug un ražo arī neveidoti, vismaz kādu laiku, skaidro vīnogu audzētājs Gatis Kužums. Tā tas ir gan augļu kokiem, gan vīnogulājiem. Taču, ja vēlas kvalitatīvu ražu, bez darba neiztikt. Ziemā nepiesegti noteikti bojā aizies glezno galda šķirņu vīnogulāji. Lapeņu un māju sienas var apaudzēt ar salizturīgajām šķirnēm ‘Zilga’, ‘Alfa’ (ienākas pēc salnām), ‘Žemčug Belij’, ‘Valiant’ , ‘Hasanskij Sladkij’, ‘Iļja Muromec’ (uzņēmīgāka pret slimībām). ‘Alfas’ stādus gandrīz vairs nepavairo, tāpēc labāk iegādāties, piemēram, ‘Valiant’, no kuras ogām iznāk gards vīns ar meža zemeņu aromātu.
Šīs varētu piederēt grupai – iestādi un aizmirsti, joko vīnogu audzētājs. Tomēr ogas būs labākas, ja kops auga vainagu.
Profilaktiski vajadzētu vismaz ierobežot postīgās vīnogulāju slimības – īsto un neīsto miltrasu. Īstā miltrasa manāma uz negatavām ogām kā milti, ogas mēdz arī iešķelties, līdz redzams kauliņš. Uz lapām slimības izplatības vietās, skatoties no sāna, redzamas it kā pūciņas.
Nereti cilvēki domā, ka nākamgad slimības droši vien nebūs. Būs gan! Kaut arī pavasarī augs sāks dzīvot it kā veselīgs un lekns, noteiktajā laikā slimība izpaudīsies, un atkal no ogām nekā. Profilaktiski pret īsto miltrasu vēlams augus divreiz apsmidzināt ar līdzekli Topāzs. Pirmoreiz to dara, kad sāk plaukt pumpuri, otrreiz – kad izšaujas lapiņas. Ja pirmā reize varbūt nokavēta, jāsmidzina patlaban, lai tiek vismaz vienu reizi.
Kā alternatīvu Topāzam vīnogu audzētājs iesaka lopu vircu vai paša dārznieka urīnu. Ja estētiskie aizspriedumi nav stiprāki par vīnogu veselību, urīnu trīs dienas tur saulē, tad atšķaida ar ūdeni attiecībā 1 : 10 (tāpat rīkojas ar vircu). Var nolaistīt gan ar lejkannu, gan apstrādāt ar smidzinātāju. Urīna duša smird traki, bet palīdz labi. Ja pirmoreiz apsmidzina pirms pumpuru plaukšanas, izmanto neatšķaidītu šķidrumu.
Savukārt pret neīsto miltrasu (ogas it kā sažūst, lapas nobrūnē, nokrīt, paliek tikai kātiņi) palīdz varu saturošie preparāti Bordo, Čempions. Kad dzinumi būs sprīdi gari, apsmidzina profilakses nolūkos.