Soli pa solim: kā apkopt vīnogas 0
Ko tagad vajadzētu darīt ar vīnogulājiem? Man tie iestādīti gan uz lauka, gan siltumnīcā. Baidos rīkoties, jo pavasarī vīnogas sulojot, taču raizējos, ka atkal saaugs kā biezoknis. KĀRLIS LIEPĀJĀ
– Vīnogām katru gadu viss ir no jauna. Jauns gads – jauna dzīve, – skaidro vīnogu audzētājs Edgars Zihmanis no Kroņauces. Šo ogulāju dzīves ciklu viņš salīdzina ar vasaras avenēm. Uz pērnā gada dzinumiem veidojas raža, bet nākamajam gadam jāizaudzē jauns ražotājs.
Vīnogas dzinumu izaudzē vienā gadā. Ja dzinums vārgs, vecos nogriež, saīsinot līdz pāris pumpuriem, un ataudzē atkal divus jaunus zarus no spēcīgākajiem dzinumiem. Rudenī atstāj tikai šos divus spēcīgos sānzarus, vārgos izlauž. Ja dzinumi vēl izskatās nīkulīgi, vīnogu atsēdina vēlreiz.
Edgars Zihmanis deserta vīnogas audzē speciālos plēves tuneļos. Tam piemērotas šķirnes ‘Flora’, ‘Kodrjanka’, ‘Arkādija’, ‘Viktorija’ ar sarkanām ogām, ‘Vostorg Ideaļnij’ u.c. Daudzas deserta šķirnes var audzēt arī atklātā laukā, taču ogu kvalitāte, iespējams, būs sliktāka. Šādā vietā audzē vīnam paredzētās šķirnes.
Ir novērots, ka vīnogas labāk ziemo ārā, kur ir sniegs. Tad tām ir mazāk slimību un kaitēkļu, augsnē gana daudz mitruma. Siltumnīcā jau janvārī, februārī uzspīd saule un sāk kaltēt dzinumus. Tāpēc ideālais variants ir plēvi ziemā noņemt un uzklāt pavasarī, aprīlī. Vēl vīnogulājam patiktu, ja plēves siltumnīcā ziemā ienestu sniegu.
Vīnkopis atzīst, ka daudzi baidās vīnogas audzēt plēves tuneļos vai siltumnīcās, jo iedomājas, ka tās izaugs milzīgas un slimos. Pareizi veidojot, būs tik lielas, kā tām ļaus. Zem plēves seguma būs sevišķi skaisti ogu ķekari, kas svarīgi deserta šķirnēm.
Neapkurināmās plēves siltumnīcās vīnogu dzīve rit pilnā sparā, bet atklātā laukā tas notiks aptuveni jūnija sākumā un vidū.
Vīnogu šķirnes, kas veidotas ziemeļos, labāk prot pielāgoties, nereaģē uz pirmajiem saules stariem. Dienvidnieces plaukst ātrāk. Tas it kā ir labi, taču slikti, ja atgriežas aukstums. Plēves tunelis no tā pasargā.
! Šogad vīnogas ziemojušas diezgan slikti. Agri pavasarī šķita, ka pumpuri dzīvi, bet tagad neplaukst. No temperatūras svārstībām aprīlī cieta spēcīgākie krūmi, kas modās agrāk. Vārgākie, kas bija lēnāki, jūtas labāk.
Vīnogām kaitē arī kurmis, kas veido alas, pa kurām ziemā saknēm piekļūst aukstums. Tas sevišķi postīgi šogad, kad bija kailsals.