Foto – Shutterstock

Vīnkokus vislabāk pārpotēt maija beigās, nevis rudenī. Speciālista padomi 0

Uz vēlu ražojošas vīnogu šķirnes gribētu uzpotēt agri ražojošu šķirni. Kad un kā to darīt? JĀNIS VENTSPILĪ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vīnogu audzētājs Jānis Rozenšteins uzsver, ka nav nozīmes potēt vīnogas uz sala neizturīgām šķirnēm. Cēlas šķirnes ar ļoti garšīgām, gaišām, tumšām vai sārtām ogām ieteicams uzpotēt uz potcelmiem ar izturīgu sakņu sistēmu, kāda ir, piemēram, šķirnēm ‘Alfa’, ‘Zilga’. Pārpotē taču tādēļ, lai iegūtu sala izturīgu vīnkoku. Priekšrocība ir to saderība – jebkuras šķirnes vīnogu var potēt uz jebkura potcelma. Uzpotētās šķirnes īpašības nemainās.

Atšķirībā no sēkleņkokiem vīnkokus nav vēlams potēt agri pavasarī pirms pumpuru plaukšanas. Vispirms jau tāpēc, ka griezuma vietas stipri sulo, novājinās koks. Pārpotēšanu var sākt, kad izaug jaunie, zaļie dzinumi, t.i., maija beigās. Tad ir pietiekami silts laiks, iesilusi augsne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārpotēt var dažādā augstumā, bet labāk tuvāk pie zemes, lai viss zars būtu vienas šķirnes. Zemākie zari ir resnāki un spēcīgāki. Krūms iepriekš jāsagatavo – rudenī jāapgriež, bet pirms potēšanas kārtīgi jāaplaista. Potcelmam un potzaram jābūt vienāda resnuma. Pārpotēšanai izmanto zaru vai jaunu dzinumu, kas ir vistuvāk augsnei. Potcelmu ar dārza šķērēm nogriež taisni, pēc tam ar asu nazi nolīdzina, lai griezums būtu perpendikulārs zaram. Šādi nogriež arī potzaru, lai abi kopā veidotu zaru ar pilnīgi vienādu diametru. Rudenī gatavo pēc iespējas dažādus potzarus, lai pēc tam varētu atrast un pielāgot vajadzīgo izmēru. Ziemā tos uzglabā kūdrā vai zāģskaidās +2…+3 °C. Jāraugās, lai potzari neizžūtu.

Potzaru griež apmēram 2 cm virs un zem pumpura. Tad no kāda cietāka koka izgriež sērkociņveida saspraudi. Izmantojot to, potzaru cieši piestiprina pie potcelma, aptin, noziež ar potvasku un apber ar irdenu augsni. Pēc vairākām dienām potzaram jāsāk augt. Kad jaunie dzinumi sasnieguši 30 cm, tie jāpiesien, lai varētu stiepties uz augšu. Reizē ar potzaru straujo augšanu pamazām var nolīdzināt uzbērto augsnes valnīti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.