Vai vīnogu mežeņus var izmantot pergolas apaudzēšanai? 0
“Vai vīnogu mežeņus var izmantot pergolas apaudzēšanai?” VIJA TALSU NOVADĀ
Agronoms, vīnkopis Edgars Zihmanis stāsta, ka dažādiem dekoratīviem apstādījumiem piemēroti Amūras vīnkoki (Vitis amurensis), Amerikas vīnkoki (Vitis labrusca), kā arī krustojumi ar mežeņiem – ‘Alfa’, ‘Tērvetes Zilā’, ‘Skujiņa 675’ (‘Moskovskij Ustoičevij’), ‘Supaga’ un citi. Ar tiem var apaudzēt lapenes, arkas, terases, balkonus, žogus, neizskatīgas saimniecības ēkas, pagrabus. Šīs liānas spēcīgi aug, ir pietiekami ziemcietīgas, ar ciešu lapojumu. Daļai vīnkoku lapas līdz vēlam rudenim paliek zaļas, kamēr nokalst, bet citām vīnogām, piemēram, ‘Hasanskij Sladkij’, rudenī tās krāsojas košos karmīnsarkanos vai dzeltenos un oranžos toņos. Lapu forma ir ļoti daudzveidīga – no apaļīgām līdz otrādi olveida, ar 3–5 daivām vai pilnīgi veselas. Ogas var būt dažādās krāsās, paretam saldas, tomēr pārsvarā ir skābas, izmantojamas vīna gatavošanai. Apstādījumos vīnkokus pievilcīgus dara tieši krāšņais lapojums. Šos vīteņaugus neaudzē ziedu dēļ, jo tie ir sīki, bāli zaļgani, paslēpušies lapās.
Pie pergolas vīnkokus izvieto 1,5–2 m attālumā citu no cita. Stāda saulainā vietā, irdenā un auglīgā augsnē. Pirms tam sagatavo apmēram metru dziļu bedri, ko piepilda ar dažāda veida organisko mēslojumu – kompostu, satrūdējušiem kūtsmēsliem, bagātinātu kūdru.
Lai skaisti apaudzētu pergolu, vīteņaugi jāapgriež katru gadu. Vīnoga ir liāna, kam zari vienmēr tiecas augšup, turklāt augšējie pumpuri vienmēr aug spēcīgāk nekā apakšējie. Tāpēc, ja, audzējot vertikāli, vīnkokam nozāģē augšējos zarus, augs tiek novārdzināts – lejasdaļā stumbrs kļūst kails, apakšējie zari nosalst. Lai apvītu konstrukciju, augus audzē 2 m augstumā, uz taisna, gara stumbra, kas augšdaļā kupli stiepjas uz abām pusēm, veidojot zaru vēdekli.