“Viņi saņems arī ieročus.” NBS Zemessardzes komandieris skaidro, ko darīs kritiskās infrastruktūras uzņēmumos izveidotās Zemessardzes vienības 131
TV24 raidījumā “Uz līnijas” kopā ar NBS Zemessardzes komandieri Kasparu Pudānu tika apspriests jautājums par atsevišķu zemessargu vienību izveidi Latvijas kritiskās infrastruktūras uzņēmumos. 2022.gadā par savas Zemessardzes apakšvienības izveidi bija paziņojis uzņēmums “Sadales tīkls”. Pudānam tika lūgts komentēt, vai šī iniciatīva lielajos uzņēmumos šobrīd turpinās?
NBS Zemessardzes komandieris Pudāns atgādināja, ka Ministru Kabineta noteikumi paredz šādu iespēju, proti, kritiskās infrastruktūras turētājiem ir iespējams izveidot sadarbību ar Zemessardzi un izveidot savu atsevišķu Zemessardzes vienību. Pudāns sacīja, ka vairāki uzņēmumi to ir izdarījuši.
“Nesaukšu konkrēti, viņi paši nāks ar saviem paziņojumiem, un daži jau ir redzēti. Bet vairāki, kas darbojas telekomunikācijā, enerģētikā – tātad šo kritisko pakalpojumu nodrošināšanā, ir jau ar mums sadarbību izveidojuši. Šādas vienības jau veidojas, sāk savu apmācību. Un tas mērķis ir tieši tāpēc, lai mums nebūtu pārsteigums, ka tiekam kaut kur nosūtīti uz kādu izvēlēto objektu šajā brīdī pasakot, ka tas ir būtisks, un mēs netiekam izrauti no ierakumiem, kur mēs esam sagatavojušies. Bet ir sagatavota jau vienība no tiem cilvēkiem, kas ikdienā strādā jau šajā uzņēmumā. Tātad ikdienā viņi veic savus pienākumus, krīzes gadījumā viņi turpinās nodrošināt šī uzņēmuma funkcionēšanu – tātad tā noturība, ilgstspēja tiek nodrošināta arī kara gadījumā. Un, ja būs nepieciešams pēc tādas fiziskās, tuvās aizsardzības, tad viņi spēs nodrošināt pret sabotāžām, kādiem riskiem,” skaidroja NBS Zemessardzes komandieris Pudāns TV24 raidījumā “Uz līnijas”.
Vai tas nozīmē to, ka, piemēram, “Sadales tīkla” Zemessardzes apakšvienība sargā “Sadales tīklu”, bet “LMT” apakšvienība, ja to izveidos, sargās “LMT”, savukārt “Latvenergo” vienība sargās “Latvenergo”? “Jā, tieši tā. ” apstiprināja Pudāns. Viņi sargās savu uzņēmumu un, protams, saņems arī ieročus, jo darbosies kā zemessargi. “Viņiem būs zemessargu statuss. Vienīgā atšķirība, ka viņu primārais uzdevums ir trenēties un krīzes izņēmuma stāvokļa gadījumā atrasties savā objektā vai pie sava objekta, lai nodrošinātu tā aizsardzību, vismaz līdz tam brīdim, kamēr šis objekts darbojas un pilda savu kritiskās infrastruktūras funkciju,” rezumēja Pudāns, runājot TV24 raidījumā par Zemessardzes atsevišķo vienību izveidi Latvijas kritiskās infrastruktūras uzņēmumos.
Pilnu TV24 raidījumu “Uz līnijas” variet skatīties video šeit: