«Viņi nelasa angļu laikrakstus un neskatās angļu televīziju» 0
Traģiskais stāsts par nogalināto pusaudzi Alisu Dmitrijevu no Latvijas pievērsis britu mediju uzmanību Latvijas un citu Austrumeiropas valstu viesstrādnieku dzīves apstākļiem Lielbritānijā.
17 gadus vecās Alisas Dmitrijevas līķa atrašana Lielbritānijas karalienes Elizabetes II lauku īpašumā izpelnījusies milzīgu ievērību Lielbritānijas presē, par to plaši rakstot visiem lielākajiem, kā arī daudziem reģionālajiem izdevumiem.Pusaudzes nāve arī izraisījusi britu sabiedrības interesi par cilvēku likteņiem un dzīves apstākļiem bieži vien noslēgtajās austrumeiropiešu kopienās.
Britu medijos vidusmēra austrumeiropiešu viesstrādnieks raksturots kā “līdz 30 gadus vecs vīrietis, kas ģērbies treniņbiksēs, džemperī ar kapuci un adītā micē un strādā lauksaimniecības darbus”. “Daudziem no viņiem ir ģimenes, un viņi izdzīvo ar ļoti maziem ienākumiem, bet viņu algas [Lielbritānijā] ir krietni lielākas par tām, ko viņi saņemtu, paliekot strādāt savās valstīs,” vēsta laikraksts “Express”.
Britu mediji arī norāda, ka viesstrādnieki dzīvo ļoti noslēgtās kopienās, īpaši nekontaktējoties arī vietējiem iedzīvotājiem.
Kā raksta “Express”, Linkolnšīras, Kembridžšīras un Norfolkas grāfistes pilsētās austrumeiropiešu viesstrādnieku kopiena veido līdz 15% no vietējiem iedzīvotājiem.
Linkolnšīras policija pagājušā gadā aizsāka kampaņu poļu, lietuviešu un latviešu valodā, brīdinot viesstrādniekus par auto vadīšanas dzērumā bīstamību.
Šāda kampaņa sākta pēc statistikas datu apkopošanas, kas parādīja, ka Austrumeiropas viesstrādnieki ir iesaistīti trešajā daļā dzērājšoferu izraisīto autoavāriju, kaut arī austrumeiropieši veido tikai 1% no Linkolnšīras grāfistes strādājošajiem iedzīvotājiem.
“Latvijā maigākais sods par braukšanu dzērumā ir četru gadu aizliegums sēsties pie stūres un 1000 sterliņu mārciņu naudas sods, līdz ar to mūsu niecīgie sodi izskatās smieklīgi,” skaidroja Linkolnšīras satiksmes drošības partnerattiecību pārstāvis Džons Saidls. “Turklāt daudzi strādnieki šeit uzturas tikai īsu laiku, līdz ar to viņi uzskata, ka viņiem ir mazāk iemeslu satraukties par likumu ievērošanu,” sacīja Saidls.
Viena no problēmām ir tāda, ka “šī kopiena nelasa angļu laikrakstus un neskatās angļu televīziju, līdz ar to viņus ir grūti uzrunāt”.