“Viņi labi ēduši.” Novgorodā atrod sešus augstmaņu dzimtas sarkofāgus 0
Novgorodā uzieti viduslaiku sarkofāgi, kuros apbedīti augstmaņi un viņu ģimenes locekļi, zino “Gazeta.ru”.
Apbedījumi datējami ar laiku pirms mongoļu-tatāru ienākšanas Krievijā.
Arheologus pārsteidzis apbedīto vecums: viņi visi nāves brīdī bijuši vecāki par 50 gadiem. Tas ir laiks kurā lielākā daļa vienkāršo iedzīvotāju mira vecumā starp 35 un 38 gadiem.
Kopumā atrasti pie Sv. Jura baznīcas atrasti seši akmens sarkofāgi, vēsta Arheoloģijas institūts. Tie bija izkārtoti trīs rindās un pārsegti ar aptuveni 1,5 tonnas smagu akmens plāksni.
Lielākajā daļā sarkofāgu bija vairāk par vienu mirušo. Ķermeņi tikuši ietīti audumā vai bērza tāsī, taču materiāls nav saglabājies. Apbedījumos nav atrasti arī metāla priekšmeti, izņemot sudraba auskarus.
Novgorodas Arhitektūras un arheoloģijas vienības priekšnieks Vladimirs Sedovs norāda, ka apbedījums ir unikāls ne tikai izmantotā zārku materiāla dēļ. “Pavisam uz šo brīdi Novgorodā atrasti 15 sarkofāgi. Tie ir gan Sv. Sofijas katedrālē, gan citās vecajās baznīcās, taču vesels dzimtas sarkofāgu kopums, neapšaubāmi, ir liels retums,” pauda Sedovs.
Sarkofāgu izgatavošanai bija nepieciešams ilgs laiks, tādēļ tos varēja atļauties tikai ļoti turīgi augstmaņi.
Arheologi pievērsuši uzmanību tam, ka skeleti liecina par fiziski aktīvu dzīvesveidu, īpaši nolietotas ir locītavas. Taču labie zobi norāda, ka to īpašnieki ēduši pilnvērtīgu, labu pārtiku, tādējādi “var teikt, ka viņiem bijis ļoti augsts dzīves līmenis”.