– Kas ir šie vīri? 13
– Viens ir automehāniķis Ivans, viņš prot praktiskus, noderīgus darbus, kas kara situācijā vairāk noder nekā augstākā izglītība. Otru sauc Rodions – runātīgs, apveltīts ar izcilām caursišanas spējām, tāpēc dabūja mūs cauri kontrolposteņiem līdz vietām, kurās mums nebūtu vajadzējis parādīties.
– Piemēram?
– Negribētu par ukraiņiem pārāk skarbi izteikties, bet armija ir ļoti slikti apgādāta, tai skaitā ar militāro aprīkojumu, piemēram, izlūkiem trūkst ierīču, ar kurām var redzēt tumsā. Brīvprātīgo organizācijas vāc finansējumu gan Ukrainā, gan ārzemēs, iepērk vajadzīgās ierīces un nogādā tās uz fronti.
Pats biju klāt un nofilmēju, kā termoiekārta tiek vesta līdz izlūkiem un nodota tieši rokās kareivim. Tas bija nervus kutinošs piedzīvojums. Pārvietoties ar ieslēgtām ugunīm nedrīkstēja, jo tā var kļūt par mērķi. Šoferis uzlika nakts redzamības iekārtu un braucām kaut kur ellē ratā uz norunāto tikšanās vietu. Neviens nebija drošs, vai ceļā satiksim ukraiņu izlūkus vai diversantus – grupas, kas nāk no okupētās puses, veic uzbrukumu un atkāpjas. Brīdī, kad tālumā viens spīdināja mobilā telefona gaismiņu, paši brīvprātīgie nezināja, kas tas varētu būt. Atvērās durvis, un mums jautāja: “Kto vi?” (“Kas jūs esat?”) Uz brīdi iestājās klusums. Kad pateicām, kas esam, tikām aicināti sekot izlūkiem līdz viņu vienībai. Ieguvu ļoti labu materiālu, kas būs redzams filmā: kā cilvēks maskā par sagādāto nakts redzamības ierīci pa telefonu pateicas kādam Aleksandram, kurš par to personīgi samaksājis trīs tūkstošus dolāru.
– Kāpēc nepieciešama šāda atskaitīšanās?
– Ukrainas regulārā armija veidojusies padomju tradīcijās, kur pastāv vienaldzība, nabadzība, neieinteresētība un notiek arī izsaimniekošana. Brīvprātīgo sagādātie dārgie verķi kādā brīdī var pazust, piemēram, karavīrs demobilizējoties paņem līdzi, jo uzskata, ka tas ir viņa, un notirgo kādā lombardā. Tāpēc organizācijas gādā, lai manta nonāktu rokās tieši lietotājam, taisa fotogrāfijas un nosūta tās ziedotājam, ievieš pieņemšanas aktu sistēmu.