“Viņi dzīvo cepuri kuldami!” Māris Gulbis pieļauj, ka Latvijā pastāv kartelis medikamentu tirdzniecības jomā 72
“Es neesmu veselības nozares speciālists, bet, cik nu es esmu interesējies, mums tomēr ir kartelis šajā zāļu mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības jomā,” tā TV24 raidījumā “Preses klubs” izteicās uzņēmējs un bijušais iekšlietu ministrs Māris Gulbis, apspriežot medikamentu cenas Latvijā, kā arī izskanējušo vēsti, ko bija paudis veselības ministrs Hosams Abu Meri, ka par katru apstrādāto zāļu recepti aptiekās varētu ieviest pakalpojuma naudu 1,50 eiro apmērā, lai tādējādi saglabātu mazās aptiekas lauku reģionos un atbalstītu farmaceitus.
“Jūs varat “Lursoft” datu bāzē papētīt visu īpašnieku listi – tur atradīsiet daudz interesantas konsekvences. Es saprotu, ka viena daļa nemaz nedzīvo Latvijā. Viņi dzīvo cepuri kuldami, jo peļņas procenti viņiem ir vienkārši nesamērīgi! Jautājums ir tikai viens – kāpēc valsts ar to nav tikusi galā? Es domāju…Nosauksim to šeit – “Preses klubā”, ka tas ir viņu lobijs, bet varbūt politiski šie jautājumi ir sakārtoti,” minēja Gulbis.
Tāpat bijušais iekšlietu ministrs uzsvēra, ka pazīstot “dažus cilvēkus”, kas pārvalda aptieku tīklu un viņi pat nedzīvo Latvijā. “Viņiem vienkārši nauda nāk! Viņi uzstaisījuši to mehānismu…Mūsu vietējie, mazie latviešu aptieku tīklu tirgotāji ir pārdevuši savus uzņēmumus, un mēs faktiski maksājam dubultā to, ko mēs maksājam Vecajā Eiropā – Vācijā, Spānijā…Konkrēti – zāles maksā pat divas trīs reizes vairāk [Latvijā],” pauda uzņēmējs un bijušais iekšlietu ministrs Gulbis, nosaucot aspirīna cenu kā vienu piemēru.
Vai “šī karteļa dēļ” mums tās zāles ir divreiz dārgākas? Uz šo precizējošo TV24 raidījuma “Preses klubs” vadītāja jautājumu apstiprinoši atbildēja un galvu māja arī Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs un Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas (PSKUS) neirologs Jānis Vētra.
“Es domāju, ka jā! To arī tādā tiešā tekstā saucot…Tā sistēma, protams, ir no daudz un dažādiem elementiem. Tas, ko šobrīd mēģina risināt, tie ir recepšu medikamenti. Otrs tas klāsts ir visi vēl šie kompensējamie medikamenti – atsevišķa medikamentu grupa, ko valsts ir apņēmusies 50%, 75% vai 100% apmērā apmaksāt. Un tur arī…Tas ir vēl atsevišķs tirgus, kādā veidā tie medikamenti tur nonāk kompensējamo zāļu sarakstā. Jebkurā gadījumā tas klāsts ir nepietiekams un pacienti bieži ļoti dārgi pārmaksā,” tā diskusiju turpināja Vētra, runājot par medikamentu cenām Latvijā.