– Kāda situācija patlaban ir Krievijas medicīnā? 4
– Mēs negājām Pasaules Bankas pavadā un nelikvidējām poliklīnikas un pediatrijas dienestu. Cilvēkam ir nepieciešams, lai viņam tuvumā būtu poliklīnika vismaz ar iecirkņa terapeitu un pediatru. Mēs panācām, ka Krievijas konstitūcijā tiek ierakstīts, ka ikviena valsts iedzīvotāja ārstēšana municipālajās ārstniecības iestādēs ir bez maksas. Krievijā medicīnai ir piešķirti 3,7% no iekšzemes kopprodukta, un mēs ar šo naudu diezgan labi iztiekam. Nesen Sanktpēterburgā kopā ar Francijas un Vācijas ārstiem rīkojām forumu, kur apspriedām dažādus medicīniskus jautājumus. Kad Francijas un Vācijas kolēģiem vaicājām, kas notiktu ar jūsu valsts medicīnu, ja valdība tai nepiešķirtu vairāk par 3,7%, tad pēc ieilgušas pauzes sekoja atbilde: mēs nomirtu.
Arī Krievijā, tāpat kā Latvijā, ir alternatīva – bagātais cilvēks brauc ārstēties uz Vāciju, Franciju vai citviet. Mūsu valstī jebkurš cilvēks var ārstēties jebkurā valsts klīnikā – no Vladivostokas braukt uz Maskavu un otrādi. Ārsti valsts klīnikās vizītēs pie slimniekiem uz mājām dodas bez maksas.
– Cik liela ir ārsta vidējā alga?
– Tā ir ļoti atšķirīga, mums nav vienotas darba algas, tā ir piesaistīta teritorijām. Maskavā un Sanktpēterburgā ārstu alga ir vairākas reizes lielāka nekā, piemēram, Kazaņā. Mediķi dodas strādāt tur, kur labāk. Laukos ārsti nopelna maz. Nereti, lai izdzīvotu, ārstiem ir jāstrādā pusotra vai divas slodzes. Manā institūtā ārsti nopelna labi – augsti kvalificētu dakteru atalgojums sasniedz, dolāros pārrēķinot, līdz trīs tūkstošiem dolāru, bet medicīnas māsu – ap 1000 dolāru.