Ciguna skolotājas Mairas Gūtmanes vingrinājumi tiem, kurus māc trauksme un apātija 0
Ciguna skolotāja Maira Gūtmane piedāvā vairākus vingrinājumus, kas var palīdzēt brīdī, kad šķiet – vairs nekam nav spēka, liec pie zemes nogurums un izsīkums, māc trauksme un apātija. “Sāc ar piecām minūtēm dienā, ko velti tikai sev. Tas nav egoisms, tas ir dzīvības un veselības jautājums,” saka Maira.
Viņai pašai savulaik palīdzējis ciguns, enerģētiskā vingrošana. Tā ļāva pamazām atsvabināties no veģetatīvās distonijas važām, kas nekādi nebija izdevies ar tradicionālo medicīnu. “Ķermenis ir gudrs, tas atpazīst ceļu, kurā sākas dziedināšanās, tikai vajag tam klausīt,” teic nu jau ilggadējā ciguna skolotāja.
Maira iepazinusi arī daudzas citas metodes un prakses, piedāvā vienkāršus vingrinājumus, kas var palīdzēt gan krīzes brīžos, gan ļaut dzīvot veselīgāk ikdienā, lai krīze nepietuvotos. Ne velti viņa sevi dēvē par ģēniju treneri.
Sākumā vingrinājumus der pildīt intensīvi – divreiz dienā pa divām minūtēm. Pēc laika, ja sāc justies labāk, var darīt to retāk, piemēram, divreiz nedēļā.
Zīmēju bezgalību
Ļoti veselīgi ir zīmēt bezgalības zīmi – to var darīt ar rokām vai visu ķermeni, jebkurā virzienā. Bezgalības zīmes atveidošana rada harmonisku enerģiju, ļauj atjaunoties iedzimtajai harmonijai. Tāda ir Visumā un ikvienā cilvēkā kā Visuma atspoguļojumā.
Enerģija cilvēkā kustas bezgalības zīmes veidā – to vēsta Džin Šin Džitsu (Jin Shin Jyutsu), enerģētiskās dziedniecības metode, kas māca kārtot enerģijas plūsmu ķermeņa enerģētiskajās sistēmās.
“Pārāk daudzas problēmas rodas tāpēc, ka neapzinātā līmenī esam mūžīgi neapmierināti ar sevi. Nejūtamies kā pilnība, veselums, lai gan esam piedzimuši tieši tādi. Pamēģini sajust savas plaukstas kā Radītāja plaukstas. Jūti, kā tās piepildās ar īpašu enerģiju, un dod šo enerģiju vissvarīgākajam cilvēkam uz pasaules. Tas esi tu pats! Apskauj sevi. Jo no tās sajūtas, ka pats sev esi vissvarīgākais pasaulē, sāk augt veselīgums.”
Elpoju un skaitu
Caur elpošanu un kustībām mans ķermenis saņem signālus par to, kas esmu, kas gribu būt. Ja vēlos būt harmonisks, laimīgs, vesels, der aizdomāties – kā elpo šāds cilvēks? Protams, ka mierīgi un lēnām.
Tam palīdz ieelpas un izelpas skaitīšana. Vispirms skaiti savu dabisko elpu, piemēram, 1, 2, 3 – ieelpa, 1, 2, 3 – izelpa. Pēc tam par vienu skaitli pagarini gan ieelpu, gan izelpu. Nesteidzoties pagarini vēl un vēl, kamēr vien iespējams.
Jau tas vien, ka sāc skaitīt līdzi elpošanai, neapzināto procesu sinhronizē, ritmizē, līdz ar to nomierina. Organisms šādi saņem signālu – es pārņemu kontroli savās rokās, viss ir kārtībā.
Ja vēlas, var katrai elpai domās teikt līdzi: ieelpoju mieru, izelpoju uztraukumu. Vai – ieelpoju harmoniju, izelpoju trauksmi.
Savienoju debesis un zemi
Šis vingrojums palīdz mazināt stresu un depresīvas sajūtas, kā arī sakārto imūnsistēmu.
Priekšpusē saliec kopā plaukstas. Pēc tam vienu roku stiep uz augšu un vienlaikus otru – uz leju. Ar ieelpu pastiepies, ar izelpu atgriezies sākuma stāvoklī. Pēc tam dari to pašu, tikai samaini rokas. Šādi atkārto trīs reizes. Izstiepjoties enerģētiski tiek aktivizēts liesas meridiāns.
Svarīga ir attieksme. Stiepies cītīgi, iztēlojies, ka paplašini sevi kā telpu, stiep lielāku, lai enerģijai ir, kur ieskrieties. Depresīvās sajūtās cilvēks ir enerģētiski savilkts, sažņaugts, enerģija nevar brīvi plūst.
Krusteniski soļoju
Stāvi taisni, kājas plecu platumā, rokas brīvi paceltas. Sāc soļot uz vietas, ceļot kāju pretim pretējai rokai, it kā savieno pretējo elkoni un celi. Pēc tam to pašu dari uz otru pusi. Ja grūti vingrinājumu veikt stāvot, var to pašu darīt sēdus – celt pretim pretējo elkoni un celi.
Līdzīgi var darboties ar plaukstu – pārbraukt to ķermenim pa diagonāli, slīdināt plaukstu no pleca līdz pretējam gurnam.
Šādi tiek iekustināta enerģija no vienas puses uz otru, tā harmonizējas. Vingrinājums palīdz izkustināt stagnējošos enerģijas blokus.
Pastiepju visu sevi
Vidējo pirkstu liec uz pieres starp uzacīm, otras rokas vidējo pirkstu ievieto nabā, nedaudz piespied pirkstus un ieelpā pavelc, it kā pastiepjot sevi vertikāli. Tā ieelpā turi kādu brīdi.
Vingrinājums palīdz sajust sevi kā vienotu veselumu.
Velku rāvējslēdzēju
Saliec plaukstas pret kaunuma kaulu, kā redzams fotogrāfijā. Dziļi ieelpo un velc abas plaukstas uz augšu pa ķermeni – it kā aizvilktu rāvējslēdzēju. Dari to lēni un apzināti, aizvelc to rāvējslēdzēju ciet virs zoda, līdz apakšlūpai. Kad tas ciet, izelpo un plet rokas brīvi augšā pret debesīm. Atkārto trīs reizes.
Šādi sevi aizvelc ciet svešām emocijām, arī savām sliktajām sajūtām, šādi attīri sevi.
Kļūstu par uzvarētāju!
Pacel rokas ar uzvarētāja izjūtu, it kā tikko būtu pārgājis finiša līniju kā sacīkšu uzvarētājs. Ar šādu iekšējo sajūtu stāvi divas minūtes, centies nepazaudēt to. Šāds vingrinājums samazina kortizola līmeni – tas ir hormons, kas izdalās asinīs stresa situācijās. Kļūsti mierīgāks, un palielinās labsajūta.
Var ar uzvarētāja izjūtu stāvēt, var lepni iet. Ja tīk, var sēdēt kā uzvarētājs – rokas aizliekot aiz galvas un kājas uzliekot uz krēsla.