Vīna raudzēšana 0
Ieliku aveņu vīnu, izmantojot 7 l sulas, 5 l ūdens, 2,5 kg cukura un ieraugu. Pirmo mēnesi ļoti labi rūga, cimds bija visu laiku piepūties. Aptuveni pēc 30 dienām rūgšana apstājās. Kad uzliku cimdu, to ievilka uz iekšu – bija izveidojies vakuums.
Pieliku klāt vēl kilogramu cukura, taču nekas nemainījās, rūgšana neatsākās. Pievienoju mazliet rauga, tomēr rūgšana tik un tā neatsākās? Ko darīt? J. Kalniņš Valmierā
Spriežot pēc sulas – ūdens – cukura proporcijām, bija jāiznāk normālam sausajam vīnam ar aptuveni 10 – 13 tilpuma procentiem alkohola (procenti var mazliet mainīties atkarībā no rauga īpašībām un aveņu salduma pakāpes). Trīsdesmit dienas ir pietiekams laiks, lai visi cukuri pārvērstos alkoholā, rūgšanai bija jāapstājas. Tiktāl viss ir noticis pareizi.
Ja gribējāt iegūt sauso vīnu, tas bija gatavs jau pirms atkārtotas cukura pielikšanas. Vajadzēja tikai nodzidrināt un pildīt pudelēs.
Ja bija vēlēšanās iegūt saldāku vīnu, tad cukura pievienošana papildus arī bija pareiza. Nerūgšanas iemesls varēja būt cukura konservējošais efekts, ja bija izmantots kāds vājā tipa vīna raugs – tāds, kas jau dabiski apstājas un atmirst pie relatīvi zemiem alkohola līmeņiem. Ja rūgšana neatsākas, vīns jāpagaršo. Iespējams, ir jau iegūts pietiekami stabils un garšīgs pussaldais vīns, un atkal nekas vairs nav jādara.
Ja nu tomēr gribas iegūt vēl stiprāku vīnu, rūgšanu var atjaunot, pievienojot citu – agresīvāku – raugu (piemēram, K1 vai EC-1118 spēj noraudzēt līdz pat 18 grādiem). Jāpievieno arī raugu barības vielas. Piemēram, var izmantot Fermaid pulverīti, kas satur papildus slāpekļa avotus un vitamīnus. Uz 10 – 15 litriem vīna vajag apmēram 1 tējkaroti raugu barības.