“Viņa mēdz pārsteigt, un šoreiz viņa pārsteidza – sāka uzrunu ar sunīti klēpī,” Titavs par premjeres uzrunu gadu mijā 0
Tuvojoties gada nogalei, tradicionāli aktualizējas jautājums par svētku uzrunu lomu un nozīmi. Valsts augstāko amatpersonu vēlējumi, kas tiek translēti televīzijā, kļūst par neizbēgamu svētku sastāvdaļu. Tomēr, kāda ir šo uzrunu ietekme uz sabiedrību? Vai tās spēj vienot, informēt vai vienkārši piepildīt laika nišu? Par to TV24 raidījumā “Nedēļa. Post scriptum.” viedokli izteica politikas eksperts un PR kompānijas “Titava laboratorija” vadītājs Dans Titavs.
Dans Titavs uzsver, ka svētku uzrunu nozīme ir diskutabla: “Ko mēs gaidām no šādām runām? Tas ir labs jautājums. Es nezinu, ko mēs gaidām.” Viņaprāt, daudzi cilvēki svētku laikā pie galda saskaras ar neskaidrību un pat neizpratni par šāda satura nozīmi.
Titavs norāda, kā šādas uzrunas pārsvarā rada dažādas emocionālas reakcijas, sākot no vienaldzības līdz nepatikai.
Eksperts ieskicē iespējamos reālos notikumus pie svētku galda, sākoties amatpersonas uzrunai- daļa skatītāju uzrunas uztver ar neiecietību, pieprasot izslēgt televizoru, kamēr citi vēlas tās dzirdēt. “Ir cilvēki, kas kliedz: “Izslēdziet skaņu, es negribu viņu redzēt.” Otri: “Pagrieziet skaļāk, es gribu dzirdēt, ko viņš saka!” Rezultātā – šīs uzrunas maz kas dzird.”
Titavs norāda, ka svētku uzrunas tiek pārraidītas nepiemērotā brīdī. Viņš izvirza priekšlikumu: “Būtu loģiski, ja šie cilvēki uzrunātu ziņu laikā. Teiksim, pirms 31. decembra, kad ir ziņas, vai 1. janvārī.” Šāds risinājums, pēc eksperta domām, ļautu cilvēkiem labāk uztvert vēstījumu, nevis uztvert to kā traucējumu svētku atmosfērā.
Komentējot konkrētas uzrunas, Titavs ironiski pievēršas detaļām, kas dažkārt rada mulsumu. “Siliņa pārsteidza. Viņa mēdz pārsteigt un šoreiz viņa pārsteidza. Viņa sāka uzrunu ar sunīti klēpī. Kāpēc sunītis tur bija, nezinu,” viņš ironizē, norādot uz simbolikas un konteksta trūkumu premjeres Evikas Siliņas komunikācijā.