Ašās eļļainās sprodziņas 2
Lai saprastu, ko organisms saņem no daudzu iecienītā roltona, kopā ar uztura speciālisti Alisi pētām tā sastāvu.
Vispirms tie ir it kā makaroni. Kāpēc tikai it kā? Tāpēc, ka produktu ražo, izmantojot īpašu tehnoloģiju, un tas kļūst ļoti trausls un mīksts. Parasti ātrās maltītes iepakojumā līdzās makaronu klucim ir mazas paciņas, vienā no tām ir garšvielu maisījums, otrā – mērce vai eļļa. Ne viens vien uzskata: ja ātrajām nūdelēm neliek klāt mazo paciņu saturu, ēdiens ir veselīgs. Tomēr der zināt, ka arī paši makaroni satur taukvielas. Proti, parasto pastu izveltnē no mīklas un kaltē, bet ātrajiem makaroniem ir cita ražošanas tehnoloģija: vispirms tvaicē, tad apcep eļļā, pēc tam žāvē. Tātad tas ir pusfabrikāts – jau pārstrādāts produkts, kas satur taukvielas.
Mīkla tiek placināta ļoti plāna, gluži kā pergaments. Raksturīgais roltona makaronu izskats rodas, mīklai vienlaikus slīdot cauri diviem konveijeriem, katrs no tiem darbojas ar atšķirīgu ātrumu, tādējādi makaronu diedziņi rullējas, izlokās vilnīšos.
To visu patērētājam ar prieku rāda ražotājs, un video par šā produkta tapšanu var aplūkot internetā. Nebiju pievērsusi uzmanību norādei uz iepakojuma, bet, izrādās, Latvijā tik iecienīto ēdmaņu ražo Krievijā. Arī Ukrainā izveidota šāda ražotne, tā tapusi, sadarbojoties ar Japānas pārtikas rūpniecības uzņēmumu.
“Makaroni ir vērtīgs produkts, ja izvēlamies no pilngraudiem gatavotos. Tie ir bagātāki ar šķiedrvielām. Daudziem gan netīk, ka tie neizvārās ierasti mīksti kā balto miltu makaroni, taču ar laiku iegaršojas. Protams, ne tuvu nebūs tik švammīgi kā ātri pagatavojamie. Tomēr vērtīgums – nesalīdzināms!” uzsver uztura speciāliste.
Pilngraudu produkts satur gan daudz šķiedrvielu, gan saliktos ogļhidrātus, tādēļ sāta sajūta ir ilgāka. Savukārt pēc vienkāršo ogļhidrātu jeb balto miltu (arī šādu nūdeļu) baudīšanas glikozes līmenis asinīs strauji ceļas un tikpat strauji krītas, tādēļ sākumā cilvēks jūtas gana paēdis, bet pēc pusstundas atkal gribas mieloties. Sāta sajūta ir vien uz īsu brīdi.
Lasām uz iepakojuma: 452 kcal. Gandrīz tikpat daudz kaloriju kā 100 gramos šokolādes. Mēdz uztraukties, vai tikai nav par daudz saldumu, bet te makaronu druska – un tāda kaloriju bumba! No kā? Produkts satur ļoti daudz tauku.
Ir sen zināms – pie dūšas labāk iet treknāks produkts, šāda maltīte šķiet garšīgāka.
Uz roltonu paciņas rakstīts: 100 gramu produkta satur 21 gramu tauku. Tātad satur gana daudz taukvielu. Piemēram, bērnam ieteicams ne vairāk par 30 gramiem taukvielu dienā. Secinājums: pāris paciņu ātro makaronu jau ir dienas norma.
Ražotājs lepojas, ka ēdāji var pagatavot vilnīšu nūdeles 17 reižu ātrāk nekā parasto pastu, taču nepasaka, kādā eļļā produkts tiek apcepts ražošanas procesā.
Sastāvdaļu sarakstā vēl minēta palmu eļļa. Ražotāji to mēdz izvēlēties tāpēc, ka lētāka. Taču tā ir arī daudz neveselīgāka. Piemēram, salīdzinot ar rapšu eļļu, palmu eļļā ir četrreiz vairāk piesātināto taukskābju, kas mūsu veselībai netīk. Gremošanas sistēmā esošie fermenti var netikt galā ar palmu tauku sašķelšanu.
Uz mazās piedevu paciņas uzzīmēta saulespuķe un rakstīts – 100% eļļa. Caurspīdīgais iepakojums ļauj saskatīt, ka tā patiešām ir eļļa. Atveru un uzlieku pilīti uz mēles – neizteiksmīga garša.
“Uz citiem ātri pagatavojamiem ēdieniem ir redzēts uzraksts – augu eļļa. Ja nav precizēts, nevaram zināt, kāda ir tā eļļa. Varbūt šādu makaronu gatavošanā izmantoti arī kaitīgie transtauki, jo tas ir lēts, izgatavotājam izdevīgs variants,” – tā Alise Kindzule.
Kad uzglūn 621
Izpētām mazo garšvielu kvadrātiņu. Tas nodēvēts par mājas buljonu, satur sāli un cukuru, nav gan minēts, cik daudz pielikts, piemēram, sāls. Vēl sastāvā ir trīs garšas pastiprinātāji. Paostot jūtama labi pazīstama smarža. Tāds aromāts izgaro no daudziem citiem produktiem, piemēram, Vegetas. Arī šajā garšvielā ir bēdīgi slavenā viela E 621.
Par E 621 jeb mononātrija glutamātu runāts un rakstīts daudz. Šī pārtikas piedeva iedarbojas uz citām garšas kārpiņām nekā pārējie ēdieni, tādēļ tiek dēvēta par piekto garšu kombināciju – tā it kā savieno visas citas kopā. Tādēļ ēdiens ar šo piešprici jau pēc neilga laika sāk šķist gardāks nekā citi, tā kārojas atkal. Ir zināms, ka divu nedēļu laikā garšas kārpiņām rodas pieradums.
Vielu sintezē mākslīgi, kaut gan pagājušā gadsimta sākumā, kad to izgudroja, izgatavoja no sojas.
Agrāk nebija noteikti ierobežojumi šīs E vielas lietošanā. Zinātnieki par E 621 sāka pastiprināti interesēties pēc tā dēvētā Ķīnas restorāna sindroma, kas radās no pārtikas piedevas pārdozēšanas, notiesājot restorāna ēdienu. Alerģiskākajiem klientiem parādījās izteiktas sirdsklauves, muskuļu un galvas sāpes, reiboņi.
Sākumā pētnieki apgalvoja, ka vielas klātbūtne ēdienā ierobežo apetīti, mazāk gribas ēst. Tā varot būt īpaši labs palīgs tiem, kuri cenšas novājēt. Tomēr jaunākie pētījumi pierādījuši pretējo – šī pārtikas piedeva veicina vēlmi ēst aizvien vairāk un vairāk. Tā stipri ietekmē gremošanas hormonus, veicinot aptaukošanos. E 621 iespaidā tiek bremzēta vielmaiņa. Cilvēks var kļūt arī aizkaitināms vai mocīties ar galvassāpēm, var tikt provocēta astma.
Ļoti daudzi pētījumi liecina – šo vielu nedrīkstētu lietot cukura diabēta pacienti, jo tā veicina insulīna rezistenci, kā arī gados veci cilvēki, kuriem ir paaugstināts cukura līmenis. Tāpat tie, kam ir metabolais sindroms, palielināts svars un paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, jo E 621 uzņemšana stāvokli pasliktina. Pētījumi vēl apstiprina iespējami negatīvo ietekmi uz sirds un asinsvadu veselību. Turklāt šīs vielas pārmērīga uzņemšana veicina oksida stresu – tas nozīmē, ka organismā veidojas brīvie radikāļi, kas grauj šūnas, to membrānas. Tas var veicināt vēža šūnu veidošanos.
Pētnieki jau labu laiku ir pārliecināti, ka bērna attīstību būtiski ietekmē tas, ko mamma ēdusi grūtniecības laikā un pirms tam. Mononātrija glutamāta klātbūtne ēdienā veicinot to, ka dzimst arvien smagāki un lielāki bērni, jo šīs E vielas iespaidā pastiprināti izdalās augšanas hormoni.
Vistas pulveris un smiltis
Mazā paciņa satur arī piedevas E 627 un E 631. Pārtikas rūpniecībā tās izmanto, lai mākslīgi uzlabotu produkta garšu. Dažos avotos šīs pārtikas piedevas novērtētas kā nekaitīgas, savukārt citur atzīts – nav ieteicamas bērniem. Jāuzmanās arī tiem, kuri sirgst ar nieru problēmām, podagru.
“Šo un citu pārtikas piedevu lietošana noteiktajās devās nav aizliegta, tomēr tās var būt drauds veselībai, jo ar dažādiem produktiem uzņemam daudz dažādu E vielu. Neviens nevar pateikt, kādu šo vielu kombināciju uzkrājam savā organismā, piemēram, nedēļas laikā, un kā tā mūs iespaido,” uzsver Alise Kindzule.
Viena roltona paciņa ir ar vistas garšu, otra – ar siera un bekona, trešā – ar liellopu gaļas garšu. Lasām cītīgi katru iepakojumu, taču visās sastāvs ir vienāds, izņemot pievienoto vērtību – pulveri un aromatizētāju.
To, ka siers sažāvēts un pārvērsts pulverī, vēl spēju iedomāties, bet kāds varētu būt žāvētas vistas vai liellopu gaļas pulveris? Un kas ir “aromatizētājs vista” vai “aromatizētājs liellopu gaļa”?!
Brīnās arī uztura speciāliste: “No kā tas viss pagatavots?! Diez vai vistai ar šo pulveri ir jebkāda saistība… Vai šādā pulverī vispār ir kāda uzturvērtība?”
Izberam svarīgo piedevu no paciņas: izskatās gluži kā jūrmalas smiltis, un, lai gan minēts, ka garšvielai pievienots tik daudz kas – kaltēti dārzeņi, tomātu un kaltētu ķiploku pulveris, lociņi, pētersīļi, melnie pipari, kurkumīns, ingvers, tomēr neko no tā visa nevaram ieraudzīt.
Vienveidīgo smilšu kaudzīti pajaucot, gan saskatām dažus nenosakāmus krikumus un trīs zaļas drumsliņas. Ja ir spēcīgi attīstīta fantāzija, iespējams iztēloties, ka tie būtu lociņi vai pētersīļi.
Nenovēlu pat klaidonim!
Tas arī viss ātro makaronu noslēpums. Vērtīguma nekāda! Pat meklēdams neatradīsi.
Uztura speciāliste uzsver, ka būtu jāizvairās no jebkura tā dēvētā gatavā jeb daļēji pārstrādātā – ātri vārāmā, ātri pagatavojamā – produkta iegādes.
Ja retumis tādu nobaudīs, piemēram, braucot ceļojumā, nekas šausmīgs nenotiks, it īpaši, ja apēd arī pilngraudu rudzu maizes šķēli, lai saņemtu vērtīgās šķiedrvielas. Galvenais, lai roltoniņi nekļūtu par dzīvesveidu.
Kā vērtēt, ja no ātrajiem makaroniem pagatavo, piemēram, salātus? Studenti un citi interesenti zina daudzas receptes, piemēram, pievieno tiem tomātus, ķiplokus un aizdara ar kefīru. Vai šāds ēdiens ir veselīgs?
“Ir gana labs, ja vien nebūtu paša roltona… Labāk taču pielikt kaut ko vērtīgāku, piemēram, pilngraudu makaronus un garšvielas, dažādot ēdienu ar tām. Īpaši noderīgi, ja vēlas tievēt, jo garšvielas aktivē vielmaiņu,” iesaka Alise.
Vēlreiz aplūkoju paciņu. Pamanu uzrakstu, ko līdz šim neievēroju, – “Makaronu izstrādājums ātrai pagatavošanai”. Uzrakstīta balta patiesība – tas ir izstrādājums, nevis kvalitatīvs produkts.