Viltus inspektori piedāvā vakcinēt mājas cūkas pret cūku mēri 0
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis informāciju par cilvēkiem, kuri, uzdodoties par PVD inspektoriem, dodas uz saimniecībām Ogres pusē un piedāvā vakcinēt mājas cūkas pret klasisko cūku mēri, aģentūrai BNS pavēstīja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.
Viņa uzsvēra, ka Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, mājas un meža cūkas pret klasisko cūku mēri vakcinēt ir aizliegts, tāpēc PVD vārdā aicināja neiekrist viltus inspektoru lamatās un uz šādiem apšaubāmiem aicinājumiem neatsaukties.
PVD pārstāve arī atgādināja, ka ikvienam, pie kura pārbaudē ierodas PVD inspektori, ir tiesības pieprasīt, lai inspektors nosauc savu vārdu un uzvārdu, uzrāda PVD apliecību un žetonu. “Pārbaudes noslēgumā inspektoram jāiepazīstina ar pārbaudes laikā konstatēto un jāsastāda pārbaudes protokols. Soda naudas iekasētas un jebkādi citi maksājumi uz vietas nekad netiek veikti!” uzsvēra Meistere.
Vienlaikus viņa norādīja ‒ ja ir radušās aizdomas, ka saimniecības apmeklētāji ir viltvārži, inspektora pilnvarojumu iespējams noskaidrot, zvanot uz sava reģiona PVD pārvaldi.
Meistere arī informēja, ka pašlaik PVD inspektori klasiskā cūku mēra noteiktajās ierobežojuma zonās apmeklē novietnes, kurās tur cūkas, un noņem cūkām asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai, lai izslēgtu cūku inficēšanos ar klasisko cūku mēri.
Lai apstādinātu bīstamās slimības izplatīšanos meža cūku populācijā, tiek plānota meža cūku vakcinācija pret klasisko cūku mēri Latgalē, slimības inficētajā zonā. Taču tas nenotiks ātrāk kā 2013.gada pavasarī, uzsvēra PVD pārstāve.
PVD 20.novembrī paziņoja, ka Latgalē nomedītām mežacūkām atklāts klasiskais cūku mēris, savukārt pirms divām nedēļām kļuva zināms, ka vīruss skāris arī mājas cūkas ‒ Latgalē divās piemājas saimniecībās Piedrujas pagastā un vienā saimniecībā Svariņu pagastā mājas cūkām tika atklāts klasiskais cūku mēris.
Ap slimības skartajām saimniecībām ir noteikta aizsardzības zona triju kilometru rādiusā, kā arī noteikta uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā. No minētās teritorijas nedrīkst ne ievest, ne arī izvest mājas cūkas, savukārt aizsardzības zonā bez PVD atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājlopus. Slimības skartajā zonā neatrodas neviens industriālais cūku audzētājs vai cūku audzētājs, kas cūkas eksportē, kā arī neviens gaļas produktu ražotājs.
Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo gan meža, gan arī mājas cūkas. Slimības pazīmes ir augsta ķermeņa temperatūra, konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas, īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē, novērojami asins izplūdumi. Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.
Pēc PVD informācijas, mājas cūkas Latvijā pēdējo reizi ar klasisko cūku mēri slimoja 1996.gadā. Līdz 2002.gadam meža cūkas vakcinēja pret klasisko cūku mēri, taču vakcināciju pārtrauca, jo 10 gadu netika konstatēts neviens dzīvnieku saslimšanas gadījums.