Ak, kā gribas ticēt brīnumam! Viltus elektrības taupītāji zem lupas 0
Praktiskā Latvieša redakcija ir saņēmusi reklāmu, kurā solīts, ka neliela kontaktligzdā ievietojama ierīce spēs uz pusi samazināt tai pieslēgtu elektroierīču enerģijas patēriņu.
Vai šāda ierīce spēj dot to, ko sola reklāma, – to lūdzām skaidrot Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistei RŪTAI LIEPNIECEI.
Fizikas likumus apiet nevar
“Tieši tāpat, kā neviens vēl nav atcēlis Enerģijas nezūdamības likumu, cilvēkā joprojām mīt kaut kas no viduslaiku alķīmiķa. Proti, ak, kā gribas ticēt brīnumam – šajā gadījumā brīnumainajām ierīcēm, kas spēs apiet fizikas likumus un palīdzēs ietaupīt līdz pat 70 procentiem elektroenerģijas.
Lai arī šaubas par šādu ierīču lietderību publiskajā telpā reiz jau izskanējušas, internetā turpina klejot visai agresīvas konkrētu ierīču reklāmas, arī tādos populāros interneta veikalos kā eBay, Amazon un AliExpress.
Enerģijas taupītāju piedāvājums ir audzis, turklāt, pēc atsauksmēm spriežot, arī pircēju netrūkst,” stāsta speciāliste.
Cik maksā taupītājs
Tesla Saver Eco, electricity saving box, energy saver, energy saving box – dažādi nosaukumi, taču būtība viena: tiek piedāvāta neliela izmēra kārbiņa, ko, pievienojot kontaktligzdai, it kā ievērojami samazinās mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš.
Tā, piemēram, eBay atrodams vairāk nekā pusotra tūkstoša, AliExpress – vairāk nekā divi tūkstoši ierakstu par šādiem produktiem. Cena svārstās plašā amplitūdā – no trim eiro vai ASV dolāriem līdz vairākiem desmitiem eiro.
Ierakstot meklētājā frāzi “energy saving box kur nopirkt Latvijā”, tiek piedāvāts apmeklēt Electricity Saving Box mājaslapu, kur sliktā latviešu valodā mēģināts izskaidrot, kā šī ierīce darbojas un kā pie tās tikt, turklāt “tikai” par 39 eiro iepriekšējo 78 eiro vietā.
Vairumā gadījumu ierīču efektivitāte tiek pamatota ar faktu, ka klientiem samazināsies elektroenerģijas patēriņš, jo netiks uzskaitīta reaktīvā enerģija.
Produktu aprakstos arī lasāma informācija, ka ierīce uzlabo elektrības piegādes kvalitāti, padara to stabilu un drošu, ietaupa, izmantojot barošanas līnijā “aktīvās jaudas koeficienta korekcijas” metodi utt.
Lai gūtu detalizētāku pamatojumu par ierīces darbības principu, veicām nelielu eksperimentu. Vietnē AliExpress izvēlējāmies konkrētu ierīci Besegad 15000W Energy Power Saver 90V–240V. Tā cena – 3,33 dolāri.
Lai sīkāk uzzinātu, kā darbojas elektrības taupītājs, uzdevām tirgotājam Vococal Electronic Store jautājumu, vai ierīce tiešām ir efektīva un kā tieši tā darbojas.
Atbildē saņēmām šādu tekstu: “Vienkārši lietojams, un nav nepieciešams vadu savienojums, vienkārši pievienojiet un sāciet taupīt. Samazina enerģijas zudumus līdz 30% un vairāk.”
Nevis ietaupa, bet tērē
Elektrum Energoefektivitātes centra skaidrojumā lasāms arī Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieka Anša Avotiņa skaidrojums: “Tirgotāja nespēja sniegt izsmeļošākus un pamatotus paskaidrojumus vai arī izvairīšanās no komunikācijas ir pirmais signāls – kaut kas nav kārtībā, tāpēc esiet modri.
Uzņēmēji, kuriem rūp sava rūpala vārds, cenšas sniegt atbildi 24 stundās. Ja tirgotājs ar jums nekontaktējas, visticamāk, tā ir tā sauktā čaulas kompānija, kas darbojas ar mērķi iemānīt jums kādu štruntu.
Krāpnieki jums nesūtīs tehniskos datus vai arī, ja tomēr atsūtīs, tajos varēs atrast nesakritības.” Pētnieks arī atzīst, ka viņu uzmanīgu darītu ierīces cena. “Trīsdesmit procentu ietaupījums par nepilniem četriem dolāriem patiešām izklausās brīnumaini.
Bet cik reāli? Necik!” pārliecināts eksperts. Viņš arī iesaka izdalīt šo cenu ar četri un kritiski padomāt, kāda tehnoloģija un materiāli varētu būt izmantoti produktā, kura pašizmaksa mērāma centos.
“Zinu gadījumus, kad cilvēki no universitātes ir iegādājušies šīs ierīces un vīlušies, jo no solītā ieguvuma nav ne vēsts. Toties bija iespēja ielūkoties, kas tad lācītim vēderā.
Patiesību sakot, nekā daudz – vienkārši pretestība, pie kuras pieslēgta gaismas diode. Līdz ar to sanāk gluži pretēji – ierīcei ir pašpatēriņš, tā nevis ietaupa, bet vēl tērē elektroenerģiju.”
Uz jautājumu, vai šāda brīnumkastīte var nodarīt kādu kaitējumu, A. Avotiņš atbild apstiprinoši.
Kāpēc cilvēki uzķeras
Rūta Liepniece turpina: “Par to, ka šis ir vienkārši mārketinga triks un veids, kā iedzīvoties uz cilvēku vēlmes panākt rezultātu ātri, bez piepūles un par iespējami mazākām izmaksām, nozarē trauksmi cēla jau pirms vairākiem gadiem.
Tālaika secinājumi joprojām labi ilustrē situāciju šodien. Elektrum Energoefektivitātes centrā tika testētas trīs dažādas brīnumkastītes.” Savukārt energoefektivitātes speciālists Anrijs Tukulis atklāj, ka speciālisti pētījuši, kas notiek ar elektroenerģijas patēriņu, ja ierīces pievieno kontaktligzdai virtuvē.
“Varam droši apgalvot, ka šīs ierīces ilgtermiņā nekādu ietaupījumu nesniedz, vēl vairāk – galarezultātā jūs paliksiet zaudētājs,” rezumē A. Tukulis.
No kā sastāv elektroenerģija
Elektroenerģija sastāv gan no aktīvās, gan reaktīvās komponentes jeb enerģijas, skaidro AS Sadales tīkls speciālisti. Reaktīvā enerģija tiek patērēta, lai elektroierīces spētu darboties un patērēt lietderīgo – aktīvo enerģiju.
Reaktīvo elektroenerģiju nav iespējams pārvērst aktīvajā jeb lietderīgajā enerģijā. Tāpēc iedzīvotājiem nav jāsatraucas, ka reaktīvā enerģija rada papildu elektroenerģijas patēriņu. Mājsaimniecību objektos reaktīvā elektroenerģija netiek uzskaitīta.
Elektroenerģijas skaitītāji mājsaimniecībās uzskaita tikai elektroierīču patērēto jeb aktīvo elektroenerģiju, tāpēc Sadales tīkla verdikts – šādas ierīces iegāde būs tikai nelietderīgi izlietoti līdzekļi.
Drošas elektrības taupīšanas metodes
Tas, ko varam darīt, ir izvēlēties drošas un pārbaudītas elektroenerģijas taupīšanas metodes. Lai sāktu taupīt, vispirms jāsaprot, cik daudz elektroenerģijas katra no jūsu mājoklī esošajām iekārtām patērē. A. Avotiņš iesaka veikt personīgo energoauditu.
Šim nolūkam nav vajadzīgas ļoti dārgas un sarežģītas iekārtas – labi noderēs arī vienas fāzes vatmetrs jeb jaudas mērītājs, ko var iegādāties, piemēram, būvniecības preču veikalos.
Protams, elektronikas preču tirdzniecības vietās var atrast arī specializētākus un attiecīgi dārgākus mēraparātus – viss atkarīgs no rocības. Mēraparāts parādīs, cik kilovatstundu ierīce nostrādājusi un reaktīvās un aktīvās jaudas patērējusi.
Zinot vidējo mēneša patēriņu, būs vieglāk pamanīt jebkādas izmaiņas, piemēram, piepešu enerģijas kāpumu, un laikus reaģēt, lai noskaidrotu cēloni – jāsauc meistars, lai pārbauda ierīces tehnisko stāvokli, vai jāmeklē padoms pie ražotāja.
“Veidu, kā ietaupīt, nav pārāk daudz, jo, ja iekārtas darbības nodrošināšanai paredzēta konkrēta jauda, tieši tik tā arī tērēs. Ekonomiskākais risinājums šajā ziņā ir izvēlēties sadzīves tehniku ar augstāko – A+++ energoefektivitātes marķējumu.
Tomēr, manuprāt, vissvarīgākais stāstā par taupīšanu tomēr ir sekot līdzi saviem ikdienas paradumiem. Varam ierīci vai nu izslēgt, kad tā netiek lietota, vai arī, piemēram, izmantot sprieguma samazināšanas metodi.
Labs piemērs, kur to var lietot, ir dimmējamās LED spuldzes. Vēl viena lieta, kas neizmaksā daudz, bet patiešām strādā un sniedz ietaupījumu, ir rozete ar mehānisko taimeru, kas automātiski ieslēdz vai izslēdz ierīces.
Gudrāks, bet dārgāks variants ir viedās rozetes, ko var vadīt attālināti no planšetdatora vai mobilā telefona un virtuāli sekot līdzi elektroenerģijas patēriņam.
Vispār lietot iekārtas tā, kā ražotājs paredzējis, jo reizēm problēmas izraisa tikai un vienīgi mūsu nepareiza rīcība,” rezumē pētnieks A. Avotiņš.