Viltotie eiro top Itālijā un Bulgārijā 0
Pērn no apgrozības izņemts aptuveni 531 000 viltotu eiro banknošu un 184 000 monētu, liecina Eiropas Centrālās bankas pārskats. Pavisam apgrozībā ir aptuveni 14,9 miljardi īstu eiro banknošu un 16,5 miljardi monētu, tāpēc viltojumu īpatsvars ir zems, tomēr kopš 2002. gada eiro viltošana ir radījusi finansiālus zaudējumus vismaz 500 miljonu eiro vērtībā.
Itālijas laikraksts “Repubblica” atklāj, ka puse no visiem viltotajiem eiro top Itālijā – Neapoles tuvumā, bet par itāliešu galvenajiem konkurentiem ir kļuvuši bulgāri, par kurjeriem – lietuvieši.
Aptuveni divdesmit kilometru rādiusā ap Džuliāno ciemu Neapoles ziemeļos koncentrējas lielākā daļa kontinenta viltotās naudas drukātavu, kur top vismaz puse viltoto eiro. Eiropolu uztrauc ne tik daudz viltotās naudas daudzums, cik neapoliešu viltojumu augstā kvalitāte. Tā sauktā Neapoles grupa ir īpaši specializējusies 20 eiro banknotes viltošanā, kas arī ir visbiežāk viltotā naudaszīme. Džuliāno apkārtnē viltotajām eiro banknotēm ir gan metalizētā josla, gan caurskates zīme, gan izmantota dobspiedes tehnoloģija. Pēc Eiropola aplēsēm, tiek konfiscēta tikai trešā vai ceturtā daļa viltotās naudas, pārējā tiek pieņemta kā īsta, sevišķi ārpus eiro zonas.
Pirmā viltotās naudas spiestuve Neapoles tuvumā tika atklāta 2004. gadā, nākamajos trīs gados – vēl trīs, bet 2009. gadā kļuva skaidrs, ka galvenā cīņa pret naudas viltotājiem Eiropolam jāizcīna šajā nabadzīgajā, kriminālo organizāciju pakļautajā Itālijas apgabalā.
Spiestuves finansētājs parasti ir kāds no vietējās mafijas “Kamorra” zemākā līmeņa darboņiem, kurš iegādājas lietotu tipogrāfijas iekārtu un nepieciešamos materiālus. Tipogrāfijas iekārta var izmaksāt līdz 500 000 eiro, taču veiksmes gadījumā peļņa ir desmitreiz lielāka.
Tipogrāfi, kas spēj atdarināt banknošu drošības elementus, ir saskaitāmi uz abu roku pirkstiem, pastāstīja Itālijas policijas eksperts Ale-sandro Džentili, tādēļ kriminālajām organizācijām viņi ir milzīga vērtība. Daži no pasaulē labākajiem naudas viltotājiem policijai ir labi zināmi un pabijuši aiz restēm jau vairākas reizes, taču pēc soda izciešanas atgriežas apritē, apmaiņā pret dāsnu atalgojumu vai iebiedēšanas rezultātā.
Nākamās valstis aiz Itālijas, kur top vairāk viltoto eiro, ir Spānija un Francija, taču tur pakaļdarinātāji parasti izmanto jaunākās paaudzes lāzerprinterus. Par īstajiem konkurentiem itālieši uzskata bulgārus, kuri ir iemācījušies nevainojami atveidot 200 eiro banknotes. Bulgārijas dienvidos, Plovdivas un Haskovas pilsētu tuvumā izsenis darbojas ASV dolāru viltotāji, kuri iemanījušies ar līdzīgām metodēm kopēt arī eiro.
Viltotās naudas rūpalā aizvien biežāk iesaistās arī Austrumeiropas noziedzīgās organizācijas, kuras neizgatavo viltoto naudu, bet tikai iepērk un izplata to. “Repubblica” apgalvo, ka visprasmīgāko kurjeru slavu noziedzīgajā pasaulē izpelnījušies lietuvieši, kuriem pirmajiem ienācis prātā izplatīt viltotos eiro savā teritorijā ar narkotiku tirgotāju palīdzību.