Vilto ne tikai apģērbu un tehniku jeb Lielākie viltojumu skandāli vēsturē 8
Viltota apģērba, apavu, kosmētikas, rotaļlietu un citu preču iegāde ne tikai nodara miljardiem lielus zaudējumus oriģinālo preču ražotājiem, veicina nelegālo nodarbinātību trešajās valstīs, bet arī kaitē apkārtējai videi un daudzos gadījumos arī pašu pircēju veselībai. Vilto ne tikai ekskluzīvu zīmolu apģērbus, apavus un aksesuārus vai tehniku, bet arī citas lietas. Gatavojoties šā gada pretviltojumu kampaņas atklāšanai 12. jūnijā, Patentu valde piedāvā ieskatu par zināmākajiem viltojumu skandāliem vēsturē.
2023. gadā Valsts ieņēmuma dienesta muitas pārvalde 230 gadījumos kravās un sūtījumos atklāja viltotas preces, tostarp 220 viltotas preces atklātas pasta un kurjerpasta sūtījumos. Populārākās atrasto viltoto preču kategorijas bija rotaļlietas, parfimērija, apģērbi un uzlīmes. Tāpat konstatēti viltoti apavi, somas, rotaslietas un medikamenti. Visbiežāk starp viltotajiem apģērbiem un apaviem bija ekskluzīvu zīmolu preces.
Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) dati liecina, ka no viltoto preču ražotājiem visvairāk cieš Eiropas apģērbu industrija, kas zaudē gandrīz 12 miljardus eiro gadā jeb 5,2% no pārdošanas apjoma. Pamatojoties uz 2018.–2021. gada datiem, EUIPO konstatējis, ka legālu apģērbu, apavu, kosmētikas un rotaļlietu ražotāji ik gadu cietuši vairāk nekā 16 miljardus eiro lielus zaudējumus.
Lai pievērstu uzmanību viltojumu apkarošanai un ar tiem saistītajiem jautājumiem, kopš 1999. gada jūnijā tiek atzīmēta Pasaules pretviltojumu diena. Atzīmējot Pasaules pretviltojumu dienu, Patentu valde vides izglītības konceptvietā “Šūna” trešdien, 12. jūnijā, pulksten 10.30 atklās kampaņu “Viltojums – lielisks komplekts?”, šogad īpaši aktualizējot, kas ir tas it kā neredzamais, ko saņemam kopā ar viltojumu.
“Droši vien gribētos domāt, ka tā ir tikai viena rokassomiņa, smaržas vai kāds cits populāra zīmola viltojums un ka nekas no tā nebūs. Taču realitātē katram viltojumam ir “tumšā puse” – bezatbildība pret vidi, nelegāla bērnu nodarbinātība, necilvēcīgi darba apstākļi, nemaz nerunājot par to, ka viltotāju ražotāji iegūtos līdzekļus novirza citu noziedzīgu darbību finansēšanai. Šie ir aspekti, kurus mēs šogad īpaši gribētu izcelt,” norāda Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.