Viltības, lai tiktu pie ērtas vannasistabas un izmantotu katru centimetru 0
Vannasistaba tehniski ir viena no sarežģītākajām mājokļa telpām. Sākot remontu, labāk jau laikus visu pareizi izplānot un pārdomāt.
Visupirms vēlams ievērot kanalizācijas cauruļu vai stāvvadu izvietojumu. Tas nozīmē – jo tālāk no kanalizācijas stāvvada atradīsies visas santehnikas ierīces: tualetes pods, vanna/duša un izlietne, jo tālāk vajadzēs vilkt caurules, jo grūtāk tās nomaskēt un jo dārgāk tas izmaksās. Turklāt jārēķinās, ka tualetes poda notekcaurulei attiecībā pret stāvvadu jāatrodas noteiktā leņķī, to pārplānot un pēc tam nomaskēt vissarežģītāk. Tāpēc tieši plānošanai jāatvēl pietiekami daudz laika, lai izvēlētos maksimāli ērtāko izvietojumu. Tas īpaši svarīgi mazās vannasistabās, kurās dārgs katrs centimetrs.
Privāta vai kopēja
Ideālais variants privātmājai ir iespēja ierīkot divus sanitāros mezglus: vienu ģimenei – ar vannu/dušu, izlietni, tualetes podu, otru viesiem – ar izlietni, tualetes podu un dušu. Tomēr ne visur tas iespējams ierobežotās platības dēļ. Ja dzīvoklī nav divu atsevišķu stāvvadu, būs nepieciešams pamatīgs remonts, un tas izmaksās krietni dārgi.
Brīva plānojuma dzīvokļos divus sanitāros mezglus iespējams ierīkot arī pie viena stāvvada, izvietojot tos uz abām pusēm no tās sienas, kur tas atrodas. Tad vienai vannasistabai jābūt ar izeju uz priekšnamu vai koridoru, bet otra var būt savienota ar guļamistabu.
Vannasistaba atsevišķi vai kopā ar tualeti – šāds jautājums lielākoties aktuāls, ja mājoklī dzīvo vairāk nekā divi cilvēki. Tad funkcionāli ērtāks būs atsevišķais plānojums, lai gan katras telpas platība būs mazāka un neērtāka. Ja mājoklī dzīvo viens vai divi cilvēki, komfortablāka tomēr būs vannasistaba, kas apvienota ar tualeti. Lielāka platība dod iespēju izvēlēties arī lielāku vannu un izlietni, parocīgāk novietot veļasmašīnu utt. Tas viss rada komfortablākas sajūtas.
Ieekonomēt centimetrus
Pavisam mazās vannasistabās visbiežāk vannu aizstāj ar dušu un izvēlas stūra izlietnes un tualetes podus, kas ietaupa vietu. Papildu vietu var iegūt, nomainot telpas veramās durvis ar bīdāmajām. Tomēr lielākoties vaina nav tikai mazajā platībā, bet arī vēlmē nelielajā telpā ievietot visu, ko sirds kāro. Tas ne vienmēr ir lietderīgi. Jāatceras, ka mērķis nav visu iedabūt vannasistabā, bet gan iegūt funkcionālu un ērtu telpu. Šim nolūkam iespējams izmantot īpašos santehnikas ražotāju piedāvājumus mazām telpām, kas paredz savietojamus vannas un izlietnes modeļus, kā arī nelielas sēdvannas, izlietnes un veļasmašīnas savietošanu utt. (piemēram, sk. firmas “RAVAK” kolekcijas).
Lai saprastu, kāds ir platības minimums konkrētam telpas iekārtojumam, noderēs šāds iedalījums: tualete bez izlietnes – 1,2 m², tualete ar izlietni – 1,5 m², vannasistaba ar veļas mašīnu – 3,3 m², kopējais sanitārais mezgls ar veļasmašīnu – 3,5 m².
Visbiežāk izmanto daļu no telpas, kas robežojas ar vannasistabu – koridoru, halli, ģērbtuvi utt. Privātmājās to izdarīt vieglāk. Savukārt daudzdzīvokļu namos iespējams vannasistabai pievienot daļu no priekšnama, halles vai noliktavas, bet, ja vēlas vannasistabu ierīkot uz dzīvojamo telpu rēķina, tam nepieciešama vēl arī saskaņošana ar kaimiņiem.
Kā tikt pie ērtas vannasistabas
IEVĒROJIET!
* Uzmērot vannasistabas platību, bieži aizmirst par to, ka sienu flīzējums noēdīs vismaz trešdaļu centimetra. Mazās telpās tas nereti izrādās liktenīgi, kad, piemēram, jau iegādāto izlietni vai duškabīni nav iespējams ievietot pazaudēto milimetru dēļ.
* No tā, vai tualetes poda pieslēgums ir vertikāls vai horizontāls, atkarīgs, kādu modeli izvēlēties.
* Jāņem vērā, ka vannas ar masāžas funkciju tiek uzstādītas vēl pirms sienu flīzēšanas. Līdz ar to no tā, kāda vanna izvēlēta (parastā vai masāžas), atkarīga remontdarbu kārtība.
* Nelielas starpsienas mēdz būt noderīgas, ja jānodala funkcionālās zonas – tajās iespējams arī ērti paslēpt caurules un vadus.
* Jau pašā remonta sākumā jāatceras par elektroinstalāciju. Vannasistabā nepieciešamas vismaz divas rozetes – veļas mašīnai un mazajai sadzīves tehnikai (fēnam, skūšanās aparātam utt.). Tām jābūt speciāli paredzētām mitrām telpām.
* Atcerēties par spoguļa apgaismojumu tad, kad sienas jau noflīzētas, nav gudri. Tas jāieplāno jau laikus kopā ar vispārējo apgaismojumu un rozetēm.
* Vannasistabā noteikti jāierīko piespiedu ventilācija, īpaši, ja telpā nav loga. Tomēr nav ieteicams to kombinēt ar apgaismojuma slēdzi, jo, lietojot telpu, ne vienmēr vajadzīga ventilācijas ieslēgšanās. Savukārt telpā ar logu mākslīgais apgaismojums var nebūt vajadzīgs vienmēr, kad nepieciešama ventilācija.
* Jāpievērš uzmanība visām nišām un sienas izvirzījumiem, kas ir telpā vai var veidoties, nomaskējot caurules. Tās jāņem vērā, izplānojot santehnikas novietojumu, lai beigās neizrādās, ka vannu un izlietni nav iespējams novietot vienā līnijā. Šos elementus vēlams izmantot ergonomiski, nišās iebūvējot plauktus vai skapīšus, bet izvirzījumos, paslēpjot caurules, vadus un dažādus skaitītājus.