Vilnis Lietuvietis: Spēks ir saknēs 0
“Mums nav jākautrējas ne par ko, kas mums ir dots dabas! Kas vispār ir intīma tēma un ko mēs par tādu uztveram? Tas laika gaitā vienmēr mainās. Senajā Grieķijā kails vīrieša ķermenis bija skaistuma etalons, un neviens no intīmajām ķermeņa daļām nekautrējās.
Uzturēt kārtībā savu ķermeni zem jostasvietas ir tik pat moderni un būtiski, kā rūpēties par saviem matiem un zobiem.
uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs, asoc. prof. Vilnis Lietuvietis.
Novembra vidū Latvijas Urologu asociācija uzsākusi kampaņu “Spēks ir saknēs”, lai pievērstu uzmanību vīriešu seksuālajai un reproduktīvajai veselībai un sava vīrišķā spēka apzināšanās svarīgumam.
Sievietes vēlas svinēt dzīvi, nevis kapusvētkus
Labklājības ministrijas šī gada martā apkopotā statistika liecina, ka vīriešu vidējais dzīves ilgums Latvijā ir 69,8 gadi un par aptuveni 10 gadiem atpaliek no sieviešu vidējā dzīves ilguma. Zēni Latvijā dzimst pat nedaudz vairāk nekā meitenes, tomēr vēlākos dzīves gados vīrieši biežāk mirst dažādu negadījumu un slimību dēļ.
Daudzi pie urologa vēršas, kad slimība ielaista un iespējas uz atlabšanu – ierobežotas. Pērn vien no priekšdziedzera ļaundabīga audzēja mira 427 vīrieši. “Laicīga vēršanās pie ārsta ir izšķirīgi svarīga ne vien dzīves ilguma palielināšanai, bet arī labas dzīves kvalitātes saglabāšanai,”norāda V. Lietuvietis.
“Tas liecina, ka par vīriešu veselību ir jārunā atkal un atkal! Lai pēdējos dzīves gados sievām nenāktos vīram nest puķes uz kapiem un svinēt kapusvētkus, nevis dzīvi,” viņš saka.
Jaunas ārstēšanas metodes un precīza diagnostika
Uzskats “aiziešu pie urologa, kļūšu impotents un staigāšu ar caurulīti”, vairs nav aktuāls, jo savlaicīga un precīza diagnostika ļauj ārstēšanu veikt efektīvāk un mazāk invazīvi, tādējādi uzlabojot gan dzīvildzi, gan saglabājot seksuālo un reproduktīvo veselību.
Lai gan uroloģisko pacientu vidū joprojām ir daudz ielaistu slimību gadījumu, tomēr kopumā sabiedrība par dažādām slimībām un to simptomiem gadu no gada kļūst arvien informētāka, uzskata Lietuvietis: “Šodien droši vien tikai retais nezina, kas ir PSA jeb priekšdziedzera specifiskā antigēna tests, kas ļauj kontrolēt priekšdziedzera veselību un agrīnā stadijā atklāt biežāko uroģenitālo onkoloģisko slimību vīriešiem – priekšdziedzera vēzi.”
Ja vīrietim nav specifisku simptomu vai sūdzību, pirmā vizīte pie urologa jāieplāno 45-50 gadu vecumā, lai veiktu sākotnējo PSA testu un no 50 gadu vecuma vizīte pie urologa testa veikšanai jāieplāno reizi gadā.
PSA testa regulāra veikšana ir izšķiroša jo priekšdziedzera vēzis agrīnās stadijās nekādus simptomus neizraisa. “Ar katru gadu mēs atrodam arvien vairāk audzējus, taču kopumā tas ir pozitīvs indikators, kas liecina, ka sabiedrības informētība dod rezultātus: cilvēki nāk pie ārsta un arvien vairāk rūpējas par savu veselību.
Attīstās arī uroloģija: Latvijā šobrīd tiek piedāvātas Eiropas līmeņa diagnostikas iespējas, kas ļauj audzējus atklāt jau ļoti agrīnās stadijās. Tāpat jaunās ārstēšanas metodes un medikamenti mūsdienās ievērojami palielina dzīvildzi un uzlabo dzīves kvalitāti,” saka Lietuvietis.
Gados jauniem vīriešiem regulāri jāpārbauda sēklinieki
RAKUS Uroloģijas klīnikas vadītājs uzsver, ka onkoloģiskas uroģenitālas saslimšanas nav tikai gados vecāku kungu problēma. Ik gadu vairāk nekā 30 vīriešiem Latvijā tiek atklāts sēklinieku vēzis – reta, taču agresīva vēža forma, kas parasti skar vīriešus vecumā no 16 līdz 35 gadiem.
Sēklinieku vēzis ir ļoti viegli diagnosticējama slimība – izmaiņas un sacietējumu sēkliniekos viegli var pamanīt pacients pats, tomēr jauni vīrieši tam mēdz nepievērst tam pienācīgu uzmanību.
“Ja par priekšdziedzera jeb prostatas audzējiem informācijas sabiedriskajā telpā ir ļoti daudz, tad sēklinieku vēzis nereti tiek atstāts novārtā. Pacienti, kas ar to slimo, nereti ir gados ļoti jauni puiši, kuri kautrējas par to runāt un vērsties pie ārsta, Iespējams, tas tādēļ, ka vecāki par uroģenitālām saslimšanām ar viņiem nav runājuši, paši nav interesējušies.
Pirmā pazīme ir neliels veidojums sēkliniekā, kas strauji aug. Ja viņi laicīgi vēršas pie urologa, mēs viņus varam izglābt ar vienkāršu operāciju, bez ķīmijterapijas un citām agresīvām ārstēšanas metodēm, turklāt saglabājot reproduktīvo funkciju,” norāda V.Lietuvietis.