“Fluxus Ministrija” 0
Viens no efektīvākajiem veidiem kā nostiprināt pilsētas kultūras vērtību ir tradīciju veidošana, kam piemīt simboliska jēga vai īpašs nozīmīgums, kas sakņojas nācijas pagātnē, un Lietuva ir valsts, kam tradīcijas allaž bijušas būtiskas tās nacionālās apziņas veidošanā. Artūra Zuoka iniciētais radošo aktivitāšu centrs “Fluxus Ministrija” izstrādāts ciešā saskaņā ar “Fluxus” kustības dibinātāja Jurģa Mačūna slaveno “Fluxhouse” paraugu.
“Fluxus Ministrija” tika iecerēts kā sociāls radošs projekts pusotra gada garumā ar mērķi, iesaistot indivīdus radošās aktivitātēs, vairot kultūras daudzveidību un pārmaiņas caur vienotu jaunrades plūsmu, ar tendenci turpināties, periodiski darbojoties ne tikai Viļņā, bet arī citās Lietuvas un pasaules valstu pilsētās, prezentējot un popularizējot ” Fluxus” kā Lietuvas galvaspilsētas identitātes unikālu sastāvdaļu.
“Fluxus Ministrija” par savu toreizējo mājvietu, līdzīgi kā neapdzīvotas celtnes fenomenu Soho Ņujorkā izmantoja slavenais lietuvietis Mačūns, izraudzījās Viļņas centrālās ielas Gedimina prospektā esošu pamestu ēku, kas senāk darbojusies kā Veselības ministrija.
Jona Meka vizuālās mākslas centrs Viļņā organizēja izstādi ar nosaukumu “George Maciunas – Father of SoHo”, un vēlāk tika izdota amerikāņu autoru Roslinas Bernsteinas un Šaela Šapiro sarakstītā grāmata “Illegal Living”, kas veltīta “Fluxus” un Soho rajona mākslinieku kooperatīviem, kurus iedibināja Jurģis Mačūns.
Projekts pusotra gada garumā pilsētu piepildīja ar koncertiem, izstādēm, performancēm, prezentācijām, semināriem, meistarklasēm, konkursiem, diskusijām un kino vakariem, kopā sastādot aptuveni tūkstoš pasākumu.
“Fluxus Ministrija” sniedza iespēju aptuveni diviem simtiem mākslinieku no Lietuvas un citām valstīm veidot savas individuālās mākslas darbnīcas. Par īpašu radošā projekta fenomenu uzskatāmas grafiti radošās izpausmes, tam veltot īpašu uzmanību, jo “Fluxus Ministrijas” viens no izvirzītajiem būtiskākajiem mērķiem ir palīdzēt iekļauties sociālajā kopienā subkultūru pārstāvjiem. Grafiti meistari guva iespēju pierādīt, ka tas ir legāli atzīstams mākslas veids, trīs mēnešu garumā sniedzot meistarklases jebkuram interesentam, kurš vēlējās apgūt šīs kopienas mākslinieciskās prasmes, daudzveidīgos aspektus un ideoloģiskās vērtības.
“Mums visiem vajadzētu labāk iepazīt šo mākslas veidu. Pilsēta nav sterila operāciju zāle un negaidīta “grafiti” parādīšanās vietās, kas ir tam piemērotas, atgādina mums, ka dzīvojam publiskā telpā, kur kāds var sūtīt ziņojumu pilsētai un pasaulei atšķirīgā un unikālā veidā”, ir pārliecināts Viļņas mērs. “Urban Tribes” projekta mērķis bija arī iedrošināt cilvēkus aktīvi iesaistīties radošā darbībā, veicinot jēgpilnu socializēšanos caur aizraujošu izzināšanu, vairojot pašapziņu un parādot, ka apvienojoties dažāda veida cilvēkiem, šī procesa radošais iznākums var producēt interesantas novatoriskas idejas.