Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 38
Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kā ziņo, Lietuvā 14.oktobrī inficēšanās ar jauno koronavīrusu apstiprināta vēl 2861 cilvēkam, bet vīrusa izraisītā slimība Covid-19 prasījusi 28 cilvēku dzīvību. Tā par Lietuvas Statistikas departamenta ziņoto informē ziņu aģentūras LETA-BNS/LRT.
Kaimiņvalsts slimnīcās pašlaik ārstējas 1511 Covid-19 pacienti, no kuriem 156 atrodas reanimācijā. Kopš pandēmijas sākuma ar Covid-19 diagnozi kopumā miruši 5349 cilvēki.
Igaunijā, ņemot vērā iedzīvotāju skaitu, proporcijas līdzīgas. Vakar atklāti 1060 inficētie, miruši pieci.
Šonedēļ biju darba komandējumā Viļņā, kur aprunājos arī par lietuviešu sadzīvi vīrusa trešā viļņa apstākļos.
Iebraucēja acīm – pat liberāli
Lietuvā, šoruden atkārtoti pieaugot inficēšanās gadījumiem, dažādu ierobežojumu ieviešana notika vairākas nedēļas agrāk nekā pie mums. Haoss un neizpratne, piemēram, par iepirkšanās organizēšanu lielveikalos, Lietuvā šobrīd neeksistē.
Apmeklēju Viļņas “Akropoli” un “Ozo” centru, noteikumi skaidri: sadarbspējīgs kovida sertifikāts – laipni lūgts, ja nav – ieeja aizliegta. Protams, veikalos jāvalkā maskas. Taču groziņš vai iepirkšanās rati, ieejot kādā konkrētā veikalā, tur nav obligāti – diezgan loģiski, jo nekāda drūzmēšanās un pircēju pūļi lielveikalos tikpat nav vērojami.
Starp citu, rati vai grozs nav obligāti arī pārtikas veikalos, kur kovida sertifikātus neviens neprasa. Piemēram, apmeklētajos Lietuvas “Lidl”, kur cilvēki mierīgi dodas arī pēc mazākiem pirkumiem, obligāta bija tikai maska.
Iespējams, tas saistīts arī ar to, ka šajos veikalos ir uzstādīti taromāti, un daudzi vietējie pircēji uz tiem ierodas ar saviem iepirkumu maisiņiem – vispirms nodod PET vai stikla pudeles, saņem atlaižu kuponus, un tikai pēc tam dodas iepirkties.
Privātajās, piemēram, nelielā viesnīcā vai kafejnīcā, uz ierobežojošajiem pasākumiem skatījās daudz liberālāk, jo apmeklētāju tāpat nebija daudz, un kopumā šī attieksme arī ir saprotama – ja reiz kā ārzemnieks pandēmijas laikā esi tur ieradies, tad arī pašam par savu veselību un rīcību ir jāuzņemas pilna atbildība.
Vietējo acīm – protesti notiek pret visiem un visu
Ārēji mierīgā Viļņas sadzīve izrādās citāda, aprunājoties ar pilsētas gidi, vēsturnieci Vidu Girininkieni un valodnieci Aušru Martišūti. Vida ir pensijas gados, taču joprojām aktīvi piedalās dažādos starptautiskos projektos, līdz ar to daudz ceļo, redz un salīdzina.
Ziņas par kovida saslimšanas mainīgajiem skaitļiem jau kādu laiku neesot viņas prioritāro interešu sarakstā, taču saslimšanas līkņu tendences, protams, viņa zina. Pēdējās nedēļas katru dienu vairāk nekā 2000 inficēto un līdz 30 mirušajiem. Mirušo vidū – arī vakcinētas personas.
Par pirmo – lai motivētu šaubīgos, savukārt par trešo tādēļ, lai nesarūgtinātu apzinīgos, kuri vakcinācijas kursu jau izgājuši, un viņiem būtu papildu motīvs nodrošināties pret turpmākajiem vīrusa uzliesmojumiem.
Deputātiem bijušas karstas diskusijas par to, ka 100 eiro jāmaksā visiem senioriem jau no 65 gadiem, taču kompromiss rasts tikai par 75 gadu slieksni. Paredzēts, ka Lietuvas prezidents attiecīgo likumdošanas normu izsludinās jau nākamnedēļ.
Kopumā iebildumu par valdības rīcību pandēmijas ierobežošanas pasākumu sakarā Vidai nebija, viņa pie pirmās izdevības ir potējusies un dzīvei pandēmijas laikā ir pielāgojusies. Tomēr esot pilnīgi skaidrs, ka cilvēku neapmierinātība pieaug – dzīves dārdzība ir skaidri redzama, valdības solītās kompensācijas to nesedz.
Cilvēki sākuši protestēt pret visiem un visu: 20–30 cilvēku mītiņi Viļņā esot gandrīz vai ikdiena. Arī viņa pati septembra sākumā esot piedalījusies zaļo organizētajā mītiņā pret koku izciršanu Viļņas parkos un kapos.
Šim laikam ir jāpielāgojas
Arī Aušra stāstīja, ka Lietuvas medijos kovida ziņas jau kādu laiku neesot pašas aktuālākās – pandēmijas zīmē dzīvojam jau otro gadu un šim laikam ir jāpielāgojas. Aušra vada valsts iestādi ar vairāk nekā 100 darbiniekiem. Lai arī tikai četri cilvēki no visa personāla vēl nav vakcinējušies, iestāde gandrīz pilnībā visu pandēmijas laiku strādā attālinātā režīmā.
Kā potējusies persona sadzīviski lielus ierobežojumus neizjūt – zina, ka lielveikaliem apmeklētāju skaits samazinājies par apmēram 70%, sabiedrisko transportu Viļņā var izmantot visi, taču starppilsētu autobusos var braukt tikai pasažieri ar derīgu kovida sertifikātu – par to pārliecinājusies pati, nesen dodoties komandējumā uz Klaipēdu.
Arī degvielas un elektrības straujais cenu kāpums pagaidām īsti neskarot – ar personisko mazlitrāžas automašīnu brauc maz, uzpildās vidēji reizi mēnesī, savukārt elektrības rēķiniem līdz gada beigām nevajadzētu mainīties – uzticas piegādes partnerim, igauņu “Enefit”, jo piegādes cena līgumā esot fiksēta.