Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Fotolia

Kur šosezon vilki sadarījuši lielākos posta darbus? Atbild eksperts 0

Jautājums. Katru gadu parādās šausminošas ziņas par vilku pastrādātiem briesmu darbiem, uzbrūkot aitām. Plēsēji nekautrējas nokost mājdzīvniekus pat pārsimt metru no dzīvojamās mājas. Kur nodarīts lielākais posts un cik daudz vilku ir krituši no mednieku lodēm šogad? JĀNIS MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Veicina svara pieaugumu: 7 produkti, no kuriem jāatsakās jau tagad, ja vēlies notievēt līdz vasarai
Nosauktas desmit bīstamākās valstis Eiropā ceļošanai ar auto. Sarakstā iekļauta arī Latvija. Kuru vietu tā ieņem? 57
Kremļa režīma beigu sākums: izdevies atklāt Putina vājo vietu. Kas piebeigs asinskāro diktatoru?
Lasīt citas ziņas

Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis stāsta, ka visvairāk ar aitkopību nodarbojas Ziemeļvidzemē, līdz ar to tur visbiežāk tiek konstatēti vilku uzbrukumi aitu ganāmpulkiem. Plēsēju populācijas apjomi kopumā valstī pēdējos gados nav nedz palielinājušies, nedz samazinājušies, vilku skaits ir stabils, un tiem gribas ēst – iespējams, te savu artavu devusi mežacūku populācijas samazināšanās.

Visvairāk vilki postījumus nodara augustā–oktobrī; ja laiks ir silts un mājlopi brīvi pārvietojas ganībās, tiem uzbrūk arī vēlu rudenī. Plēsoņas aktīvi pārvietojas krēslas stundās – tumsas aizsegs tiem vajadzīgs, lai varētu netraucēti nodoties medībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patlaban diennakts tumšais laiks ir ļoti garš, tādēļ aitkopjiem vajadzētu lopus turēt slēgtās telpās, nevis pa nakti atstāt ārā.

Vilki medī lielā barā (pa 5–7 dzīvniekiem), ko veido tēviņš, mātīte un 4–5 vilcēni. Liekot lietā savu instinktu un vienlaikus apmācot jauno paaudzi, tie parasti nogalina vairāk nekā spēj apēst (skaits var sniegties pat vairākos desmitos).

– Šajā sezonā ziņoto uzbrukumu skaits ir samazinājies. Iespējams, īpašnieki ir veikuši dažādus ganāmpulku aizsardzības pasākumus. Tomēr kopumā informācija par plēsēju uzbrukumiem joprojām ir neregulāra, viļņveidīga, jo aitkopji par zaudējumiem nesaņem nekādas kompensācijas, – skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vecākā referente Aiva Bondare.

UZZIŅA

• 2016./2017. gada medību sezonā Latvijā nomedīti 279 vilki. Valsts meža dienests saņēmis informāciju par 100 vilku uzbrukumos nokostām aitām.

• Līdz novembra sākumam 2017. gada medību sezonā nomedīti 106 vilki un saņemta informācija par 66 vilku noplēstām aitām.

• 2016. gadā konstatēti 22, bet šogad – 13 vilku uzbrukumi ganāmpulkiem.

• Šajā medību sezonā lielākais nokosto aitu skaits vienā vilku uzbrukumā ir 18.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.