Foto-LETA

Vilks: nebanku kreditētāji jāuzrauga FKTK 0

Nebanku kreditētāji jāuzrauga Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijai (FKTK), līdzīgi kā tas ir Lietuvā, 3.martā Latvijas Televīzijas raidījumā “De facto” pavēstīja finanšu ministrs Andris Vilks (attēlā).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Šobrīd “ātro kredītu” jomu nozari uzrauga Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Taču finanšu ministra ieskatā tas nav pietiekami, to PTAC funkcijās neietilpst, piemēram, pārbaudīt naudas izcelsmi, ko “ātrās kreditēšanas” uzņēmumi aizdod klientiem.

“Jābūt Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijai. Tas [nozare] ir finanšu tirgus. Es esmu to rosinājis. Es esmu runājis ar FKTK vadību,” teica Vilks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raidījumā arī informēja, ka plānots Skandināvijas un Baltijas valstīs izveidot vienotu pieeju, kā šo nozari sakārtot. Uzņēmumu darbību apturēt nevar, taču iecerēts, ka turpmāk “ātrie kredīti” būs nišas joma ar savu specifisko pakalpojumu. “Nevar būt biznesa modelis balstīts uz to, ka uzņēmums pelnīs uz tā, ka viņš (klients) nesamaksās un tad būs visādas soda sankcijas, piedziņas utt.,” raidījumam pavēstīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Tomēr “De facto” atzīmē, ka uzņēmēju un valsts puses starpā pie kopsaucēja nonākt būs grūti, ko pierāda šīs nedēļas notikumi. Raidījums informē, ka ekonomikas ministrs īpašā pasākumā stāstīja par risinājumiem, kā situāciju uzlabot, taču ar “ātro kredītu” kompānijām darba grupas laikā tie apspriesti netika, turklāt “De facto” rīcībā nonākušajā elektroniskajā sarakstē atklājies, ka asociācijas pārstāvjiem ierašanās uz preses konferenci bija liegta.

Tajā pašā laikā arī paši uzņēmumi informāciju par sevi sniedz nelabprāt, norāda raidījums. Piemēram, PTAC vēlējies apkopot datus par nebanku kreditēšanas tirgu, taču no 18 “ātro kredītu” firmām datus iesniedza tikai puse. Tā, piemēram, lielākais uzņēmums “4finance”, kas pazīstams ar zīmoliem “smscredit” un “vivus”, skaitļu vietā iesūtīja datus procentos. Līdz ar to apkopojums ir nepilnīgs. Tas liecina, ka respekts pret nozares uzraugu uzņēmumu vidū nav.

PTAC direktore Baiba Vītoliņa to skaidroja, ka “kādiem komersantiem ir neizdevīgi, lai šie dati būtu pieejami un mēs redzētu reālo situāciju”. Tikmēr Pavļuts uzskata, ka “šī industrija šobrīd šo regulējumu neuztver nopietni, nerespektē un tas ir jāmaina”.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā pēdējā laikā medijos izskanējušās bažas par pašreizējo situāciju, ka daudzi kredītņēmēji nespēj atmaksāt ātros kredītus, ir plānots sakārtot šo nozari.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.