Vilcina grozījumus noteikumos par tautības norādīšanu pasēs 1
Deputāti, kuri atbalsta brīvprātīgu tautības rakstīšanu pasēs, sākotnēji ļoti atzinīgi vērtēja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas ierosinājumu uzticēt šo jautājumu valdībai. Taču tagad viņi spriež, ka optimisms varētu būt bijis pāragrs.
Jau rakstīju, ka pagājšnedēļ Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija ierosināja jautājumu par tautību rakstīšanu nodot valdībai. Motivācija – dokumentā iekļaujamos datus daudz loģiskāk būtu regulēt ar Ministru kabineta noteikumiem, nevis likumu. Turklāt MK noteikumus grozīt iespējams daudz ātrāk nekā likumu. Arī Iekšlietu ministrijas (IeM) parlamentārais sekretārs Edmunds Demiters toreiz lika noprast, ka jautājums netikšot vilcināts, kaut arī ministrijas vadība ir skeptiska par tautību rakstīšanu pasēs.
Vakar valdības sēdē tika skatīta Aizsardzības komisijas vēstule un ministri konceptuāli atbal-stīja ierosinājumu grozīt “Personu apliecinošu dokumentu noteikumus”, paredzot, ka pēc personas vēlēšanās pasē tiek iekļauta informācija par personas tautību. Turklāt grozījumi tikšot skatīti paātrinātā kārtībā – kā MK lieta. Taču, lai tos sagatavotu izskatīšanai, IeM būšot nepieciešami vairāki mēneši – līdz 2013. gada 1. februārim. Tik garš termiņš noteikts, lai Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) varētu veikt precīzus finanšu aprēķinus, cik daudz izmaksās atgriešanās pie tautību rakstīšanas pasēs. Turklāt noteikumi pirms skatīšanas valdībā jāsaskaņo ar citām ministrijām. Tomēr nacionāļu deputātus šāds skaidrojums īsti neapmierina, un par tālāko rīcību viņi šodien lems frakcijas sēdē.
“Izskatās, ka mūs atkal grib vazāt aiz deguna. Šī ir kārtējā reize, kad Reformu partija netur savus solījumus,” savu sarūgtinājumu pēc valdības sēdes neslēpa viens no iniciatīvas autoriem deputāts Dzintars Rasnačs (NA).
Viņaprāt, pat ierēķinot Ziemassvētku un Jaungada brīvdienas, ierēdņiem nav nepieciešams tik ilgs laiks šādu vienkāršu grozījumu sagatavošanai. Vēl jo vairāk tādēļ, ka tie nav nekas jauns, bet gan atgriešanās pie savulaik eksistējušās kārtības. Dz. Rasnačs pats vakar saņēma jauno pasi, kurā tautība vairs nav ierakstīta. Viņaprāt, PMLP rīkojusies nelikumīgi, jo Latvijā joprojām ir spēkā likums “Par Latvijas nacionālo un etnisko grupu brīvu attīstību un tiesībām uz kultūras autonomiju”, kas katram 16 gadus sasniegušajam Latvijas iedzīvotājam dod tiesības uzrādīt vai atjaunot savos dokumentos nacionālo piederību. Savu taisnību deputāts gatavs aizstāvēt arī administratīvajā tiesā.
Vakar NA pārstāvji tikušies ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu un tikšanās laikā esot guvuši pārliecību, ka viņš atbalsta pases saņēmēju brīvu izvēli ierakstīt tautību vai ne. “Jau pirms šīs tikšanās bijām konstatējuši, ka mums ir līdzīgs viedoklis ar prezidenta kungu, kaut arī atšķirīgs no deputātu vairākuma viedokļa. Bet neteiksim hop, kamēr tas nav atrisināts pilnībā,” pēc tikšanās ar prezidentu žurnālistiem stāstīja Raivis Dzintars. Tobrīd gan viņš vēl nebija saņēmis ziņas par valdības vilcināšanos.