Viktors Ščerbatihs: Steroīdus vajadzētu lietot visiem vīriešiem pēc 40 gadiem. Ko par to saka ārsts? 0
13. oktobrī “Latvijas Avīze” ziņoja par kāda 23 gadus jauna sportista nāvi, kuras iemesli nav pilnībā skaidri, bet daži to saista ar steroīdu lietošanu. Pēc šī notikuma Latvijā pazīstamais svarcēlājs Viktors Ščerbatihs izteicis savu viedokli: “Vīriešu spēks ir olās. Steroīdus vajadzētu lietot visiem vīriešiem pēc 40 gadiem, protams, mazās devās, nepārforsējot. Sportisti, protams, kategoriski to nedrīkst darīt. Es pats būtu gatavs ķert un sodīt tos, kas cilvēkiem līdz 30 gadiem dod aizliegtus preparātus, jo cilvēki – īpaši vecumā līdz 20 – ir stulbi.”
Testosterona samazināšanās ir norma
Lūdzām sportista teikto komentēt starptautiski sertificētam andrologam un seksologam Dr.med. Jurim Ērenpreisam. Viņš norāda, ka Viktora Ščerbatiha apgalvotais ir pilnīgi aplams. “Vīrietim pēc 40 gadu vecuma testosterona līmenis patiesi samazinās, bet, ja viņš ir vesels un aktīvs, tad tas ir normāls fizioloģisks process, kas nerada problēmas. Seksu tad varbūt negribas katru dienu, bet pāris reizes nedēļā.
Savukārt, ja testosteronu vai steroīdu preparātus sāks lietot visi vīrieši pēc 40 gadiem (nevis tikai tie, kam tas ir nepieciešams pēc medicīniskām indikācijām), tas var veicināt dažādas veselības problēmas. Viena no tām ir asins sabiezēšana. Ja vīrietim jau ir sirds–asinsvadu sistēmas problēmas, tas var veicināt pat dzīvību apdraudošas komplikācijas.
Cik saprotu, ir miris cilvēks un ir aizdomas, ka tas ir saistīts ar steroīdu lietošanu. Nekontrolēta steroīdu lietošana patiesi var apdraudēt dzīvību,” norāda ārsts. “Nav noslēpums, ka kultūristi nereti lieto steroīdus. Tas izraisa ļoti aktīvu sarkano asins ķermenīšu – eritrocītu veidošanos, un asinis var sākt sabiezēt. Ja ir iedzimta nosliece, tas var būt dzīvībai bīstami un teorētiski cilvēks no tā var nomirt.”
Draudi vīrišķībai – mazkustīgs dzīvesveids, liekais svars
Vīriešiem pēc 40 gadu vecuma ir nepieciešama testosterona aizvietojošā terapija, ja šis hormons ir nokrities pārāk strauji, saka Juris Ērenpreiss. “Parasti šiem vīriešiem ir liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, sirds–asinsvadu slimības, cukura diabēts vai kādas citas saslimšanas. Starp cukura diabēta pacientiem zems testosterona līmenis ir ap 30% vīriešu.”
Kopumā tādu, kam Latvijā nepieciešama testosterona aizvietojošā terapija, ir aptuveni 5% no veseliem vīriešiem vecumā pēc 40 gadiem. Citās valstīs dati atšķiras. Kopumā pasaulē šī terapija nepieciešama 3–17% stiprā dzimuma pārstāvju vecumā no 40 gadiem. Starp vecākiem vīriešiem ar jau minētajām saslimšanām, kā arī citām hroniskām kaitēm šis skaitlis var sasniegt pat 50–70%. Terapija notiek ārsta uzraudzībā, reizi pusgadā vai gadā pārbaudot asins sastāvu, izvērtējot sirds, aknu, nieru un prostatas funkcijas. Ja sāk sabiezēt asinis vai rodas citi sarežģījumi, terapiju pārtrauc, jo tā kļūst bīstama. Taču tas notiek ļoti reti, jo pacientiem tiek uzturēts normāls testosterona līmenis.
Savukārt nekontrolēta steroīdu lietošana noved pie pārāk augsta un reizēm bīstama testosterona līmeņa. Jauniem vīriešiem tas var izraisīt spermatozoīdu veidošanās bloķēšanu, kas atstāj negatīvas sekas uz auglības funkciju.
“Olas” tieši novājina, nevis spēcina
Ir vēl viens iemesls, kāpēc apgalvojums, ka “vīriešu spēks ir “olās”, tādēļ jālieto steroīdi”, ir aplams. “Tā kā steroīdi izraisa augstu vīrišķo hormonu līmeni asinīs, tad “olas” savu testosteronu pārstāj izstrādāt, – tas jau cirkulē asinīs, un organismam to izstrādāt papildus vairs nav vajadzības. Tas nozīmē, ka steroīdu lietošana “olas” tieši novājina, nevis spēcina,” piebilst ārsts.
“Lielākajai daļai vīriešu šāda terapija nav nepieciešama, jo tā var radīt tikai apdraudējumu veselībai.
Ja vīrietis nevēlas pieļaut zemu testosterona līmeni, tad vajadzētu domāt par savu ķermeņa svaru un veselīgu dzīvesveidu. Jo vairāk liekā svara, jo zemāks testosterona līmenis. Galvenā profilakse jebkurai slimībai ir aktīvs dzīvesveids bez kaitīgiem faktoriem. Nesmēķēt, kustēties, sportot un nepakļaut sevi pārslodzei un stresam!”