Vīksna: “Ja tiešām deklarācijā rakstīts, ka cilvēks un bērni ir pirmajā vietā, tad kur ir darbi?!” 0
Latvija saskaras ar dramatisku demogrāfisko situāciju, kuras risināšanai nepieciešama tūlītēja un visaptveroša rīcība. Par šiem izaicinājumiem tika diskutēts TV24 raidījumā “Preses klubs”, kur savu viedokli sniedza Aiva Vīksna, 14. Saeimas deputāte. Viņas izteikumi izgaismoja sistēmiskas problēmas, kas jau gadiem ilgi kavē pozitīvas pārmaiņas dzimstības veicināšanā un tautsaimniecības stiprināšanā.
Aiva Vīksna norādīja uz ilgstošu politisko bezdarbību un nepietiekamiem pasākumiem ģimenes atbalstam: “Mēs redzam sekas bezdarbībai, kas ir jau vairākus gadus. Ja tiešām deklarācijā rakstīts, ka cilvēks un bērni ir pirmajā vietā, tad kur ir darbi?!”
Viņa uzsvēra, ka šobrīd pabalsti nav pietiekami, lai motivētu ģimenes pieņemt lēmumu par bērnu radīšanu, īpaši ņemot vērā pieaugošās dzīves izmaksas.
Deputāte atgādināja, ka ģimenes valsts pabalsts Latvijā jau vairāk nekā desmit gadus ir 171 eiro, kamēr inflācija un izmaksas šajā laikā ir būtiski pieaugušas.
Pēc Vīksnas domām, viens no būtiskākajiem dzimstības veicināšanas faktoriem ir ekonomiskā drošība:
Šī nestabilitāte skar ne tikai ģimenes, bet arī tautsaimniecību kopumā. Deputāte norādīja uz saistību starp dzimstību un uzņēmējdarbības attīstību, atgādinot, ka bez uzņēmumiem jaunajām paaudzēm nebūs, kur strādāt.
Demogrāfiskās krīzes sekas jau tagad ir jūtamas darbaspēka tirgū. Kā piemēru Vīksna minēja statistiku, kas atklāj, ka
“Jaunie cilvēki aizbrauc. Viņi neatrod stabilitāti un iespējas šeit. Ja valdība turpinās domāt šauri, nevis risinās problēmu kompleksi, draudam palikt arvien mazāk.”
Vīksna uzsvēra, ka atbalsta pasākumiem jābūt mērķtiecīgiem un ilgtermiņa. Viņa skaidroja, ka dzimstību neveicinās vienkārši palielināts pabalsts: “Ne jau pabalsta dēļ bērni dzimst. Tas ir mūsu kā strādājošo pienākums nodrošināt vidi, kur bērni var augt, mācīties un dzīvot nākotnē.”
Deputāte aicināja valdību uz drosmīgāku pieeju, kas aptvertu ne tikai dzimstības veicināšanu, bet arī uzņēmējdarbības attīstību un ekonomiskās stabilitātes stiprināšanu: “Mums jāskatās plašāk. Paņemt vienu jautājumu un risināt to izolēti nav risinājums. Viss ir saistīts – bērni, uzņēmumi, izglītība, veselība un ekonomika.”