Industriālais dizainers Raimonds Cīrulis.
Industriālais dizainers Raimonds Cīrulis.
Publicitātes foto

Raimonds Cīrulis – pirmais cilvēks pasaulē, kas nopinis mēbeles no vulkāniskā bazalta 1

Latvijā netrūkst teicamu mākslinieku, kuru darbi varētu droši konkurēt pasaulē. Ja neviens viņus nepazīst, tas paliek tikai viena paša cilvēka noslēpums. Par to, kā savienot mārketingu un mākslu, pārdomās dalās industriālais dizainers Raimonds Cīrulis – pirmais cilvēks pasaulē, kas nopinis mēbeles no vulkāniskā bazalta.

Reklāma
Reklāma

Akmens sirds stīgas

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Mākslinieka darbiem jābūt ar savu stāstu. Bazaltam tāds ir. Uz zemes virsmas bazalts nokļūst ar vulkāna izvirdumu. Bazalta lavai strauji atdziestot, veidojas iespaidīgas sešstūru kolonnas. Mēness jūras ir no bazalta, un tā izvirdumi vērojami uz Jupitera pavadoņiem.

Bazalta šķiedru radīja Amerikas Savienotajās Valstīs 1923. gadā, un tā pazīstama ar izturību un ilgmūžību. To izturība trīs reizes pārsniedz tērauda šķiedras un ir tuva oglekļa šķiedru īpašībām. Pēc Otrā pasaules kara bazalta šķiedru izmantoja Eiropā, PSRS un ASV militāro lidaparātu ražošanā. Bazalts absorbē visu veidu kaitīgo starojumu – ultravioleto, radioaktīvo, elektromagnētisko, mobilo telefonu, pat Zemes gravitācijas starojumu un rentgena starus. Tāpēc cilvēks, kas atpūšas bazalta mēbelēs, ir pasargāts no daudz kā negatīva.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raimonda darbnīca, kas veido “Maffam” zīmolu, ir vienīgā pasaulē, kur no bazalta šķiedras darina mēbeles – dārza galdus, krēslus, iekaramos krēslus ar jauko nosaukumu “domāšanas šūnas” un iekaramas gultas. Mēbeles ir vieglas, stabilas un labi ventilējas. Tām ir unikāls bazalta mežģīņu raksts. Mēbeles veido tikai ar rokām, un šķiedras sasaista ar videi draudzīgiem sveķiem. Pasaulē ir tikai četras rūpnīcas, kur bazalta iezi pārvērš šķiedrā. Firmai izveidojusies laba sadarbība ar Igaunijas salonu “Lutheri Studio”, Vācijā izveidojuši savu salonu, uzsākta sadarbība ar “Design Mind” Nīderlandē. Noris sarunas ar pārstāvjiem no Polijas, Zviedrijas un Anglijas.

“Krēsla pamatdoma ir ļaut cilvēkam iekūņoties olā kā drošā visa pirmsākumā. Cilvēki taujā pēc lielām guļamām kūniņām, kas īpaši piemērotas meditācijai. Arī pats tādā meditēju… No kurienes pasaulē ierodas idejas? Droši vien no noosfēras skaistuma sēklas vienkārši nokrīt atvērtā mākslinieka dvēselē un tur iesakņojas. Tad seko smags darbs, lai smalko dāvanu piedzemdētu šai pasaulei… Manā izpratnē, dizains ir idejas, materiāla, funkcijas un formas unisons. Es to iemiesoju kā flautas skaņas bazaltā vai kā vikingu kaujas kliedzienu,” stāsta mākslinieks.

Viens no beidzamiem Raimonda meistarstiķiem ir kompozītmateriāla krēsls “Krāģis” (“The Viking Chair”).

Vikingu krēsls

Viens no beidzamiem Raimonda meistarstiķiem ir kompozītmateriāla krēsls “Krāģis” (“The Viking Chair”). “Kāpēc vikingu krēsls? Kad vīrs sēž zemā pozīcijā, ātri pielēkt augšā un izraut zobenu ir pagrūti. Ar vikingu krēslu ir citādi. Turklāt šis krēsls var būt arī kaujas ierocis cilvēkam, kas pārzina kung-fu. Un, protams, “The Viking Chair” vārds ir ļoti piemērots pasaules tirgum, kur šis jēdziens ir pazīstams,” spriež mākslinieks.

Krēsls, kas interpretē senas latviešu un ziemeļu tautu dizaina tradīcijas mūsdienīgā formā, tika gatavots izstādei “International Furniture Trade Fair”, kas notika 2014. gadā Šanhajā Ķīnā. Japānas dizaina veikalu tīkli bija gatavi iegādāties pirmo partiju – 5000 krēslus. Diemžēl tas bija par maz, lai nosegtu lielās ieviešanas izmaksas, attīstot krēsla masveida ražošanu. Tāpēc Raimonds šobrīd attīsta alternatīvas ražošanas metodes, kas neprasa lielus ieguldījumus un ir pietiekami efektīvas, lai saražotu 2000 dizaina priekšmetus mēnesī.

Krēsli, ko parakstījis dizainers, tiks radīti 250 gabalu sērijā un izplatīti pa visu pasauli. Latvijā pārdos 50 krēslus. Pirmo – par 200 USD. Tā kā krēsliem ir ierobežota tirāža, katra nākamā krēsla cena būs par 20 USD augstāka. No katra pārdotā krēsla 10% ziedos Tibetas brīvības veicināšanai.

Reklāma
Reklāma

Krēsls “Krāģis” un citi Latvijas dizaina dārgumi apskatāmi izstādē “Dizaina manifestācija” (www.dizainamanifestacija.lv), kas no 5. februāra līdz 29. martam norisinās Latvijas Lietišķās mākslas muzejā Skārņu ielā 10/20.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.