Vīķe-Freiberga Ukrainā: starptautiskā sabiedrība nekad neatzīs Krimas aneksiju 22
Trešdien, 10. decembrī, noslēdzās trīs dienu ilgā bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vizīte Ukrainā, kur viņa lasīja lekcijas augstskolās, tikās ar politiķiem un pauda pārliecību, ka starptautiskā sabiedrība nekad neatzīs Krimas aneksiju, informē Ārlietu ministrijā.
Eksprezidente devās uz Ukrainas galvaspilsētu Kijevu, lai augstskolās uzstātos ar lekcijām, šķetinot tēmu “Latvija un Ukraina Eiropā: pieredze un iespējas”. Tāpat Vīķei-Freibergai vizītes laikā notikušas tikšanās un spraiga viedokļu apmaiņa ar Ukrainas politiķiem, politikas pētniekiem, diplomātiem un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem.
Pirmdien Latvijas eksprezidente uzstājās Kijevas Nacionālajā Ševčenko universitātē, kur bija pulcējušies ne vien universitātes mācībspēki un studenti, bet arī politiķi, politikas eksperti, diplomāti un dažādu nevalstisko organizāciju pārstāvji. Bijusī Latvijas prezidente atskatījās uz Latvijas un Ukrainas vēsturiskajiem izaicinājumiem, iezīmējot kopīgo un atšķirīgo, kas zināmā mērā arī noteicis Ukrainas politikas kursu pēc neatkarības iegūšanas 1991. gadā.
Otrdien Vīķe-Freiberga uzrunāja Kijevas Nacionālajā Ševčenko universitātes studentus, bet trešdien – Nacionālās valsts pārvaldes akadēmijas mācībspēkus un studentus.
Tāpat eksprezidente tikās ar bijušajiem Ukrainas prezidentiem – Viktoru Juščenko (2005.-2010), Leonīdu Kučmu (1994.-2005.) un Leonīdu Kravčuku (1991.-1994.). Tāpat viņa pārrunāja situāciju Ukrainā ar jauno finanšu ministri Natāliju Jereško, Ukrainas Parlamenta Cilvēktiesību komitejas vadītāju Grigoriju Nemirju (“Batkivščina”), ārlietu ministra vietnieku Danilo Lubkivski, kā arī parlamentāriešiem, kas pārstāv valdošo koalīciju – “Tautas fronti” un “Petro Porošenko bloku”.
Tikšanos laikā Vīķe-Freiberga pauda Latvijas atbalstu Ukrainas cīņā par brīvību un valsts suverenitāti un teritoriālo vienotību, kā arī uzsvēra, ka starptautiskā sabiedrība nekad neatzīs Krimas aneksiju.
Vīķe-Freiberga dalījās pārdomās un novērojumos par totalitāro režīmu radīto seku pārvarēšanas grūtībām un aicināja ukraiņus turpināt Maidana revolūcijā nostiprinātās pilsoniskās sabiedrības un cilvēku pašcieņas apliecināšanu ikdienā. Tāpat viņa uzsvēra korupcijas izskaušanas un reformu tempa nozīmi, kā arī Latvijas gatavību dalīties savā pieredzē eirointegrācijas procesā.
Trīs dienu laikā Vīķe-Freiberga sniedza vairākas intervijas Ukrainas TV un rakstošajiem medijiem, kā arī brīfingu Ukrainas Krīzes mediju centrā.
Latvijas eksprezidentes vizīti Ukrainā organizēja Latvijas vēstniecība Ukrainā sadarbībā ar Šveices vēstniecību Ukrainā.