“Šim cilvēkam ir divas sejas.” Vīķe-Freiberga pastāsta par tikšanos ar Putinu 159
“Viņš ir iestrēdzis Padomju savienības mentalitātē,” tā TV24 raidījumā “Nedēļa.Post Scriptum” Vladimiru Putinu raksturoja bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kura savas prezidentūras laikā tikusies ar Krievijas prezidentu.
Jautāta, kā viņa zīmētu Putina psiholoģisko portretu, Vīķe-Freiberga norāda, ka viņam ir divi aspekti – viņš ir trenēts un apmācīts novērtēt cilvēkus. Viņš meklē dvēseles stīgu, kas viņiem rezonē.
Viņa min piemēru ar bijušo ASV prezidentu Džordžu V. Bušu. Viņu satiekot, Putins teicis, ka ir otrreiz dzimis kristietis, stāstīja viņam pasaciņu par mātes krucifiksu utt., zinot, ka Bušs jaunībā bija nogājis no ceļa, ieslīdzis alkoholismā, bet saņēmies un ar savu ticību kļuvis par pilnīgi citu cilvēku. Putins viņam iestāstījis, ka ir tāds pats – bijis zvērināts komunists, ciniķis un bezdievis, bet tagad bezmaz vai kļuvis par baznīcas tēvu.
Otrs aspekts – Putins ir cilvēks, kas ir ieprogrammēts savā jaunībā un bērnībā, un viņš netiek tai programmācijai pāri.
“Tas nozīmē, ka viņš ir iestrēdzis Padomju savienības mentalitātē. Viņš Padomju savienības sabrukumu uzskata par krievu tautas pazemojumu,” saka bijusī Latvijas prezidente, piebilstot, ka ideja par to, ka pie tā vainīgi Rietumi, viņam ir ieciklējusies.
“Un viņam tiešām, es domāju, ir personīga pārliecība, ka viņš kā Krievijas vadonis līdz ar Krieviju ir ticis pazemots. Tā ir pilnīgi neracionāla ideja, jo Krieviju neviens nav pazemojis,” akcentēja Vīķe-Freiberga.
Viņa atgādina, ka, piemēram, savulaik Krievija tika uzņemta G8 – pasaules attīstītāko valstu grupā, neskatoties uz slikto ekonomisko stāvokli valstī.
“Es uzskatu, ka šī pazemojuma sajūta, šī pāridarījuma sajūta, ir daļa no vajāšanas mānijas, kas iet kopā ar lielummāniju, un tā lielummānija sāk izpausties, raugoties atpakaļ Krievijas vēsturē,” atzina Vīķe-Freiberga.
Vīķe-Freiberga pastāsta par tikšanos ar Putinu Pēterburgā, kad tur notika grandiozas pilsētas jubilejas svinības. Viņa atceras, ka Putins bija licis no jauna uzbūvēt visu Pēterhofu, atjaunot izpostīto dzintara istabu, pilī sarīkotas greznas svinības.
Svinību laikā viņa ar vīru Imantu nejauši ieklīduši Ķīnas tējas namiņā, kurā pulksten vienpadsmitos vakarā paredzēto uguņošanu gaidījis Putins ar sievu Ludmilu: “Mēs ar viņiem mierīgi dzērām tēju un skatījāmies uguņošanu, kuru tādā gaismā pulksten vienpadsmitos vakarā vispār nevarēja redzēt.”
Viņa atzīst, ka Putins var būt šarmants un draudzīgs: “Šim cilvēkam ir divas sejas – viens pieglaimīgais, glaimojošais, mīlīgais, izpatīkošais, un otrs tāds, kas čekas pagrabos veic pratināšanas.”
Vīķe- Freiberga to salīdzina ar labā un ļaunā policista tēlu, kas ir apvienots vienā personā.