Vijoļspēles koloss – Maksims Vengerovs Dzintaros 0
10. jūlijā Dzintaru koncertzālē uzstāsies spilgts un daudzpusīgs mūsdienu mākslinieks, vijolnieks Maksims Vengerovs. Kopā ar Spānijas kamerorķestri “The Master Chamber Players Valencia” diriģenta Rikardo Kazero vadībā, skanēs Fēliksa Mendelsona Vijoļkoncerts un Pētera Čaikovska skaņdarbi vijolei un orķestrim.
Padomju Krievijā, Novosibirskā dzimušais vijolnieks Maksims Vengerovs (38) vijoļspēli sācis apgūt piecu gadu vecumā. Jau desmit gadu vecumā viņš pārsteidzoši uzvarēja Karola Lipinska un Henrika Vjenavska jauno vijolnieku konkursā Polijā. Kad puisēnam bija 13 gadu, viņš kopā ar māti, sekojot skolotājam Zakharam Bronam, pārcēlās uz Lībeku (Vācijā). 16 gadu vecumā Vengerovs parādīja savu neparasto talantu Karla Fleša konkursā Londonā. Viņa koncerti – gan solo, gan kopā ar dažādiem orķestriem – raisīja milzīgu ierakstu kompāniju interesi – tolaik jaunais ģēnijs ierakstīju ap simt kompozīciju un skaņdarbu ciklu, kā arī saņēma vairākus apbalvojumus kā gada mākslinieks.
Vengerova tālākā karjera ir īsts padomju bērna sapnis – viņš ir uzstājies kopā ar labākajiem orķestriem pasaulslavenu diriģentu Klaudio Abado, Daniela Bārenboima, Valērija Gergijeva, Zubina Mehtas, Rikardo Muti, Mihaila Pļetņova, Antonio Papano un arī Marisa Jansona vadībā. Mūziķis ir saņēmis prestižākās balvas skaņu ierakstu jomā, tostarp “Grammy”, “Gramophone Award UK”, “Edison Award”, “Echo Klassik Award” un citas. Viņa brīnumainais dzīvesstāsts uzņemts 2007. gadā iznākušajā filmā “Living The Dream” – filma saņēmusi “BBC Music Magazine” balvu kā labākā 2008. gada dokumentālā filma.
Par sasniegumiem Vengerovs saņēmis arī Mihaila Rostropoviča dibināto prēmiju “Gloria” un Dmitrija Šostakoviča prēmiju no Jurija Bašmeta Labdarības fonda. Vengerovs ir arī pirmais klasiskās mūzikas pārstāvis, kurš kļuvis par UNICEF Labas gribas sūtni un uzstājies koncertu sērijās Ugandā, Kosovā un Taizemē.
Pēc pārciestas profesionālas traumas 2008. gadā, kuras dēļ vajadzēja pārtraukt koncertdarbību, mūziķis pašlaik ir Zārbrikenes Mūzikas augstskolas un Londonas Karaliskās Mūzikas akadēmijas profesors, viņš darbojas strādā prestižu starptautisku konkursu žūrijās, kā arī diriģē. Pērn mūziķis spoži atgriezies uz skatuves kā vijolnieks, turpinot spēlēt Stradivāri 1727. gada vijoli, kas savulaik bijusi Rūdolfa Kreicera īpašumā.
Kritiķi apgalvo, ka tādi mākslinieki kā Vengerovs parādās reizi simts gados. Viņu dēvē par mūzikas kolosu un nesatricināmu klinti, izsakot visaugstāko atzinību spēles pilnībai un kaismei, ko izstaro viņa vijoles skaņa. Latvijā mūziķis ieradīsies, lai atskaņotu vijolnieku zelta repertuāru.
Kopā ar Vengerovu uz Dzintaru koncertzāles skatuves muzicēs kamerorķestris “The Master Chamber Players Valencia”, kurā spēlē Valensijas operas orķestra mūziķi. Orķestri 2006. gadā izveidoja Lorins Māzels un Zubins Mehta, bet 2012. gadā tas kļuva par filharmonijas orķestri. Orķestra galvenā diriģenta Rikardo Kazero vadībā ansamblis ir kļuvis par nacionālo lepnumu.
VARBŪT NODER Vieta – Dzintaru koncertzāle. Laiks – 10. VII 19.00. Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv. Cena: Ls 5 – 100. |