3 labas ķiploku šķirnes 0
1. ‘Messidrome’ – ar baltu mizu un krēmkrāsas zvīņām. Galviņā 8–10 plakanas daiviņas. Asa garša. Piemēroti realizācijai svaigā veidā un vidēji ilgai uzglabāšanai.
2. ‘Germidour’ – ar violetu mizu. Viena no visvairāk audzētajām šķirnēm. Galviņā 9–14 daiviņas. Mēreni asa garša. Piemēroti gan ilgai uzglabāšanai, gan tūlītējam patēriņam.
3. ‘Therador’ – izturīga, spēcīgi augoša šķirne ar stipri daivainiem ķiploku sīpoliem.
FAKTI
• Pēc Lauku atbalsta dienesta informācijas, Latvijā 2014. gadā ķiplokus audzēja 48,95 ha kopplatībā, bet šogad pieteikti 51,5 ha. Ar to nodarbojas galvenokārt sīkražotāji, kas šai kultūrai atvēl 0,3–0,9 ha platību.
• Lielākā ķiploku ražotājvalsts ir Ķīna. Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta datiem, pērn caur Latvijas robežkontroles punktiem ES ievestas 50,5 t ķiploku no Ķīnas, bet šogad – 56,3 t ķiploku no Ukrainas un Ķīnas.
• Rudenī Latvijā pašmāju ķiploku ir pārpārēm, bet vēlāk, ziemā un pavasarī, to tikpat kā nav un pircējiem jāsamierinās ar importētajiem.
• Kopumā 2014.–2015. gadā fitosanitārie sertifikāti (gan eksportam, gan reeksportam) izsniegti 22 520 kg svaigu un 87 407 kg žāvētu ķiploku. Latvijas izcelsmes ķiplokus uz trešajām valstīm neeksportē. Stādmateriālam 2014. un 2015. gadā fitosanitārie sertifikāti nav izsniegti.
• Zemnieki ķiplokus vairumā neaudzē tāpēc, ka pašmāju produkcijai ir daudz augstāka cena un tā nav pieprasīta pārtikas pārstrādes uzņēmumos. Pašlaik lauksaimnieki ķiplokus piedāvā tikai svaigam patēriņam.