Viesos Lielbritānijas vēstniecībā 1
Lielbritānijas vēstniecības Latvijā vadītājs Tims Kolijs “LA” lasītājus, kuri konkursā precīzi atbildēja uz 10 jautājumiem par viņa valsti, pirmdien bija ielūdzis uz pēcpusdienas tēju. Viņu interesēja, kāda saistība katram laureātam ir ar Lielbritāniju. Ciemiņi savukārt interesējās par prognozēm, vai pēc “Brexit” kas mainīsies to viņu radinieku vai paziņu dzīvē, kuri pašlaik dzīvo un strādā Apvienotajā Karalistē.
T. Kolijs atbildēja, ka Lielbritānijas premjerministrs ir skaidri pateicis – nekādas pēkšņas izmaiņas nav gaidāmas. Tas, kādas ir Latvijas iedzīvotāju tiesības Lielbritānijā, ir atkarīgs no Lielbritānijas un Eiropas Savienības likumiem, un pagaidām nekas nemainās. Kāda būs situācija nākotnē, varēs noprast pēc turpmākajām sarunām. T. Kolijs: “Ir svarīgi uzsvērt, ka Lielbritānija pēkšņi nepārstās būt par Eiropas sastāvdaļu un turpinās būt toleranta valsts. Ceru, ka Latvijas iedzīvotāji, kas atrodas Lielbritānijā, turpinās strādāt, mācīties un būt daļa no kopējās britu sabiedrības.”
Runājot par referenduma rezultātiem, vēstniecības vadītājs sacīja: “Cilvēki Lielbritānijā ir neapmierināti ar to, ka dažiem ir grūti tikt pie ārsta vai iekārtot bērnus skolā, vai ka tuvumā esošās skolas nenodrošina labu izglītības kvalitāti. Bet tajā pašā laikā viņi redz nevienlīdzību, piemēram, Londonas centrā cilvēki braukā ar dārgajām mašīnām – jaguāriem. Šis referendums bija iespēja sūtīt signālu valdībai, ka cilvēki ir ar kaut ko neapmierināti.” Analizējot balsojuma rezultātus, bijis redzams, ka vairāk nekā 70 procenti jaunu cilvēku nobalsoja par palikšanu ES. Daži jaunie, būdami dusmīgi par referenduma rezultātu, sakot, ka varbūt nevajadzēja atļaut vecākajai paaudzei balsot.
Zinot, ka paziņai dēls pēc pieciem Anglijā pavadītiem gadiem sāks strādāt par policistu, pajautāju, kādi nosacījumi jāizpilda citu valstu pilsoņiem, lai strādātu šādā amatā. T. Kolijs atbildēja, ka Lielbritānijā valsts iestādēs nav ierobežojumu citu valstu pilsoņiem ieņemt kādus amatus, izņemot aizsardzības un iekšlietu ministrijas. Galvenais – prast runāt angliski un spēt pildīt darba pienākumus.