CETA līgums apstiprināšanas krustugunīs: Vienu soli tuvāk Kanādai 0
“Eiropas Savienības un Kanādas brīvās tirdzniecības līgums ir tuvāk realitātei,” tā vēsta Kanādas mediji pēc tam, kad Eiropas Parlamenta (EP) Starptautiskās tirdzniecības komiteja balsojumā paudusi tam atbalstu. Februārī plenārsesijā Stasbūrā būs balsojums visā Parlamentā, bet, lai līgums būtu nostiprināts pilnībā, tas būs jāratificē arī vēl visu dalībvalstu nacionālajos parlamentos, kas var izrādīties vislielākais pārbaudījums.
Analītiķi norāda, ka līgums ir ļoti svarīgs laikā, kad ASV prezidents Donalds Tramps grasās atteikties no šādas partnerības ar Eiropu, uz ko ļoti cerēja politiķi Briselē un kas arī ietekmētu Eiropas lomu uz globālās skatuves.
Sarežģītais sākums
Oktobra nogalē Briseles lidostā beidzot piezemējās Kanādas premjerministra Džastina Trudo un viņa delegācijas lidmašīna. Bez aizvainojuma un pārmetumiem harismātiskais Kanādas līderis sēdās pie viena galda ar Eiropas Savienības (ES) institūciju vadītājiem, lai parakstītu abu pušu tik ilgi gaidīto Brīvās tirdzniecības līgumu (CETA).
Dž. Trudo uz Briseli lidoja vēlāk, nekā bija paredzēts, tā iemesla dēļ, ka negaidīti procesu apturēja franciski runājošā Beļģijas Valonijas reģiona politiķi, kuri pauda bažas, ka līgums apdraudēs darba, vides standartus un lauksaimniecību, kā arī iebilda pret investoru strīdu šķīrējtiesām. Pagāja vairākas dienas, kurās procesu skaidrošanā iesaistījās arī Eiropas Komisija. Galu galā valoņu prasības apmierināja, paša līguma tekstu neizmainot, taču tam pievienoja atsevišķu dokumentu, kura saturs beļģu bažas dzēsa.
Taču optimistiskā un draudzīgā gaisotnē beidzot parakstot vēsturisko līgumu, visām pusēm tik un tā bija skaidrs, ka tā ceļš joprojām būs garš – līgums vēl jāapstiprina gan Eiropas Parlamentam, gan visiem dalībvalstu nacionālajiem parlamentiem.
“Man nav bažu, ka posms, kad līgums būs pagaidu stadijā, būs labākā skola, lai saprastu, cik tas patiesībā ir labs. Un tas būs spēcīgāk par kādām cilvēku pārliecināšanas kampaņām, bet, protams, es esmu ļoti piesardzīgi optimistisks, īpaši pēc pēdējām nedēļām. Mūsdienu pasaulē viss kas var notikt,” tā vaļsirdīgi Briseles žurnālistiem preses konferencē pēc līguma parakstīšanas atzinās Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, liekot saprast, ka kāds no dalībvalstu nacionālajiem parlamentiem no tiesas var nolemt līgumu bloķēt, īpaši tajās zemēs, kur augstu varas gaiteņos ir eiroskeptiskās partijas.