Foto – Timurs Subhankulovs

“Viensētu stāstu” varoņi salido Doma laukumā (55 foto) 0

Trīs gadus žurnālisti ir viesojušies pie uzņēmīgiem un stipriem cilvēkiem – Latvijas Radio 1 (LR) raidījuma “Viensētu stāsti” varoņiem, kuru mājas un darbus esam rādījuši arī “LA” un “Mājas Viesu” publikācijās.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Tāpēc radio ļaudis jau otro reizi viensētu saimniekus bija ielūguši savās mājās Doma laukumā uz skaistiem svētkiem, kas sākās ar muzeja “Rīgas birža” apmeklējumu, turpinājās ar balvu pasniegšanu un Raimonda Paula koncertu un beidzās ar fotografēšanos kopā ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu.

Radoša veiksme sākas ar labu ideju, un žurnāliste Daina Zalamane, kas ar prieku apciemojusi enerģiskos viensētniekus un veidojusi raidījumus, no kolēģiem dažkārt dzirdējusi ar labu skaudību teikto: “Kā šī brīnišķīgā doma neiešāvās prātā man!” Viņa stāsta, ka ideja par raidījumu ciklu “Viensētu stāsti” radusies toreizējam LR ģenerāldirektoram Dzintrim Kolātam pēc sarunas ar Latvijas Pašvaldību savienības vadītāju Andri 
Jaunsleini. Pēc tam tika atrasti raidījuma sponsori – “Latvijas valsts meži” – un sākās sadarbība ar “Latvijas Avīzi”. Jo radioraidījums un avīzes publikācija kopā pilnīgāk atspoguļo kādā attālākā vietā ritošo dzīvi. Daina atceras, ka pirmajā gadā strikti ievērojusi “uzliktos rāmjus” – viensētai jābūt tādai, kur kaimiņu rokas stiepiena attālumā nav.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tagad gan apciemojam arī ciematā esošas privātmājas. Galvenais kritērijs – lai saimnieki nav čīkstētāji, bet ir darītāji,” teic Daina. Ik raidījums top pēc līdzīga scenārija – tiek stāstīts par dzimtas vēsturi un to sakņu apzināšanās doto spēku, mājas vēsturi un saimnieku nodarbošanos.

Taču, tā kā Dainai sarunās ar draugiem, paziņām, reģionu žurnālistiem un pašvaldībām izdodas iegūt ziņas par kolēģu vēl neatklātām takām pie amatniekiem, rokdarbniecēm, tūristu uzņēmējiem un citiem interesantiem cilvēkiem, viņas veikums arvien ir ar kādu spilgtu “odziņu”.

Viensētnieku salidojumā visus sveica Valsts prezidents Andris Bērziņš. Par dažiem no 46 viensētu saimniekiem viņš zinājis iepriekš, taču bijis patīkami pārsteigts, izlasot par visu pārējo paveikto. Prezidents izteica atzinību raidījuma veidotāju komandai, kas centusies izprast dzīvi tās daudzveidībā un rāda stiprus cilvēkus Latvijas laukos.

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma sacīja paldies saimniekiem, kuri, lai cik grūti dažkārt klājies, ir saglabājuši Latvijas vērtības. Tās ir ģimene, tie ir bērni, mūsu tradīcijas un sakopta zeme.

Sarīkojumā par radošumu un inovācijām godināja tos viensētu saimniekus, kas, izmantojot gan senču gudrības, gan augstskolās un semināros gūtās zināšanas, gan jaunākos zinātnes sasniegumus, spējuši sasniegt ko īpašu. Tā “Latvijas valsts mežu” pārstāvis Tomass Koto
vičs simpātiju balvu pasniedza Ances pagasta “Krastiņu” māju saimniekiem – Pižiku ģimenei. Viņi izveidojuši uzņēmumu, kas ražo matu sukas no mežacūku ādām un piedāvā daudzveidīgas iespējas tūristiem – gan mācīties šaut ar loku, gan nomāt laivas, kurās kuģojumā pa Stendes upi un Irbi divās dienās tikt līdz jūrai. No vienas mežacūkas ādas iznāk tikai divas trīs labas sukas, tāpēc cena atbilstīgi – no 15 līdz 25 latiem.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis cildināja Kandavas novada “Līvu” saimniekus Ilonu un Juri Raginskus, kuri papildus rūpēm par pašu sešiem bērniem vēlējušies dot labas mājas arī pieciem audžubērniem.

“Latvijas Avīzes” simpātiju balva – pulkstenis “naudas koka” veidolā – tika Vecumnieku novada Bārbeles pagasta “Silavēju” saimniekiem. Mediņu dzimtas veidotais Ausekļu dzirnavu brīvdabas muzejs ir viens no objektiem, kas ietverts “LA” izdotajā Ilzes Būmanes grāmatā “111 privātie muzeji un kolekcijas Latvijā”.

Bārbelē rudeņos tradicionāli notiek Pļaujas svētki, ko pērn apmeklējis pusotrs tūkstotis interesentu. Ausekļu dzirnavu saime 11. maijā rīkos jau piektos Sējas svētkus, kur paredzēta amatnieku darbu darīšana, skatīšanās un līdzdarbošanās.

 

Radioraidījumu par “Viensētu stāstu” dalībnieku salidojumu klausieties Latvijas Radio 
1. programmā sestdien, 
4. maijā, plkst. 16.05.

Foto – Timurs Subhankulovs

{gallery id=”1712″}

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.