Foto – Līga Vasiļūna

VIENSĒTU STĀSTI: Līvu mājās ir zupas katli spaiņa lielumā 1

Enerģiskie Raginski jau daudzus gadus saimnieko Kandavas novada Cēres pagasta saimniecībā “Līvas”. Līvāntipa māju Ilonai ar pirmo vīru savulaik piešķīra, kad kolhozi bija uz izjukšanas robežas. Māja bija iesākta celt, bet nepabeigta. Bija jādomā, kā pabeigt. Kad pajuka Ilonas pirmā laulība, Ilonu ar visiem trim bērniem nolūkojis Juris.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Kur saimnieks čaklām rokām, tur māja zeļ. Arī bērnu saime palielinājās. Tā jau daudzus gadus “Līvas” par savām mājām sauc gan seši pašu bērni, gan pieci audžubērni. Ilonas pirmās laulības meitas Jolanta (26), Lana (25), arī dēls Jānis (23) jau dzīvo atsevišķi ar savām ģimenēm netālu no dzimtajām mājām, bet ir bieži viesi “Līvās”. Audzināmi un skolojami vēl ir Ilonas un Jura bērni Jurģis (16), Alekss (11), Valters (6), arī audžubērni – Deivs (17), Linda (16), Kristaps (16), Marika (13), Marianna (11). Dienā, kad iebraucam ciemos, “Līvās” smaržo pēc karbonādes, rosīgi apkārt skrien jaunākie bērni un ciemojas Ilonas dēls Jānis, lielās meitas Jolanta un Lana ar saviem dēliņiem.

Kaut pašiem ir savi bērni, kad meitas bija paaugušās, ģimene nolēma, ka varētu vēl kādam palīdzēt – tā “Līvās” sev pajumti atrada vēl pieci audžubērni. Un nu jau daudzus gadus Raginski ir audžuģimene un piedalās arī pasākumos audžuģimenēm. Paši gan saka, ka diez vai vairāk kādiem bērniem došot mājas – esot šos jāpalaiž dzīvē un jāatbalsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mājā vietas pietiekot visiem un visi vienmēr paēduši, jo kūtī saimnieki tur 14 slaucamas melnraibās govis un dažus rukšus savai iztikšanai. Zemnieku saimniecība apsaimnieko 50 ha. Raginsku ģimenē svarīgākais ir bērni. Arī saimniecība ir atbalsts, lai izskolotu un izaudzinātu visus. Te katram ir uzticēti savi pienākumi, lai iemācītos dzīvei nepieciešamāko. Ilona uzteic bērnus, kas ir gan aktīvi, gan strādīgi. 


Svētku un ikdienas maltītes lielajai saimei top lielos katlos. Arī lai pabalstītu jauniešus, kas mācās ārpus mājām, saimniece ar palīgiem laikus piepilda saldētavu un pagrabu. Te katrs ir iemācījies gatavot – mājā regulāri ir ne tikai siltas pusdienas, bet bieži top kāda kūka. “Līvās” patīk svētkus svinēt, un gadoties, kad pat teju trīs dienas pēc kārtas svinot. No ikdienas smagajiem lauku darbiem vecākiem brīvdienas iedod lielākie bērni, un Raginski pagūst apmeklēt gan balles, gan koncertus, gan kādu teātra izrādi.

Gan saimniecei, gan saimniekam ir savi vaļasprieki. Saimniecei uz palodzes skaisti zied daudzās orhidejas, bet Juris nozūdot garāžā darināt jaunus rullonu pacēlājus vai no vecas nederīgas tehnikas rekonstruē un saliek traktorus. Nu jau palīgos dažkārt nāk gan pašu puiši, gan Ilonas meitu draugi. Lielai ģimenei vajag arī lielu māju, bērni izaug un jau pirmie mazbērni. Raginski cer nākotnē īstenot ieceri par pirti ar balles māju, kur visiem pietiktu vietas sapulcēties nu jau ar savām ģimenēm, jo Cērē ir atgriezušies lielākie bērni un te atraduši arī darbu – Jolanta ir pabeigusi Liepājas Pedagoģisko augstskolu un ir sākumskolas skolotāja Cēres pamatskolā, šobrīd gan viņa auklē mājās mazo dēliņu tāpat kā māsa Lana, kura pabeigusi RTU Inženier-ekonomikas un vadības fakultātes maģistrantūru un Kandavā atradusi darbu konditorejas uzņēmumā par grāmatveža palīdzi. Dēls Jānis pārcēlies uz netālu esošo vecmammas māju un veido savu saimniecību tur.

Reklāma
Reklāma

 

Raidījumu “Viensētu stāsti” par Raginsku ģimeni klausieties Latvijas Radio 1. programmā sestdien, 15. decembrī, plkst. 16.05

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.