Foto: BT1

Viens solis līdz miljonam 0

Patlaban Latvijā tiek saražots 986 000 tonnas piena, līdz ar to pavisam nedaudz atlicis līdz viena miljona lielam rekordrādītājam, ko varētu sekmēt aktīvāka kooperācija un ražīguma paaugstināšana. secināts jaunākajā piensaimniecības nozares pētījumā, ko sagatavojusi Zemkopības ministrija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Svaigpiena aprites jaunākie dati liecina, ka no gadā vidēji 986 000 tonnām saražotā piena tiek iepirkti 83% jeb 814 000 tonnas, no kā pārstrādei tiek 558 000 tonnas. Sasummējot importēto pienu (82 000 tonnas, lielākoties no Igaunijas), kopumā Latvijā gadā tiek pārstrādātas 640 000 tonnas piena.

No gada laikā saražotā piena apjoma joprojām tiek izvesti 26% jeb apmēram 256 000 tonnas, tiešajā pārdošanā aiziet 11 000 tonnas, bet saimniecībās pašpatēriņam paliek 16% jeb 155 000 tonnas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat dati liecina, ka vidējā piena iepirkuma cena gan Eiropas Savienībā (ES), gan arī Latvijā nostabilizējusies uz samērā augsta rādītāja – 33 centiem par kilogramu piena, turklāt saimnieki, kuri nodod pienu kooperatīviem, var rēķināties ar vēl augstāku samaksu.

ES 40% visa saražotā piena iepērk kooperatīvi, un to maksātā cena, piemēram, Somijā un Noderlandē ir 37 centi par kilogramu, Polijā – 31 cents.

Tikmēr Latvijā kooperatīvi iepērk tikai ap 29% saražotā piena, bet vidējā iepirkuma cena svārstās ap 30 centiem. Tiesa, esot iepircēji, kas maksā par 35 centus par kilogramu, taču tie ir tikai atsevišķi izņēmumi.

Tiek norādīts, ka Latvijas piena nozares perspektīvas ir labas, tomēr lielāku apgriezienu uzņemešanai vajadzētu uzlabot sadarbību starp ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem, mēģināt optimizēt izmaksa, pārņemt labās prakses piemērus un aktīvi pētīt tirgus pieprasījumu.

Tas savukārt liecina, ka piena produktu patēriņš pasaulē pieaugs par vidēji 16 miljoniem tonnu gadā, ES piena ražošana nākamajā desmitgadē turpinās pieaugt par vidēji 1,3 miljoniem tonnu ik gadu, ES kļūs par lielāko piena produktu eksportētāju, aizņemot 26% pasaules tirgus un atstājot otrajā pozīcijā pašreizējo līderi Jaunzēlandi. Tāpat nākamajos 10 gados apmēram 50% no piena ražošanas pieauguma ES varētu izmantot vājpiena pulvera ražošanai un vairāk nekā 30% – siera ražošanai.

Vienlaikus tiek norādīts, ka klimata pārmaiņu, ekonomisko un politisko svārstību dēļ pieaugs piena iepirkuma cenu un arī gatavo produkutu cenu svārstību riski.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.