Foto: Yui Yuize/SHUTTERSTOCK

Viens no skaistākajiem un populārākajiem sīpolaugiem, kas priecē ziemā. Nāksies papūlēties, lai hipeastrs ziedētu katru gadu 0

Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Veselam
Veicina svara pieaugumu: 7 produkti, no kuriem jāatsakās jau tagad, ja vēlies notievēt līdz vasarai
Nosauktas desmit bīstamākās valstis Eiropā ceļošanai ar auto. Sarakstā iekļauta arī Latvija. Kuru vietu tā ieņem? 57
Kremļa režīma beigu sākums: izdevies atklāt Putina vājo vietu. Kas piebeigs asinskāro diktatoru?
Lasīt citas ziņas

Hipeastrs (Hippeastrum) ir ne tikai viens no skaistākajiem, bet arī visu laiku populārākajiem sīpolaugiem, kura iespaidīgā izmēra ziedi priecē mūs pelēkās ziemas dienās. Lai šis subtropu augs uzziedētu atkārtoti daudzus gadus, tam nepieciešama pareiza kopšana.

Pēc sīpola iegādes jāapskata, vai tas ir vesels un bez slimības pazīmēm. “Hipeastri pie mums ierodas visbiežāk divos veidos – pliki sausi sīpoli, kuri pašiem būs jāiestāda, vai jau iestādīts sīpols mazā transportēšanas podiņā. Diemžēl ļoti retos gadījumos veikalos var iegādāties pilnīgi veselus sīpolus ideālā izskatā,” norāda hipeastru audzētāja Marina Zaļkalne.

Sīpola sagatavošana
Noņem bojātās daļas

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākumā sīpoliem jānoņem slimās, atmirušās vai citādi bojātās daļas. Notīrītam sīpolam jābūt baltam vai zaļganam bez neviena citas krāsas plankumiņa vai punktiņa. Arī sīpola saknes daļai jābūt sausai, tīrai, bez puves pazīmēm. Dažkārt pietiek noņemt bojātās, sausās saknes un pāris vecu, irdenu mizu. Citreiz jārīkojas kardināli – jāizgriež puves skartās vietas. Sīpols kļūst krietni mazāks, toties pilnīgi vesels, stingrs un gluds.

Apstrādā pret slimībām un kaitēkļiem

Pret sēņu izraisītām slimībām sīpolus apputina ar sēra pulveri, ko var iegādāties dārzkopības preču veikalos. Var izmantot arī jebkuru varu saturošu preparātu. Ja nav pieejams nekas no speciālajiem līdzekļiem, noderēs mājsaimniecībā pieejamie dezinfekcijas līdzekļi, kuru sastāvā ir nātrija hipohlorīts, piemēram, Domestos, Belizna un citi. Var izmantot arī pioktanīna šķīdumu, briljantzaļā šķīdumu, spirtu, ogli vai kanēli, bet to iedarbība dažreiz var nebūt pietiekama.

Bieži hipeastru sīpoli nāk komplektā ar dažādiem kaitēkļiem, visbiežāk tie ir tripši, laputis un dažādas ērces. Pat ja nav acīm redzamu bojājumu, hipeastru sīpolus ieteicams profilaktiski apstrādāt ar kādu insekticīdu un akaricīdu. Insekticīdi iedarbojas pret lielāko daļu kaitēkļu, akaricīdi pret ērcēm. Vajadzīgas vismaz divas apstrādes. Jāizvēlas no dārzkopības preču veikalos pieejamā klāsta. Visbiežāk izmanto zaļās ziepes, sēra pulveri vai NeemAzal.

Stādīšana
Pietiekami liels pods

Lai hipeastrs ziedētu katru gadu, tas jāstāda pietiekami lielā podā, ko izvēlas attiecīgi pēc sakņu sistēmas lieluma – tā, lai var brīvi izvietot saknes plus daži centimetri sakņu pieaugumam. Mazā podiņā augs zied, izmantojot sīpola iekšējos resursus, bet lielajā, pateicoties augsnes barības vielām. Pieaugušam augam vajadzīgs vismaz 3 litru tilpuma pods, dažiem pat 10–12 litru.

Obligāta drenāža

Poda apakšā obligāti ievieto drenāžu – vislabāk putuplasta gabaliņus, sajauktus ar ogles gabaliņiem. Hipeastru audzētāja neiesaka izmantot akmentiņus vai granti, jo tā pazemina augsnes temperatūru, kas siltummīlim hipeastram nepatīk. Augsnei jābūt vieglai, barības vielām bagātai, ūdens un gaisa caurlaidīgai, neitrālai (pH 6–7).

Reklāma
Reklāma

Laista mēreni un apsakņo siltumā

Stāda tā, lai augsnē atrastos puse vai trešdaļa no sīpola. Tad vieglāk kontrolēt tā stāvokli un laikus pamanīt slimību pazīmes. Iestādot mitrā augsnē, pirmās dienas var nelaistīt, lai brūces aizrētojas un nesāktos pūšana. Arī vēlāk laista mēreni, nelejot tieši virsū sīpolam. Laistīšanai izmanto mīkstu istabas temperatūras ūdeni. Apsakņošanās periodā vēlama vismaz 20–25 °C temperatūra. Kamēr vēl nav lapu, var turēt tumsā.

Prieks par ziediem

Kad parādās ziedpumpurs, augus novieto gaismā uz palodzes. Ziedkāts aug ātri – pēc pārdesmit dienām sasniedz 60 cm augstumu. Pašā augšā veidojas lieli trompetes formas ziedi, kuru diametrs sasniedz līdz 30 cm.

Patlaban ir pieejamas šķirnes ar ziediem gandrīz visās varavīksnes krāsās.

Parasti hipeastri uzzied vienreiz gadā – no janvāra līdz aprīlim, bet labi kopti eksemplāri var raisīt ziedus pat trīs reizes gadā.

Labi attīstītam sīpolam veidojas divi trīs ziedkāti. Ziedēšanas laikā ieteicama līdz 18 °C augsta temperatūra. Ja ir ievērojami siltāks, ziedēšanas laiks saīsinās.

Pēc noziedēšanas sēklaizmetņus nolauž vai nogriež, lai sīpols velti netērē spēkus. Ziedkāts pakāpeniski nodzeltēs, atdodot barības vielas sīpolam.

Kad ziedkāts izkaltis, to uzmanīgi izskrūvē no sīpola.

Sīpoli ir ilgmūžīgi un pie atbilstīgiem augšanas apstākļiem var ziedēt daudzus gadus, sasniedzot pat 50–70 gadu vecumu.

Jāaudzē lapas un sīpols

Pēc ziedēšanas augam sākas intensīvās veģetācijas periods, kurā aug lapas un sīpols. Lai sīpolam neatņemtu spēku, pirmā gada augam ziedkātu labāk nogriezt un ielikt vāzē. Jo vairāk būs lapu un lielāks un veselīgāks sīpols izveidosies, jo tas bagātīgāk ziedēs nākamajā sezonā. Zied tikai pieauguši, labi attīstīti divas iepriekšējās sezonas auguši sīpoli. Pieaudzis sīpols skaitās, sākot no 5 cm diametra. Senas vai dažas savvaļas šķirnes var ziedēt jau no 3 cm diametra, tomēr ne vienmēr.

Augšanas periodā hipeastru mēslo ar sīpolpuķēm paredzēto mēslojumu. Vasarā var novietot dārzā, bet labāk zem jumta, lai augs neciestu no ilgstoša mitruma. Var izstādīt siltumnīcā. Rudenī pirms nešanas telpās noteikti pārbauda, vai uz auga nav kaitēkļu. Sīpolus var bojāt narcišu ziedu mušas kāpuri, kā arī augs var ciest no laputīm un gliemežiem.

Vēlams hipeastru pārstādīt katru gadu svaigā substrātā un, ja nepieciešams, arī lielākā podā.

Miera periods

Rudenī, ja sīpols ir uzkrājis pietiekami daudz barības vielu, pakāpeniski nodzeltē lapas, jo tas sāk gatavoties miera periodam, un barības vielas pakāpeniski atgriežas sīpolā.

Pirmās parasti nodzeltē ārējās lapas, taču var arī kāda no iekšējām. Miera perioda garums atkarīgs no auga šķirnes un var ilgt vienu vai vairākus mēnešus. Šajā laikā augu nemēslo un samazina laistīšanu.

Var atstāt istabas temperatūrā vai nedaudz vēsākā vietā, bet ne zemākā temperatūrā par 15 grādiem. Audzētāja skaidro, ka ir šķirnes, kas tikai daļēji nokaltē lapas un ziemo ar visām lapām, tikai to augšana apstājas. Arī hipeastru mazuļi ziemo ar lapām.

Padoms

Ja ziedu vēlas ielikt vāzē vai dāvināt, griež tā, lai pie sīpola paliek pēc iespējas garāka ziedkāta daļa.

Augs ir indīgs

Visas hipeastra daļas ir indīgas – tās satur toksiskus savienojumus, īpaši alkaloīdus likorīnu un tazetīnu, kā arī kalcija oksalāta kristālus. To norīšana izraisa vemšanu, caureju un kolikas, krampjus un trīci, kā arī sirds aritmiju. Tāpēc augs jātur maziem bērniem nepieejamā vietā, tāpat jāuzmana no mājdzīvniekiem, piemēram, suņiem, kaķiem, putniem vai grauzējiem. Sīpolu tīrīt un apstrādāt ieteicams gumijas cimdos.

Hipeastra augšanas posmi normālos apstākļos

veģetācija
gatavošanās miera periodam
miera periodspamošanās
ziedēšana
veģetācija

Biežākās audzētāju kļūdas

Sīpola iestādīšana pārāk mazā podā.
Lapu nogriešana pēc noziedēšanas.
Miera periodā turēšana pagrabā vai citā vēsā vietā.

Uzziņa

Hipeastru izcelsmes reģions ir plašā Dienvidamerika, sākot no Peru kalnainajiem apvidiem līdz Brazīlijas lietusmežiem. Hipeastru ģintī ir ap 80 sugu un vairāk nekā 600 dažādu hibrīdu. Nosaukums Hippeastrum cēlies no grieķu valodas. Vārds hippeus nozīmē “bruņinieks, jātnieks”, bet astron nozīmē “zvaigzne”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.