Vācietes Annikas Šleijas piedzīvojumi Tokijas olimpiskajās spēlēs var novest pie tā, ka modernajā pieccīņā pēc 2024. gada vairs nebūs jāšanas disciplīnas.
Vācietes Annikas Šleijas piedzīvojumi Tokijas olimpiskajās spēlēs var novest pie tā, ka modernajā pieccīņā pēc 2024. gada vairs nebūs jāšanas disciplīnas.
Foto: Ivan Alvarado/REUTERS/SCANPIX

Viens no senākajiem olimpiskajiem sporta veidiem cīnās par palikšanu olimpiskajā saimē 9

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Modernajā pieccīņā pirmo reizi olimpiskās medaļas tika dalītas 1912. gadā Stokholmā. Sporta vēsturnieki uzskata, ka šo sporta veidu izgudrojis un olimpiskajā saimē iekļāvis pats Pjērs de Kubertēns, moderno olimpisko spēļu izveidotājs. Tiesa, ir oponenti, kuri skaidro, ka Kubertēnu uz šādu soli pamudinājis zviedrs Viktors Balks, Zviedrijas armijas virsnieks.

Lai kā tur būtu, modernā pieccīņa jau vairāk nekā 100 gadus bijusi olimpisko spēļu neatņemama sastāvdaļa un tāda būs arī pēc trim gadiem Parīzē, kur sacensības arī notiks jau jaunā formātā – medaļnieki tiks noskaidroti 90 minūšu laikā. Šobrīd gan nav skaidrs, vai 2028. gadā pieccīņnieki dalīs godalgas Losandželosā.

Aizsēdējies amatā

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms mēneša sporta veida sabiedrību kārtīgi saviļņoja Starptautiskās Modernās pieccīņas savienības (UIPM) prezidents Klauss Šormans. Vācietis, kas organizāciju vada jau 28 gadus un šīs nedēļas nogalē gaidāmajās pārvēlēšanās atkal ir vienīgais kandidāts uz amatu, piedāvāja jāšanu aizstāt ar riteņbraukšanu.

Pāris dienas vēlāk Šormans riteņbraukšanu vairs neminēja kā aizstājēju, jo tāds variants izraisīja pamatīgu vētru bijušo un esošo sportistu vidū. Nedaudz vairāk par 700 sporta veida pārstāvjiem parakstīja atklātu vēstuli, ka jāšanu izņemot no sporta veida, tas zaudēs savas saknes. Starp vēstules parakstītājiem bija arī mūsējie, bijušie olimpieši – Deniss Čerkovskis un Jeļena Maļuka (Rubļevska).

Te ir neliela atkāpe, kāpēc tieši jāšana modernās pieccīņas programmā nokļuvusi zem sitiena.

Šogad Tokijas olimpiskajās spēlēs vāciete Annika Šleija, esot labā pozīcijā pēc paukošanas un peldēšanas, netika galā ar zirgu “Saint Boy”.

Sportiste palika bez rezultāta un asarās, pēc tam sociālajos tīklos nonākot video ierakstiem, kā viņas treneris Kims Raizners dusmās sit zirgu. Tās bija pakulas ugunī dzīvnieku aizstāvjiem, kuri joprojām nav aizmirsuši šo gadījumu, pieprasot, ka dzīvniekus sportā nedrīkst izmantot.

Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc jāšanu grib izņemt no modernās pieccīņas.

“Jau pēc 2008. gada olimpiskajām spēlēm bija sarunas, ka tas ir dārgi un kaut kas jāmaina. Tolaik pārgāja uz skriešanu un šaušanu ar lāzera pistolēm, vairs nav pneimatisko ieroču. Tad skeptiķus izdevās nomierināt. Tagad viss sašūmējās par dzīvnieku aizsardzību,” “Latvijas Avīzei” saka Latvijas Modernās pieccīņas federācijas prezidents Jānis Liepiņš.

Lielākie skeptiķi un lietu kārtības mainītāji būtu meklējami nevis UIPM, bet gan Starptautiskajā olimpiskajā komitejā (SOK).

Reklāma
Reklāma

“SOK iet līdzi laikmetam un vēlas, lai šāda veida izklaides ar zirgiem beigtos. Tas nav oficiāli, bet ir skaidrs, ja sporta veids neņems nost zirgus, tad modernā pieccīņa var pazust no olimpisko sporta veidu saraksta. Tālāk, ja modernā pieccīņa nebūs olimpiskais sporta veids, tad mēs tam varam likt krustu pāri,” atklāts ir Liepiņš.

Te ieslēdzas paša Šormana faktors, kurš turas pie amata, kā vācietis viņš ir labās attiecībās ar SOK prezidentu un tautieti Tomasu Bahu. Šormans arī tagad ir vienīgais kandidāts uz UIPM prezidenta krēslu, savu konkurentu no Francijas atrunājot neradīt konkurenci. Sportisti ar vadību nav mierā, ir sašutuši, bet viņus neuzklausa.

Pārmaiņas neizbēgamas

“SOK iet atjaunošanās ceļu. Neviena federācija nav drošībā. Visām jāmainās. Iespējams, vieglatlētikai ir drošāk, bet tur arī var samazināt disciplīnas, kas jau notiek (soļošanā – Aut.). Ko mums mainīt? Tā noteikti nebūs riteņbraukšana, jo tas arī būtu dārgs prieks. Katram savs ritenis, kas augstākajā līmenī maksā lielu naudu. Turklāt mums pieccīņā ir jāiekļaujas 90 minūtēs, lai to varētu skatīt televīzijā.

Kādi varianti? Federācijai jāizvēlas. Jābūt fiziski cikliskam sporta veidam, jo peldēšana un skriešana jau tādas ir, vajag atstāt tehnisko veidu. Mēs šonedēļ kongresā nelemsim par jaunu sporta veidu. Bet jā, tur būs lemšana, lai no 2025. gada 1. janvāra modernajā pieccīņā vairs nav jāšanas sporta. Kā biedri nobalsos, to redzēsim.

Mums jāpaliek olimpiskajā kustībā, ja mūs izslēgs, tad atpakaļ mēs vairs netiksim. Lielajās valstīs domas dalās, federāciju līmenī vadītāji atbalsta pārmaiņas, bet sportisti negrib izmaiņas. Latvijas federācija ir par to, lai modernā pieccīņa paliek olimpiskajā saimē,” saka Liepiņš.

Viņš arī izklāsta kādu līdz šim publiski neizskanējušu lietu, ka SOK prezidents Tomass Bahs pēc šī termiņa nepaliks amatā, bet viņa pēcnācējs, ļoti iespējams, būs Huans Samarančs juniors. Sama­rančs jaunākais ir UIMP viceprezidents, tādu pat amatu ieņemot SOK.

“Viņš neoficiāli ir uzrunājis mūsu sporta veida pārstāvjus, arī sportistus, sakot – veči, neākstieties, ja nemainīsieties, nekā vairs nebūs,” Jānis Liepiņš norāda, ka modernās pieccīņas saimei ir jābūt gatavai pārmaiņām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.