Rīgas ģimnāzijām un vidusskolām notiks vienoti iestājeksāmeni 0
Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Iestājeksāmeni Rīgas valsts ģimnāzijās un citās pieprasītākajās galvaspilsētas vidusskolās notiks arī šogad, tā nolemts Rīgas domē.
Pirmo reizi kopīgu eksāmenu rīkos ne tikai Rīgas Valsts 1., 2. un 3. ģimnāzija, bet arī Rīgas Valsts Āgenskalna ģimnāzija, Rīgas Valsts Vācu ģimnāzija un vēl aptuveni 20 vidusskolas.
Ģimnāzijās eksāmeni notiks gan uz 7., gan 10. klasi, bet pārējās vidusskolās – tikai uz 10. klasi. Kopīgu eksāmenu 1., 2. un 3. Valsts ģimnāzija rīkoja jau arī pēdējos gados. Lai iestātos kādā no šīm ģimnāzijām, bija jākārto tikai eksāmens matemātikā. Tāda kārtība saglabāsies arī šogad.
Savukārt citas skolas līdz šim, ja arī organizēja iestājpārbaudījumus, tad katra atsevišķi.
Kā norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Indra Vilde, šogad skolām, kas vēlas rīkot iestājeksāmenus, būs jāpiedalās vienotajā iestājeksāmenā. Citām ģimnāzijām un skolām tas gan tiks rīkots atsevišķi no jau minētajām ģimnāzijām.
Uz 7. klasi tātad būs atsevišķs eksāmens 1., 2. un 3. Valsts ģimnāzijai matemātikā, kas notiks 10. jūnijā. Cits iestājeksāmens – kombinēts pārbaudījums matemātikā un svešvalodā – paredzēts tiem 6. klašu absolventiem, kas vēlas iestāties Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas un Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 7. klasēs. Tas notiks 16. jūnijā.
Arī 9. klašu absolventiem ir iespēja pieteikties diviem dažādiem iestājeksāmeniem. Atsevišķs eksāmens matemātikā 5. jūnijā notiks, lai iestātos 1., 2. un 3. ģimnāzijas 10. klasēs. Savukārt 15. jūnijā notiks kombinētais eksāmens matemātikā un svešvalodā, kuru rezultātu varēs izmantot, lai pretendētu uz uzņemšanu pārējās Rīgā esošajās valsts ģimnāzijās, kā arī vēl aptuveni 20 vidusskolās. I. Vilde vēl neatklāja, kuras tieši vidusskolas piedalīsies kopīgajā kombinētajā eksāmenā, bet zināms, ka tāds varētu būt jākārto, piemēram, lai iestātos Rīgas Franču licejā, Rīgas 49. vidusskolā, Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā un citās.
Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktors Romans Alijevs atzina, ka arī viņa vadītā skola piedalīsies kopīgajā kombinētajā eksāmenā.
Ik gadu skolā uz vienu vietu pretendē vidēji ap trīs skolēniem, tāpēc iepriekš paši rīkojuši eksāmenus, tostarp latviešu valodā.
Arī šogad nolemts ar tiem, kas būs atbilstošā līmenī nokārtojuši kombinēto iestājeksāmenu, sazināties telefoniski, lai noskaidrotu viņu latviešu valodas zināšanas. Vidusskolas klasēs ģimnāzijā mācības ir tikai latviski, tāpēc skola vēlas uzņemt vien tos, kam ir atbilstošas latviešu valodas zināšanas.
Iestājeksāmenos tiks ievērotas visas tās pašas epidemoloģiskās prasības, kas noteiktas attiecībā uz centralizētajiem eksāmeniem.
Piemēram, kaut arī joprojām nav pilnīga skaidrība par masku lietošanu eksāmena laikā, tās jau sagādātas un skolēniem tiks izdalītas. Tiks sadalītas skolēnu plūsmas, lai nebūtu drūzmēšanās, skolēni sēdēs vismaz divu metru attālumā viens no otra. “Piemēram, mūsu skolā uz eksāmenu nāks pa trim dažādām ieejām,” stāstīja R. Alijevs.
Lai pēc iespējas vairāk “izretinātu” skolēnus, eksāmens uz Rīgas Valsts 1., 2. un 3. ģimnāziju notiks dažādās ēkās, skolēni īsi pirms tā uzzinās, kurās telpās jāierodas.
Centralizēti organizētā eksāmenā varētu būt lielāka garantija, ka tiks ievērotas visas epidemioloģiskās prasības.
Taču I. Vilde norāda, ka pašvaldība rīko kopīgu eksāmenu skolēnu interesēs, lai iegūtais iestājpārbaudījuma rezultāts būtu derīgs vairākās izglītības iestādēs. Visu eksāmenu uzdevumus izstrādās Valsts izglītības satura centra ieteikti speciālisti, ko nolīgs Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Vai ārkārtas situācija varētu ietekmēt to skolēnu skaitu, kas vēlas pretendēt uz mācībām prestižākajās skolās? Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis teic, ka pērn apvienoto eksāmenu uz 7. klasi kārtoja ap 1100 skolēniem, bet uz 10. klasi – ap 1400.
“Grūti prognozēt, vai tagad būs kādas izmaiņas. Iespējams, kādas ģimenes uzskatīs, ka pandēmijas laikā eksāmenā piedalīties ir riskanti. Jāņem arī vērā, ka pie mums mācās daudzi skolēni no ārpus Rīgas, kuriem jāīrē Rīgā dzīvesvieta. Viņu iespēja mācīties Rīgā lielā mērā atkarīga no ģimeņu finansiālā stāvokļa,” atzina skolas direktors.