Vienots centrs ātrās palīdzības izsaukumiem 0
Turpmāk visus iedzīvotāju zvanus pa tālruni 113 pieņems tikai Rīgā. “Agrāk Latvijā visas brigādes tika vadītas un zvani pieņemti 27 dažādās vietās, bet tagad visi zvani tiks pieņemti vienuviet un brigādes vadītas no viena centra.
Tas nozīmē, ka pie iedzīvotāja pilnīgi noteikti ierodas tuvākā brigāde,” norāda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītājs Armands Ploriņš.
Ceturtdien, 3. decembrī, darbu sāka jaunais dienesta operatīvās vadības centrs Rīgā, kur turpmāk tiks pieņemti visi Latvijas iedzīvotāju zvani dzīvībai bīstamās situācijās. Saņemot ātrās palīdzības izsaukumu, centra operators ekrānā redz tuvākās NMP brigādes atrašanās vietu un arī to, vai šobrīd tā transportē kādu pacientu vai ir brīva un var doties pie pacienta.
Jaunbūvētais centrs aprīkots ar modernu tehniku un papildu drošības sistēmām gadījumam, piemēram, ja atslēdzas elektrība, pārtrūkst tālruņa sakari vai nedarbojas internets, – centrā ir ne tikai rezerves ģenerators, bet izveidotas arī jaunas servera telpas, visi sakari un datorsistēmas tiek dublētas. Tā kā ātrās palīdzības dispečeriem jāstrādā visu diennakti, darbiniekiem izbūvētas īpašas atpūtas telpas.
Lēmums par nepieciešamību veidot vienotu NMP dienesta vadības ēku kompleksu tika pieņemts 2009. gadā, un šim nolūkam piesaistīja Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējumu projektā “Vienotas neatliekamās medicīniskās palīdzības un katastrofu medicīnas vadības informācijas sistēmas un dispečeru centru izveide”.
Pavisam no ERAF līdzekļiem šim projektam novirzīti 7,4 miljoni latu. Šobrīd beidzies projekta otrais posms, tā laikā restaurēta Medicīniskās kvalifikācijas un mācību centra ēka, kur notiks NMP brigāžu mediķu mācības un veiks kvalifikācijas pārbaudes.
No ERAF projekta līdzekļiem NMPD dienests rekonstruējis arī operatīvās medicīnas daļas ēku Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas teritorijā Gaiļezerā, iegādājies mūsdienīgas tehnoloģijas un informācijas sistēmas iedzīvotāju izsaukumu pieņemšanai un brigāžu vadībai dispečeru centros un visās brigāžu mašīnās, kā arī gada nogalē iegādājies 45 jaunas ātrās palīdzības mašīnas NMP brigādēm Latvijas reģionos. Jauno automašīnu iegādei Veselības ministrija no ERAF līdzekļiem papildus piešķīra vēl trīs miljonus latu.
NMP dienesta darbu Latvijā nodrošina 2 400 darbinieku, no tiem 1700 ir ārstniecības personas un 700 autotransporta vadītāji. Ik dienu dispečeri saņem vidēji 2 000 zvanu un brigādes dodas 1 200 izsaukumos.