“Vienotībā” tiek vērtēta arī Čerņecka kandidatūra VID vadītāja amatam 0
Lai gan finanšu ministrs Andris Vilks uzskata, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) jāvada pašreizējai šo pienākumu izpildītājai Inārai Pētersonei, viņa pārstāvētajā politiskajā partijā “Vienotība” vienprātības nav un iestādes ģenerāldirektora vadītāja amatam tiek vērtēta arī Finanšu policijas pārvaldes direktora Kaspara Čerņecka (attēlā) kandidatūra, 15.septembrī vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Raidījums ziņoja, ka Vilks par Pētersones kandidatūru jau paspējis panākt vienošanos ar Reformu partiju, Nacionālo apvienību un Zaļo un zemnieku savienību. Tomēr vienīgie, kas ceļ iebildumus, ir Vilka partijas biedri.
Jūnijā no VID ģenerāldirektora amata aizgāja Nelija Jezdakova. Vilks viņas amatā iecēla VID ģenerāldirektores vietnieci Pētersoni un neslēpa, ka viņu par VID vadītāju redz arī nākamos piecus gadus. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis atbalstīja sava ministra izvēli. Iebildumus necēla arī “Vienotība”.
Raidījums atgādināja, ka Pētersones pozīcijas sašķobīja Jezdakovas korupcijas lieta. Pētersone izteica atbalstu savai bijušajai priekšniecei. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par izmeklēšanas gaitu neko neziņoja un publiskajā telpā radās šaubas, vai pie kukuļņemšanas tuvumā nav bijusi arī Pētersone.
“Nekā personīga” ziņoja, ka neformālā “Vienotības” augstākās vadības sapulcē nolemts meklēt citu VID ģenerāldirektora kandidātu. Tostarp minēts finanšu policijas priekšnieka Čerņecka vārds.
“Manā uztverē tas ir pret labas pārvaldības principiem, jo viennozīmīgi labi, ka tiek virzīts profesionālis, bet šādā situācijā, kad tas tiek apstrīdēts pat iekšēji, ir jāizsludina vismaz iekšējs konkurss, ja ir trīs vietnieki, lai saprastu, kurš no kandidātiem būtu labākais,” teica “Vienotības” valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.
Viņa uzskata, ka pār Pētersoni krīt neizkliedēta aizdomu ēna Jezdakovas lietā, turklāt viņa pārstāvot to VID darbinieku tradīciju, kas traucē dzīvi mazajiem uzņēmējiem, piekasoties pie nebūtiskiem sīkumiem. Piemērotāks būtu Čerņeckis, kurš veiksmīgi apkarojot lielos nodokļu nemaksātājus.
Āboltiņu šobrīd atbalsta arī valdības vadītājs Valdis Dombrovskis, kurš iepriekš VID vadības jautājumā pilnībā paļāvās uz Vilku. Premjers pats plāno iesaistīties ģenerāldirektora kandidāta iztaujāšanā.
“No savas puses sagaidu, ka VID ģenerāldirektora prioritāšu augšgalā būs nodokļu iekasēšanas uzlabošana, ēnu ekonomikas apkarošana un VID darba pārorientēšana uz atbalstu godīgajiem uzņēmējiem, lielāku uzsvaru liekot nevis uz represijām un sodiem, bet samērīguma principa ievērošanu, konsultācijām un preventīvu darbu,” teica Dombrovskis.
Savukārt Vilks ir neizpratnē, kādēļ kolēģi partijā neuzticas viņa izvēlei pēc tam, kad viņš veiksmīgi kopā ar premjeru Dombrovski izvedis valsti no krīzes un panācis eiro ieviešanu. Partija jau varot iebilst, tomēr kādā no tuvākajām valdības sēdēm par Pētersoni valdībai tik un tā būšot jābalso.
“Nekā personīga” rīcībā esošās ziņas liecina, “Vienotības” vadība plāno pierunāt ministru Vilku atlikt lemšanu par VID ģenerāldirektoru pēc budžeta pieņemšanas.
Finanšu ministrs 26.jūnijā paziņoja, ka ir pieņēmis līdzšinējās dienesta vadītājas Jezdakovas atlūgumu. Valdība jūlija sākumā Pētersoni iecēla par VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītāju.
Augusta vidū izskanēja ziņas par to, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturējis Jezdakovu, kurai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Tika minēts, ka Jezdakovas aizturēšana varētu būt saistīta ar dalību pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanas shēmā un sadarbošanos ar personām, kuras to realizē.