“Vienotība” nodokļu lietās mīkstāka 7
Šodien valdība vēlreiz un atkal aiz slēgtām durvīm lems par Finanšu ministrijā (FM) sagatavoto nodokļu reformu plānu, kuru aizvadītajā nedēļā valdošo koalīciju veidojošā partija “Vienotība” noraidīja, uzskatot to par slikti sagatavotu.
Vairāk finansējuma mazāka budžeta ietvaros
Aizvadītajā nedēļā Ministru prezidenta biedrs un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”) paziņoja, ka viņa pārstāvētā partija atbalstīs nodokļu reformu, ja būs papildu finansējums veselības aprūpei, valsts parāds nepieaugs, kā arī netiks apturētas jaunās politikas iniciatīvas.
Pēc vakar rīkotās partijas “Vienotība” valdes sēdes, kurā partijnieki, tostarp viņš un citi valdības pārstāvji, vēlreiz sprieda par nostāju nodokļu reformas lietās, Arvils Ašeradens apstiprināja, ka “Vienotības” prasība par lielāku finansējumu veselības aprūpei joprojām esot spēkā, paredzot līdz 2020. gadam tai atvēlēt 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Tāpat spēkā ir prasība nepieļaut valsts parāda pieaugumu, kas, īstenojot FM plānu pašreizējā redakcijā, varētu pieaugt par 170 miljoniem eiro.
Kā skaidro Arvils Ašeradens, prasība atbalstīt jaunās politikas iniciatīvas pašlaik mīkstināta, paredzot reformu turpināšanu (attiecīgi arī lielāku finansējumu) izglītības un valsts iekšējās drošības jomā.
Četras prasības
Pēc vakar rīkotās valdes sēdes partijas “Vienotība” priekšsēdētājs Andris Piebalgs vēstīja, ka iestājas par nodokļu reformu plāna papildināšanu ar četrām prasībām. Bez jau agrāk izvirzītajām prasībām par papildu finansējumu veselībai, budžeta deficīta saglabāšanu likumā noteiktajā līmenī un reformu turpināšanu izglītības un valsts iekšējās drošības jomā “Vienotība” prasa visus ar nodokļu reformu saistītos likumprojektus gatavot un virzīt apstiprināšanai Saeimā vienā reizē.
Pēc Andra Piebalga teiktā, ja koalīcijas partneri – Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība – atbalstīšot šīs prasības, tad arī “Vienotība” un tās ministri atbalstīšot nodokļu reformu plāna apstiprināšanu valdībā. No tā var spriest – kaut arī no sākotnējām prasībām “Vienotība” pavisam vēl neatkāpjas, tās nostāja kļuvusi pielaidīgāka. Tā jādomā arī tāpēc, ka uzsvars jau tiek likts mazāk uz valdībai iesniegto nodokļu politikas plānu, kas tiek saukts vien par konceptuālu, vairāk uz grozījumiem nodokļu likumos, kurus vēl gatavos un kur tad būs skaidrāk redzams, kur, kam un ko varētu pārdalīt un no kuriem avotiem varētu izžmiegt vēl kādu papildu finansējumu.