Vienojas par principiem strīdīgajos grozījumos par grūtniecības pārtraukšanu 0
Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā otrdien deputāti, diskutējot ar vairāku sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem, vienojās par principiem strīdīgajos likuma grozījumos par grūtniecības pārtraukšanu, aģentūra BNS uzzināja parlamentā.
Apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (“Vienotība”), rezumējot komisijas sēdē izskanējušos viedokļus, norādīja, ka konsultācijai pie psihoterapeita vai cita speciālista sievietēm, kuras vēlas pārtraukt grūtniecību, jābūt brīvprātīgai, kā arī speciālistiem jābūt tiešās pieejamības, līdzīgi kā tas ir ar ginekologiem.
Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas valdes locekle Dace Melka norādīja, ka pozitīvi vērtējams tas, ka valsts vēlās nodrošināt konsultāciju pie speciālista. “Speciālistam jābūt psihoterapeitam, jo pie ginekologa sieviete saņem pilnu informāciju visās vizītēs līdz grūtniecības pārtraukšanai. Uzskatu, ka šai vēlmei konsultēties jābūt tikai un vienīgi sievietes un viņas ģimenes locekļu vēlmei, nevis obligātam pasākumam,” viņa pauda.
Ražuks norādīja, ka diskusijas par šo tematu tiks turpinātas arī nākamo komisiju sēdēs, kā arī notiks konsultācijas ar Veselības un Labklājības ministriju.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija iepriekš vienojās nodot divus strīdīgus priekšlikumus izskatīšanai apakškomisijā pirms galīgā lēmuma.
Viens no priekšlikumiem paredz, ka “mātei un tēvam, kuri izteikuši vēlēšanos mākslīgi pārtraukt grūtniecību, valsts nodrošina iespēju saņemt konsultāciju pie sertificēta krīzes grūtniecības speciālista, kā arī, ja nepieciešams, pie konkrētajai situācijai atbilstoša speciālista”. Kārtību, kādā organizējama krīzes grūtniecības speciālistu apmācība un sertificēšana un kārtību, kādā nodrošināma konsultācija, būtu jānosaka valdībai, rosina deputāti.
Esošā likuma pants paredz, ka “krīzes situācijā nonākušām grūtniecēm un nedēļniecēm pašvaldība nodrošina sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus”.
Otrs priekšlikums skar grūtniecības pārtraukšanu pacientēm, kas ir jaunākas par 16 gadiem.
Esošā likuma norma paredz, ka pacientei, kura ir jaunāka par 16 gadiem, grūtniecības pārtraukšana medicīnisku indikāciju dēļ vai gadījumā, kad tā iestājusies izvarošanas rezultātā, pieļaujama, ja ir ārstu konsilija apstiprinājums vai tiesībaizsardzības iestādes izsniegta izziņa par izvarošanas gadījumu un ja vismaz viens no pacientes vecākiem vai aizbildnis devis rakstveida piekrišanu.
Vairāki deputāti rosina diskutēt, ka konsultācija šādā gadījumā nodrošināma arī mātes vecākiem vai aizbildņiem.
Abu priekšlikumu iesniedzēji ir deputāts Imants Parādnieks (NA), Inga Bite (LRA), Guntis Belēvičs (ZZS), Nellija Kleinberga (LRA), Jānis Ruks (LRA).