Foto-REUTERS

Vienojas par Maķedonijas jauno nosaukumu 0

Pēc 27 gadus ilgušiem strīdiem Grieķija un Maķedonija vakar parakstīja vienošanos par Maķedonijas jauno nosaukumu, kas pēc ratifikācijas procesa pabeigšanas atvieglotu iespēju Maķedonijai tikt uzaicinātai iestāties NATO un sākt sarunas par dalību Eiropas Savienībā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Kokteilis
“Teica, ka man būs jābučo Rēzijai kājas…” Kalniņas un Rubiķa laulības krīzē ierautā aktrise nāk klajā ar skarbām atklāsmēm
Kokteilis
Jāņa Timmas tētis zvanījis Sedokovai: Telefona numurs, kas pēdējos gados bija bloķēts, pēkšņi sauca…
Lasīt citas ziņas

Vienošanos, kas paredz pārdēvēt Maķedonijas Republiku par Ziemeļmaķedonijas Republiku, parakstīja Grieķijas ārlietu ministrs Niks Kocijs un Maķedonijas ārlietu ministrs Nikola Dimitrovs. Parakstīšanas ceremonija notika Grieķijā, Psarades ciematā pie Prespas ezera Grieķijas, Maķedonijas un Albānijas pierobežā. “Tas ir drosmīgs, vajadzīgs un vēsturisks solis,” ceremonijā teica Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs. “Mūsu valstis atstāj vēsturi aiz muguras un skatās nākotnē,” viņš piebilda. Grieķijas premjeram piebalsoja Maķedonijas premjerministrs Zorans Zaevs, kurš arī nodēvēja panākto vienošanos par vēsturisku.

Grieķijas un Maķedonijas vienošanās vēl jāratificē abu valstu parlamentos, bet Maķedonijā arī jāapstiprina referendumā. Analītiķi atzīmē, ka noskaņojums Grieķijas un Maķedonijas sabiedrībā liecina, ka daļa abu valstu iedzīvotāju nav apmierināti ar vienošanos par Maķedonijas jauno nosaukumu. Abu pušu strīds turpinājies kopš 1991. gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas, un saindējis abu valstu kaimiņattiecības. Šī strīda dēļ Grieķija bloķējusi Maķedonijas centienus iestāties ES un NATO. Grieķija uzskata, ka kaimiņvalsts, sevi dēvējot par Maķedoniju, izsaka teritoriālās pretenzijas uz Grieķijas ziemeļu apgabalu, kas arī tiek saukts par Maķedoniju. Grieķijas iebildumu dēļ Maķedonija ANO un citās starptautiskajās organizācijās tika uzņemta 1993. gadā ar pagaidu nosaukumu “Bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Grieķijā jau notikušas vairākas protesta akcijas pret šo vienošanos. Netālu no Psarades ciemata, kur notika vienošanās parakstīšanas ceremonija, vakar vairāki simti grieķu nacionālistu protestētāju iesaistījās sadursmēs ar īpašo uzdevumu policiju, kas viņiem neļāva doties uz Psaradi. Policija pret protestētājiem lietoja asaru gāzi. Psarades grieķu pareizticīgo baznīcā vienošanās parakstīšanas laikā par sēru zīmi tika skandināts zvans. Grieķijas premjerministra Alekša Cipra valdība dienu pirms vienošanās parakstīšanas izturēja opozīcijas ierosināto neuzticības balsojumu parlamentā, kura mērķis bija bloķēt vienošanos ar kaimiņvalsti Maķedoniju par tās nosaukuma maiņu. Grieķijas un Maķedonijas vienošanās vēl jāratificē abu valstu parlamentos, bet Maķedonijā arī jāapstiprina referendumā. Analītiķu ieskatā, nav izslēgta iespēja, ka vienošanās ratifikācija netiek apstiprināta Grieķijas parlamentā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.