Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Tunedin by Westend61/SHUTTERSTOCK

Cenu izaugsme bez straujiem lēcieniem 0

Centrālās statistikas pārvalde publicējusi informāciju par inflāciju Latvijā aizvadītā gada laikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Temps bez paātrinājumiem un palēninājumiem

Saskaņā ar šiem datiem inflācija 2019. gadā (patēriņa cenu izmaiņas pret iepriekšējā gada līmeni) bijusi 2,8%. Šāds inflācijas apmērs ir samērojams ar vidējo cenu kāpumu iepriekšējos gados (2017. g. – 2,9%, 2018. g. – 2,5%). Tas liecina, ka kopējā cenu izaugsme pēdējos gados notiek aptuveni vienādā tempā, bez būtiska paātrinājuma vai palēninājuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Inflācijas rādītājs ietver sevī ļoti plašu preču un pakalpojumu sortimentu, ņemot vērā mājsaimniecību tēriņu sadalījumu dažādām vajadzībām.

Patēriņa grozā, kuram ik mēnesi tiek novērotas cenas, ietilpst vairāk nekā 500 preces un pakalpojumi – protams, daļai no tiem cenu tendences var būt līdzīgas (jo tās var ietekmēt kādi kopīgi faktori), bet noteiktām preču un pakalpojumu grupām cenu tendence var būtiski atšķirties no pārējām.

Inflācijas kopējo tendenci visvairāk ietekmē preču un pakalpojumu grupas ar lielāko īpatsvaru mājsaimniecību izdevumos.

Mājsaimniecību lielākie izdevumi

Mājsaimniecību patēriņā apmēram pusi veido mājsaimniecību trīs izdevumu pozīcijas – pārtika un bezalkoholiskie dzērieni (22,1%), mājokļa uzturēšana un komunālie pakalpojumi (15,4%) un transports (14,3%).

Tāpēc cenu izmaiņas minētajās grupās visvairāk ietekmē kopējo dzīves dārdzību, un arī sabiedrība tām parasti pievērš vislielāko uzmanību.

Pārtika un bezalkoholiskie dzērieni aizvadītā gada laikā ir sadārdzinājušies par 2,9%, kas ir straujāk nekā pirms gada (tikai +0,6%).

Šo kāpumu galvenokārt ietekmēja cenu pieaugums dārzeņiem (+11,8%), gaļai (+3,4%), maizei un miltu izstrādājumiem (+6,1%), savukārt pasaules cenu samazinājuma dēļ nedaudz lētāki kļuva piena produkti (-0,7%) un kafija (-4,8%).

Mājokļa uzturēšanas un komunālo pakalpojumu izdevumi 2019. gadā sadārdzinājās par 4,6%, kas ir apmēram tikpat daudz kā pirms gada (+4,2%).

Komunālajos izdevumos lielākais kāpums elektrībai

Komunālie izdevumi 2019. gadā sadārdzinājās visās pozīcijās, no kurām vislielākā ietekme bija cenu kāpumam elektroenerģijai (+9%), atkritumu savākšanai (+17%), dabasgāzei (+7,3%).

Reklāma
Reklāma

Transporta izdevumu pozīcijās aizvadītajā gadā nenotika būtiskas cenu izmaiņas, jo pieaugums bija tikai par 0,6%. Šeit gan jāpiebilst, ka 2020. gads sācies ar akcīzes nodokļa palielinājumu autodegvielai, kā rezultātā šīs cenas šogad sadārdzināsies par aptuveni 3%.

No preču un pakalpojumu grupām, kuras aizvadītā gada laikā piedzīvoja straujākās cenu izmaiņas, ir jāatzīmē alkohols un tabaka (+5,5%), kā arī viesnīcas un restorāni (+4,0%).

Akcīzes nodokļa palielināšana ietekmēja cenu kāpumu alum (+12,1%) un cigaretēm (+6,7%).

Ēdināšanā kāpums jau vairākus gadus

Savukārt ēdināšanas jomā vienmērīgs cenu pieaugums notiek jau vairāku gadu garumā, ko ietekmē gan atalgojuma palielināšanās, gan pārtikas un pārējo izmaksu pozīciju kāpums.

2019. gadā ir noticis cenu samazinājums autotransporta apdrošināšanas polisēm (4,6%), kas bija iepriekšējo gadu inflācijas “līderis” (2017. g. cenas kāpa par 28,6%; 2018. g. – 24,8%) – tātad līdzšinējais OCTA polišu cenu pieaugums ir apstājies un tās uz leju spiež konkurence.

Redzamākās izmaiņas no iekšējiem faktoriem

Šobrīd pasaules tirgos nav novērojamas tendences, kas varētu būtiski ietekmēt Latvijas cenas no ārpuses. Redzamākās izmaiņas gaidāmas galvenokārt iekšējo faktoru dēļ, cenām pieaugot atsevišķās grupās, kur šogad tiek paaugstināti nodokļi (autodegviela, alkohols) un tarifi (atsevišķiem transporta pārvadājumiem, pasta pakalpojumiem, atkritumu apsaimniekošanai).

Vienlaikus ir sagaidāms cenu samazinājums elektrībai un gāzei. Tāpēc 2020. gadā kopumā inflācija varētu būt nedaudz zemāka kā aizvadītajā gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.