Vienmēr svaigas biešu lapiņas – pamēģini audzēt puķu dobē 0
“Dzirdēju, ka dažas bietes var audzēt pat puķu dobē. Vai tiešām?” MARIJA BROCĒNU NOVADĀ
Lapu biete jeb mangolds, ko sauc arī par romiešu kāpostiem, Latvijā diemžēl ir maz izplatīts augs, kaut gan bagātīgā minerālvielu un vitamīnu daudzuma dēļ ir vērtīgāks nekā galda bietes. Uzturā lieto paresninātos kātus un lapas, pārsvarā pārstrādātā veidā, vārot vai sutinot atsevišķi vai kopā ar skābenēm. Turklāt mangoldi, tāpat kā lapu kāposti, dārzā izskatās ļoti dekoratīvi līdz pat rudens salnām.
Lapu biete ir balandu dzimtas divgadīgs augs, kas uzturā lietojams pirmajā gadā. Piesegts var arī pārziemot un agri pavasarī dot atkārtotu ražu. Augi neveido paresninātu sakni. Audzē tāpat kā galda bietes, tikai iegūst daudz vairāk lapu, kas pēc nogriešanas spēj ataugt un tātad dot papildu ražu.
Lapu bietes sēj dobē, sākot no aprīļa beigām, bet agrākai ražai var arī iepriekš izaudzēt dēstus. Izstāda maijā 30 x 40 cm attālumā, jo veidojas ļoti liela lapu rozete. Nepieciešama barības vielām bagāta augsne. Rudenī, tuvojoties stiprām salnām, mangoldus kopā ar sakņu kamolu pārvieto uz pagrabu. Vēlāk ziemā tos var audzēt telpās podos un plūkt jaunās, svaigās lapiņas.
Izveidotas šķirnes ar dzelteniem, baltiem un sarkaniem kātiem, ar gludām vai krokotām lapām. Plašāk izplatīta ir šķirne ‘Lukullus’ ar stipri krokotām lapām, ienākas 80–90 dienas pēc sējas. Spilgti, raibi, lielākoties divkrāsu kāti ir ‘Bright Lights’. Selekcijas firma “Sakata” izveidojusi vairākas šķirnes, piemēram, ‘Peppermint’, ‘Celebration’, ‘Eldorado’, bet Latvijā tās gandrīz neparādās, jo nav pieprasījuma.